DPS

Z wigilijnym opłatkiem

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Nareszcie wspólne kolędowanie

Nareszcie wspólne kolędowanie

Pusty talerz ma swoje miejsce na niemal każdym wigilijnym stole czekając na gościa, który w ten szczególny wieczór mógłby do drzwi zawitać. W domach rodzinnych zasiada się do kolacji w najbliższym gronie. Dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszą gwiazdkę, której lśnienie daje znak, że pora rozpoczynać uroczystości. Niespodziewani wigilijni goście rzadko, tak naprawdę, pukają do drzwi.

Mikolaj tuz, tuzWigilie pełne zagubionych w świecie wędrowców dopiero mają miejsce na emigracji. Gdy brakuje najbliższej rodziny, a opłatek łamie się w wielu miejscach kuli ziemskiej, do domu przybywają goście. Wigilia staje się często spotkaniem poznanych przypadkowo osób, które łączy polska mowa i tradycja. W wigilię nikt nie powinien być sam. Nikt nie powinien być głodny. Radość tego wieczoru jest dzielona wszędzie na świecie. Pusty talerz staje się bardziej symbolem wszystkich tych, którzy z nami do kolacji zasiąść nie mogą. Bliscy, którzy są daleko od nas, przesyłają życzenia. Ci co odeszli na zawsze, goszczą w naszych sercach i myślach, obecni wspomnieniem i miłościś, którą nas obdarzyli.

Wigilijne dania przenoszą pamięcią do domów rodzinnych, opierają się bowiem na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a wiele z nich rzadko jada się na co dzień. Do stołu zasiada się w ciepłym świetle choinki migoczącej kolorowymi światełkami i dekoracjami. Ozdobne jabłka, orzechy i słodycze, kolorowa bibuła, gwiazdki i wstążki mają przysporzyć dobrobytu i urodzaju.

Zanim choinki pojawiły się w naszych domach, tradycyjną ozdobą były gałązki jodłowe. Podłaźniczki miały przynosić powodznie, a wieszane były u sufitu lub szczytu drzwi. Ich najważniejszą ozdobą stanowiły światy, jak nazywano kolorowe krążki opłatków.

Reklama

Reklama

Tradycyjnie, łamiąc się opłatkiem, wypowiadane życzenia są wyrazem zgadywanych, najgłębszych pragnień, aby się stały codziennością w nadchodzącym roku. A Mikołaj, tak, Mikołaj pędzi swe sanie po niebie, odwiedzając dzieci i dorosłych, rozsypując prezenty jako dowód obfitości i wzajemnych uczuć. Najnowsza tradycja świąteczna bezsprzecznie sprawia wiele radości i jest najbardziej oczekiwana.

Magia wieczoru wigilijnego łączącego świat realny z wyjątkowym, znajduje swą kulminację we wspólnym kolędowaniu i modlitwie podczas pasterki.

Wigilijnym zwyczajem przekazuję wszystkim najlepsze życzenia zdrowych i jak najlepszych Świąt Bożego Narodzenia! Tych, którzy nie mogą spędzić tego wieczoru z rodziną, zapraszam, miejsce przy stole i przygotowany talerz zawsze tu czeka.

Tekst i zdjęcia: Dorota Żukowska


Najlepsze życzenia

Najlepsze życzenia

NASI SPONSORZY:

Add Both vr DPS 295x300 anew visions by Polish Artists 295x300

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *