DPS
No Comments

Telefon komórkowy a nasz kark

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Jedna z niewlasciwych postaw jest trzymanie telefonu miedzy barkiem a glowa

Jedna z niewlasciwych postaw jest trzymanie telefonu miedzy barkiem a glowa

Nie będzie to wielkim odkryciem, jeśli powiem, że ilość czasu, który spędzamy dzisiaj “na telefonach”  drastycznie się zwiększa. Stałym juz widokiem na ulicy jest pochylenie sylwetki osoby rozmawiającej przez telefon ku jego ekranowi,  lub trzymającej aparat wciśnięty pomiędzy ucho a bark. Dwie podstawowe pozycje, które telefon wymusza.

Lista dysfunkcji, które wynikają z długiego utrzymywania nieprawidłowej postawy przy korzystaniu z telefonu jest bardzo długa. Jednymi z najpoważniejszych są dysfunkcje odszyjne, które powoli stają się już plagą.

 

(Courtesy of Dr. Ken Hansraj M.D.)

(Courtesy of Dr. Ken Hansraj M.D.)

Telefony komórkowe trafiają ostatnio do coraz młodszych dzieci. Ich kręgosłupy nie zdążyły się jeszcze w pełni ukształtować i w szczególny sposób narażone są na przeciążenia. Nie posiadają jeszcze wyrobionych prawidłowych nawyków i nie są na tyle mocne, by były w stanie podołać zewnętrznym obciążeniom. Nieswiadomi tego rodzice są zadowoleni, bo dając dziecku zabawkę,  mają na jakiś czas “święty spokój”.

Sytuacji tej zaradzić może większa świadomość tego problemu i odrobina profilaktyki. Bardzo wiele zmieni już pamiętanie o utrzymywaniu prawidłowej postawy przy naszych telefonicznych rozmowach –  czyli trzymaniu głowy w pionie i kierowaniu wzroku na ekran, oraz podnoszenie telefonu nieco wyżej. Warto również od czasu do czasu rozciągać lub masować kark i poniżej niego, oraz utrzymywać równowagę w jego obrębie – to jest minimum dbałości o ten element naszego ciała.

NECK_LONG_VERSION

Zapraszam do przeczytania artykułu,  który zainspirował mnie do powyższego wpisu:

http://www.washingtonpost.com/national/text-neck-is-becoming-an-epidemic-and-could-wreck-your-spine/2014/12/30/62fd84ec-ae86-4d28-b5a2-42567ecafed3_story.html

 

Bartłomiej Gajowiec 

Autor prowadzi Gabinet Hikari Fizjoterapia w Warszawie

Zapraszamy na blog www.gajowiec.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *