DPS

Jasełka, św. Mikołaj i inne, świąteczne atrakcje w Mahwah

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_7095

Wszyscy w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah z ogromnym zaciekawieniem czekali na występy jasełkowe, bo przecież zbliżało sie Boże Narodzenie. Na scenę weszły najmłodsze dzieci. Maluszki dzielnie radziły sobie z przebraniem bałwanków, śnieżynek, a Pani Zima była widoczna z daleka w ślicznej, błękitnej sukience.

Panie nauczycielki czuwały nad całością i pomagały dzieciom. Cóż to były za przeżycia! Mali aktorzy starali się wypaść jak najlepiej, ale niektóre dzieci występowały po raz pierwszy i różnie reagowały. Śmiały się, płakały, wstydziły. W tym wszystkim były tak naturalnie wzruszające, że publiczność nagrodziła je gorącymi brawami.

Usłyszałam niegłośny komentarz: “Trudno będzie ten występ przebić starszym dzieciom.”

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Starsi uczniowie w tradycyjnej odsłonie Jasełek wypadli bardzo ładnie. To zawsze podoba się Polakom. Całości dopełniały kostiumy, które pomagały wczuć się w role. Były też odniesienia do współczesności. Na scenę weszli mali aktorzy w krakowskich przebraniach, a także dzieci współcześnie ubrane.

Słowa, gesty, melodie, wygrywane przez utalentowanych uczniów powodowały, że nie myślało się o końcu przedstawienia. Czego mogą życzyć nowonarodzonemu Jezuskowi współczesne dzieci? Czego mogą od niego oczekiwać? Tym pytaniom starali sie sprostać młodzi aktorzy.

Uczniowie kończący Jasełka, weszli na scenę w ubraniach, w których siedzieli w klasie. W niczym to nie przeszkodziło dobremu wrażeniu, jakie wywarli.

IMG_7090

IMG_7104

Przypomnieli nam o zwyczajach, tradycji Bożego Narodzenia w polskich domach: o dzieleniu sie opłatkiem, o sianku pod obrusem, dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa, a także o tym, co stanowi sens i istotę Świąt. Okazali się również umuzykalnieni. Dwoje z nich przyniosło swoje instrumenty.

Całe widowisko miało jeszcze jedną zaletę: sprawiało wrażenie niewymuszonego. Tak również zachowywali się widzowie.

Jasełka nie zakończyły świątecznych atrakcji w szkole. Postawiono wielki fotel pod sceną i zasiadł na nim św. Mikołaj. Przyniósł prezenty dla wszystkich dzieci, co wzbudziło ogólną radość i aprobatę. Dorośli też się z nim chętnie fotografowali.

Potem wszyscy składali sobie życzenia, próbowali specjałów kuchni polskiej. Na przykład pierogi okazały sie przepyszne.

IMG_7097

IMG_7114

IMG_7123

W końcu wniesiono tort, a okazja była niecodzienna. Jeden z nauczycieli w szkole, Mariusz Gajewicz został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dyrektor Teresa Osadnik powiedziała o tym jeszcze przed Jasełkami, co przyczyniło się do bardzo przyjemnej atmosfery świątecznego spotkania w szkole. Rodzinnemu klimatowi nadawała ton pani dyrektor, która starała się porozmawiać z każdym, niezależnie od wieku, nawet z maluszkami.

Nie miałabym nic przeciwko temu, żeby każde świąteczne spotkanie w szkole było tak sympatyczne. Z jednej strony swobodne, a z drugiej hołdujace polskiej tradycji i przemyślane.

Brawo uczniowie, nauczyciele i rodzice z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah!

Tekst: Irena Biały
Zdjęcia: Andrzej Biały

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *