„Medale KEN dla nauczycieli”

Podczas odbierania medalu

Mariusz Gajewicz podczas odbierania medalu

W Konsulacie RP w Nowym Jorku zostały wręczone 26 nauczycielom i zasłużonym osobom na rzecz polonijnej oświaty medale Komisji Edukacji Narodowej, przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej w Warszawie. Wśród nich znajdują się: Małgorzata Zabłocki, Aneta Matyszczyk, Maria Sowińska, Józeł Pałka, Barbara Dąbrowski, Katarzyna Pawka, Iwona Mościński, Agnieszka Gomula, Iwona Koszelak, ks. Tadeusz Maciejewski, Anna Konieczny, Janina Dybas, Teresa Sokołowska, Ks. Ronald John Marczewski, Danuta Bronhard, Iwona Biel, Lucyna Żak, Danuta Kucharska, Marta Wesołowski, Katarzyna Kisielewska, Zdzisława Wasińska, Małgorzata Kamińska, Iwona Jaskolka, Mariusz Gajewicz, Agata Drzewicki, Małgorzata Czajkowska i Elżbieta Nowak-Trościaniec.

Medale wręczała kończąca swoją kadencję, konsul Ewa Juńczyk-Ziomecka, dla której uroczystość Wigilii, organizowanej przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających, była również pożegnaniem. A dla zebranych gości także okazją, by poznać nową konsul Urszulę Gacek. Nagrodzeni za pracę w rozwoju polonijnej edukacji, przybyli ze swoimi rodzinami. Ogromna była radość wśród dzieci, gdy ich rodzice pokazali im medale.

„Jestem dumny, bo moja mama dostała pierwszy medal, ale nie ostatni” – powiedział 11-letni Aleksander Matyszczyk o swojej mamie Anecie. A jego starszy brat, 14-letni Daniel czuł się zaszczycony w imieniu całej rodziny.
„Mój brat mówi, że mama dostała Nobla” – zwierzył się 9-letni Ryan Wesołowski, gdy dowiedział się, że mama, Marta dostała medal. 9-letnia Klaudia Gajewicz wyznała, że jest „szczęśliwa, bo nagrodzono jej tatę (Mariusza) za pracę”.

W specjalnej informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej dla naszego portalu, w tym roku minister przyznał ponad 5 tys. medali dla Polaków w Polsce i poza jej granicami.
Liczba wyróżnionych jest co roku mniej więcej taka sama. Wnioski o przyznanie medalu mogą zgłaszać dyrektorzy szkół i przedszkoli polonijnych odpowiednim organom sprawującym rolę nadzorczą. W przypadku szkół na wschodnim wybrzeżu USA jest nim Centrala Polskich Szkół Dokształcających, która przekazuje wnioski Konsulowi RP w Nowym Jorku. Ministerstwo zgodnie z przepisami przyjmuje wnioski do KOŃCA MARCA KAŻDEGO ROKU.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Od lewej: Mirosław Kwiatek, Danuta Rasztubowicz, Lucyna Wadych-Ketley ,Anna Warchol, Katarzyna Pawka, Barbara Dabrowska, Iwona Delika

Od lewej: Mirosław Kwiatek, Danuta Rasztubowicz, Lucyna Wadych-Ketley ,Anna
Warchol, Katarzyna Pawka, Barbara Dabrowska, Iwona Delikat, Robert Michalik