“I do tańca, i do czytania!” – Cała Polonia Czyta Dzieciom z Polsko – Amerykańskim Zespołem Folklorystycznym

plakat-brooklyn2

W najbliższą sobotę, 31 stycznia, w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie w Nowym Jorku, odbędzie się kolejna edycja czytelniczej akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom. Tym razem będziemy nie tylko czytać, ale i …tańczyć! Może nie wszyscy, ale na pewno zaproszeni goście naszej akcji tancerze znanej w polonijnym środowisku Polish – American Dance Folk Company, którzy zaprezentują uczniom tradycyjne tańce ludowe z różnych stron Polski.

10830545_10204609345451794_456854359020275712_oPolsko – Amerykański Zespół Folklorystyczny (Polish American Folk Dance Company – PAFDC) z Brooklynu od ponad siedemdziesięciu pięciu lat prezentuje autentyczne występy polskiego tańca folklorystycznego dla polskiej jak również i amerykańskiej publiczności. Grupa powstała w 1938 roku w Nowym Jorku pod auspicjami Polskiej Robotniczej Kasy Pomocy  założonej przez Frances Wesołowską – Popławską. Intencją założycielki było rozsławianie bogatego dorobku oryginalnych polskich pieśni i tańców ludowych w środowisku amerykańskim.

Zespół wielokrotnie gości z występami na polonijnych wydarzeniach, bankietach, bierze czynny udział w polskich etnicznych świętach. Obecnie, grupa w swoim repertuarze posiada ponad 25 zestawów tańca ludowego z różnych regionów Polski oraz kolekcję około sześciuset oryginalnych strojów. PAFDC kontynuuje swój rozwój pod kierownictwem dyrektora wykonawczego Mariusza Bernatowicza i kierownika artystycznego Adrianny Koterby, wraz z towarzyszącą jej Kapelą Ludową, na czele której stoi Andrzej Buczek.

Strona grupy: www.pafdc.org

Fb: www.facebook.com/pafdc

Sławomir Platta

Spotkania czytelnicze Cała Polonia Czyta Dzieciom sponsorowane są przez The Platta Law Firm, Fb: www.facebook.com/ThePlattaLawFirm