DPS
No Comments

Konkurs Opowiadania Legend w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

uczestnicy

Polska Szkoła Dokształcająca im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood posiada w swoim szkolnym kalendarzu mnóstwo interesujących imprez. 13 lutego br. w placówce odbył się Konkurs Opowiadania Legend, który był wspaniałą okazją dla wszystkich, żeby przypomnieć polskie legendy i baśnie. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci zamiłowania do poznawania baśni i legend, kształcenie umiejętności publicznego poprawnego opowiadania oraz rozbudzenie wyobraźni i wrażliwości dzieci na piękno polskiej literatury.

Konkurs dostarczył dzieciom i oglądającym rodzicom wiele emocji. Jego uczestnicy musieli wybrać sobie jedną z legend i w ciekawy sposób, w ciągu 5 minut, publicznie ją opowiedzieć. Każde z dzieci starało się wcielić w bohatera swojej opowieści, musiało na pamięć nauczyć się przebiegu wydarzeń w swojej legendzie i opowiedzieć ją zgodnie z zasadami ojczystego języka. Wymagało to pracy nad słownictwem, jakością opowiadania, sposobem przekazania najważniejszego przesłania legendy, należało zadbać o rekwizyty i stworzyć odpowiedni nastrój.

Każdy z uczestników konkursu starał się jak najlepiej i najbardziej sugestywnie opowiedzieć historię swojego bohatera. Pomimo tremy przed publicznym wystąpieniem dzieci włożyły w swoje prezentacje dużo serca. W całość imprezy zaangażowani byli również nauczyciele oraz rodzice.

Pojawiały się historie wcześniej znane i kiedyś zasłyszane. Goście mieli okazję posłuchać legendy o Królewnnie Bałtyku, Smoku Wawelskim, Królu kruków, Żywej wodzie oraz Warsie i Sawie. Uczniów oceniała niezależna komisja w skład której wchodziło trzech nauczycieli i dwoje rodziców. Wyłonienie trzech najlepiej opowiadających było dla niej niezwykle trudnym zadaniem. Pod uwagę brano opanowanie tekstu, dykcję, intonację, umiejętności artystyczne, kostium, rekwizyty, prezentację i ekspresję w swobodnych wypowiedziach.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Dzieci, które zajęły trzy pierwsze miejsca w nagrodę pojadą w marcu do Nowego Yorku do Fundacji Kościuszkowskej z prezentacją swojej legendy w Konkursie Ogólnoszkolnym na wschodnim wybrzeżu USA.

Lila Podolańczuk
Zdjęcia: archiwum szkoły

publicznośc

Adrian Stolarczyk-1

Koordynator konkursu Lila Podolanczuk

Koordynator konkursu Lila Podolanczuk


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *