„Kochaj dziecko, nie tylko swoje”

Mariola Strahlberg

Nasz portal propaguje idee doktora Janusza Korczaka, prekursora działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Stąd też skorzystaliśmy z zaproszenia do udziału w warsztatach na temat jego życia i działalności pedagogicznej, zorganizowanych na Ramapo College w Ramapo, NJ.

Ponad 70 nauczycieli i zainteresowanych Korczakiem, spędziło dzień na uczelni. Najpierw były wykłady o Korczaku, wielkim przyjacielu dzieci i jego metodach pracy w sierocińcu w Warszawie, w pierwszej polowie XX wieku. Warsztaty prowadzili amerykańscy profesorowie i eksperci korczakowscy. A potem pojawiła się Mariola Strahlberg i rozruszała słuchaczy ćwiczeniami Brain Gym (część jej programu Five Star©, o którym będzie mowa później), z nadzieją, że również będą je stosować na zajęciach w swoich klasach. Ćwiczenia, które pomogą uczniom zbalansować pracę obu półkul mózgowych i osiągnąć lepsze wyniki na testach, i poprawią ich koncentrację na lekcjach.

Ćwiczenia wydawały się na pozór proste, bo przecież chyba każdy potrafi dotknąć prawą ręką lewego kolana albo stać ze skrzyżowanymi nogami i mieć oczy zamknięte. A jednak proste, wcale nie znaczy łatwe. Czasem proste ćwiczenia bardzo pomagają w wykonaniu zadania ze spokojem i łatwością.

Ćwiczenia w ramach Brain Gym/ Mariola Strahlberg z Enya i Sara Lea.

“Dzisiaj, wielu uczniów nie może uporać się z niepokojem wewnętrznym, agresją, depresją i słabą koncentracją z powodu braku ćwiczeń, niewyspania i złej diety” – mówi Mariola Strahlberg, założycielka i dyrektorka Shining Mountain Center for Peaceful Childhood w Chestnut Ridge, NY. – „Poziom czytania i wyników z matematyki jest niski i niska jest samoocena u dzieci, które chcą tylko ‘przejść’ przez szkołę. Często doświadczając porażek, zaczynają wierzyć, że nie jest możliwe, by lepiej się uczyć. Bazując na wynikach najnowszych badań mózgu, korczakowskich konceptach i strategiach opartych na piętnastoletnich doświadczeniach, moje centrum pomaga uczniom i dorosłym osiągnąć ich najwyższe możliwości” – dodaje.

Jak zatem osiągnąć cel?

Ms. Mariola, jak ją nazywają młodzi ludzie, w pracy z dziećmi prowadzi program „The Five Star©”, który opiera się na 5 elementach. Pierwszy to ‘wizja’ – czyli pozytywne nastawienie się do zadania. Drugim krokiem jest ‘ruch’, oznaczający 4 minuty gimnastyki mózgu. Trzeci krok stanowi ‘uwaga’, czyli całkowita koncentracja uwagi na zadaniu, które należy wykonać w 20-minutowych przedziałach czasowych. Czwarty krok oznacza ‘przerwę’ od nauki, która trwa od 1-3 minut. Wreszcie ostatni krok wiąże się z codziennymi ćwiczeniami w postaci 20 minut aerobiku lub spaceru rześkim krokiem albo bieganiem, najlepiej na świeżym powietrzu.

Dzieci  na obozie Bridge Summer Camp relaksują się w ramach ćwiczeń Brain Gym.

Dzieci na obozie Bridge Summer Camp relaksują się w ramach ćwiczeń Brain Gym.

„W moim dystrykcie szkolnym, który liczy 9 tys. uczniów w szkolach publicznych, uczący się nie mają edukacji na jaką zasługują z powodu skorumpowanego zarządu edukacji, wspierającego 25 tys. uczniów w szkołach prywatnych” – mówi Strahlberg. – „Dlatego prowadzę program pomocy w odrabianiu zadań domowych dla około 100 dzieci, kierując się zasadami The Five Star©. Nasi wolontariusze pracują od poniedziałku do czwartku w grupach wiekowych od klasy 1 do 6 i widać ich efekty działania”. Strahlberg prowadzi również warsztaty dla nauczycieli w szkółach publicznych, gdzie na lekcjach dzieci mają kilkuminutową przerwę co 20 minut.

Strahlberg jest akupunkturzystką, która także we własnym gabinecie pomaga dzieciom i ich rodzicom, używając japońskiej akupunktury, colorpuncture – czyli akupunktury za pomocą kolorowego światła i olejków eterycznych. Wśród jej pacjentów są dzieci z emocjonalnymi problemami; zestresowane, depresyjne, słabo radzące sobie w szkole.
„Po kilku tygodniach widać dużą poprawę u dzieci” – zapewnia Strahlberg, która również uczy je stosować wspomnianego program pięciu elementów.

Strahlberg, pracując z dziećmi, stara się korzystać z rad ‘starego’ doktora Korczaka. Za kluczowe uznaje te, które mówią, że należy kochać dziecko, nie tylko swoje. Należy także być uczciwym wobec siebie, żeby móc być uczciwym w relacjach z dzieckiem. Nic dziwnego, że założyła The Janusz Korczak Association of the USA, która należy do International Korczak Association. Dzięki niej, w 2013 roku, czworo nastolatków z USA wyjechało na wakacje do Korczakowa (Korczakowski oboz) koło Zielonej Góry.

Miejsce na odpoczynek w klasie lub w domu, gdzie dziecko może usiąść w ciszy, napić się wody, zrobić ćwiczenie z Brain Gym.

Marzy jej się otwarcie Centrum Korczakowskiego w Nowym Jorku, które będzie promować humanistyczne idee wychowawcze Korczaka w USA, wymianę między dziećmi polskimi i amerykańskimi, wsparcie Deklaracji Praw Dziecka, (zaproponowanej przez Polskę, a podpisaną w 1989 r. przez wszystkich przywódców świata, ale nie ratyfikowanej przez USA).W planach jest dotarcie z przedstawieniami Korczaka, pisanymi dla dzieci, do polonijnych i amerykańskich szkół, a także ustanowienie specjalnej nagrody The Korczak Spirit Award dla młodej osoby, która wykaże się nadzwyczajną pracą na rzecz humanitarnej pomocy innym.

Pomysłów Strahlberg nie brakuje. A ci, którzy chcą ją wspierać w tworzeniu Centrum Korczakowskiego, mogą kontaktować się z Shining Mountain Center for Peaceful Childhood, Inc at 845-425-7243 or shiningmtnny@aol.com.

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum M. Strahlberg