DPS
No Comments

Święto zakochanych, czyli odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w paulińskiej parafii w Rockville, CT

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

3-14

„Walentynki” – nie ma chyba nikogo, kto by nie wiedział, co to za święto. Jednak nie każdy wie, że ma ono swoje korzenie w tradycji Kościoła.

Jak podaje tradycja św. Walenty był kapłanem w pobliżu Rzymu około roku 270, kiedy to Kościół znosił wielkie prześladowania. Mimo tego św. Walenty był w tym czasie bardzo gorliwym wyznawcą, niosąc pomoc wszystkim prześladowanym chrześcijanom, m.in. przez posługę sakramentalną, a głównie poprzez krzewienie sakramentu małżeństwa, który w tamtym czasie szczególnie był atakowany i zakazywany przez władze Cesarstwa Rzymskiego. Św. Walenty został aresztowany za swoją działalność oraz za odmowę oddania czci rzymskim bogom. A mimo to dalej Bóg przemawiał przez niego poprzez wiele uzdrowień i świadectw, które mocno odciskały się na życiu ówczesnych ludzi. To doprowadzło Go do męczeńskiej śmierci.

W niedzielę 8 lutego 2015 roku, na kilka dni przed świętem Walentego, tak ważnym tutaj, na amerykańskiej ziemi, zaprosiliśmy do paulińskiej parafii św. Józefa w Rockville, CT wszystkich małżonków, by podczas Mszy Świętej o godz. 9:30 pod przewodnictwem proboszcza O. Krzysztofa Drybki OSPPE, odnowili swoje małżeńskie przyrzeczenia.

Małżonkowie trzymając się za ręce, patrząc sobie w oczy i dziękując za lata wspólnego pożycia małżeńskiego, nawiązywali do słów z Ewangelii św. Jana: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół swoich”. Św. Walenty swoim życiem ukazał tą miłość, i jest to jedyny rodzaj miłości dla którego warto żyć, wyraz prawdziwej chrześcijańskiej miłości. To miłość człowieka, gotowa zaryzykować śmierć za drugiego.

Dlatego w ten dzień, zamiast szukać naszych własnych korzyści, spróbujmy dostrzec potrzeby i pragnienia innych. Zamiast być zawsze pierwszym i potrzebującym, uczmy się stawać ostatním i tym, który służy. A kwiaty, słodycze, okolicznościowe kartki, niech staną się wyrazem naszej najgłębszej miłości zakorzenionej w postawie i świadectwie życia św. Walentego.

Tekst i zdjęcia: O. Dominik Libiszewski OSPPE

7-2

4-4

6-6

IMG_0836

2-6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *