Z wigilijnym opłatkiem

Nareszcie wspólne kolędowanie

Pusty talerz ma swoje miejsce na niemal każdym wigilijnym stole czekając na gościa, który w ten szczególny wieczór mógłby do drzwi zawitać. W domach rodzinnych zasiada się do kolacji w najbliższym gronie. Dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszą gwiazdkę, której lśnienie daje znak, że pora rozpoczynać uroczystości. Niespodziewani wigilijni goście rzadko, tak naprawdę, pukają do drzwi.

Mikolaj tuz, tuzWigilie pełne zagubionych w świecie wędrowców dopiero mają miejsce na emigracji. Gdy brakuje najbliższej rodziny, a opłatek łamie się w wielu miejscach kuli ziemskiej, do domu przybywają goście. Wigilia staje się często spotkaniem poznanych przypadkowo osób, które łączy polska mowa i tradycja. W wigilię nikt nie powinien być sam. Nikt nie powinien być głodny. Radość tego wieczoru jest dzielona wszędzie na świecie. Pusty talerz staje się bardziej symbolem wszystkich tych, którzy z nami do kolacji zasiąść nie mogą. Bliscy, którzy są daleko od nas, przesyłają życzenia. Ci co odeszli na zawsze, goszczą w naszych sercach i myślach, obecni wspomnieniem i miłościś, którą nas obdarzyli.

Wigilijne dania przenoszą pamięcią do domów rodzinnych, opierają się bowiem na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a wiele z nich rzadko jada się na co dzień. Do stołu zasiada się w ciepłym świetle choinki migoczącej kolorowymi światełkami i dekoracjami. Ozdobne jabłka, orzechy i słodycze, kolorowa bibuła, gwiazdki i wstążki mają przysporzyć dobrobytu i urodzaju.

Zanim choinki pojawiły się w naszych domach, tradycyjną ozdobą były gałązki jodłowe. Podłaźniczki miały przynosić powodznie, a wieszane były u sufitu lub szczytu drzwi. Ich najważniejszą ozdobą stanowiły światy, jak nazywano kolorowe krążki opłatków.

Reklama

Tradycyjnie, łamiąc się opłatkiem, wypowiadane życzenia są wyrazem zgadywanych, najgłębszych pragnień, aby się stały codziennością w nadchodzącym roku. A Mikołaj, tak, Mikołaj pędzi swe sanie po niebie, odwiedzając dzieci i dorosłych, rozsypując prezenty jako dowód obfitości i wzajemnych uczuć. Najnowsza tradycja świąteczna bezsprzecznie sprawia wiele radości i jest najbardziej oczekiwana.

Magia wieczoru wigilijnego łączącego świat realny z wyjątkowym, znajduje swą kulminację we wspólnym kolędowaniu i modlitwie podczas pasterki.

Wigilijnym zwyczajem przekazuję wszystkim najlepsze życzenia zdrowych i jak najlepszych Świąt Bożego Narodzenia! Tych, którzy nie mogą spędzić tego wieczoru z rodziną, zapraszam, miejsce przy stole i przygotowany talerz zawsze tu czeka.

Tekst i zdjęcia: Dorota Żukowska

Najlepsze życzenia