DPS
No Comments

“Wyobraźnia, kreatywność i empatia – te cechy szczególnie powinny być rozwijane w dzisiejszym systemie edukacji.”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sir Ken Robinson: “To, co wyróżnia nas spośród innych istot na ziemi, to siła wyobraźni, kreatywność i empatia, są one podstawowymi atrybutami człowieka. Te cechy szczególnie powinny być rozwijane w dzisiejszym systemie edukacji.” Sir Ken Robinson (ur. 4 marca 1950 w Liverpoolu) jest pisarzem, mówcą oraz uznanym na arenie międzynarodowej doradcą i liderem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich. 

W latach 1989-2001 był Profesorem Kształcenia Artystycznego na Uniwersytecie w Warwick. Otrzymał honorowe tytuły naukowe od Open University and the Central School of Speech and Drama, Birmingham City University, Rhode Island School of Design, Ringling College of Art and Design oraz Liverpool Institute for Performing Arts.

W roku 1998 rząd Wielkiej Brytanii zaproponował mu poprowadzenie Narodowej Komisji do Spraw Kreatywności, Edukacji i Ekonomii. Komisja zebrała czołowych ludzi biznesu, szkolnictwa, naukowców i artystów. Jego raport z prac komisji: All Our Futures: Creativity, Culture and Education (Raport Robinsona) po opublikowaniu zdobył ogromne uznanie. The London Times napisał: „Ten raport dotyczy niektórych najważniejszych kwestii, przed którymi stoi biznes XXI wieku. Każdy prezes czy dyrektor do spraw zasobów ludzkich powinien nim uderzyć w stół i domagać się działań”.

 W 2006 roku wystąpił po raz pierwszy na kalifornijskiej konferencji TED, dając prelekcję pod tytułem: „Czy szkoły zabijają kreatywność?”. Zyskał dzięki niej ogromną międzynarodową popularność, do dziś jest to najpopularniejsze video na stronie TEDa. Prelekcję można zobaczyć pod adresem: http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity

Jego książka pt. „Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko” („The Element: How Finding Your Passion Changes Everything”) już w roku wydania (2009) znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Jak dotąd została przetłumaczona na trzydzieści języków.

Jest także autorem książek „Oblicza Umysłu. Ucząc się kreatywności”, 2001 („Out of Our Minds: Learning to be Creative”) oraz „Finding Your Element: How to Discover Your Talents and Passions and Transform Your Life”, 2013. Ostatnia pozycja ukaże się w języku Polskim nakładem Wydawnictwa Element w połowie roku 2014.

Współpracował z rządami państw w krajach Europy i Azji, z międzynarodowymi agencjami, firmami z Fortune 500, narodowym i stanowym systemem edukacji, organizacjami non-profit i z niektórymi wiodącymi światowymi organizacjami kulturowymi, takimi jak Komisja Europejska, UNESCO, Rada Europy, Royal Shakespeare Company, Liverpool Institute for Performing Arts Sir Paula McCartneya, Royal Ballet, Hong Kong Academy for Performing Arts oraz Education Comission of the States.

Jest ogromnie popularny jako inspirujący mówca. Ma niespotykany talent do przedstawiania głębokich kwestii z ogromnym humorem, pasją i bystrością.

Obecnie mieszka w Los Angeles ze swoją żoną Marią-Teresą i dwójką dzieci, Jamesem i Kate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *