DPS
No Comments

Malujemy Papieski Mural w Bridgeport!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Wizualizacja projektu muralu na ścianie budynku na rogu ulic Kossuth i Pulaski w Bridgeport (autor: Tomek Moczerniuk)

Wizualizacja projektu muralu na ścianie budynku na rogu ulic Kossuth i Pulaski w Bridgeport (autor: Tomek Moczerniuk)

Polacy z Connecticut znów działają na rzecz polskości! Rok temu na wniosek Polonii skrzyżowanie ulic w Bridgeport nazwano imieniem Jana Pawła II. W tym roku na tym samym skrzyżowaniu powstanie papieski mural, którego autorem będzie Rafał Pisarczyk. Trwa akcja zbierania funduszy, do której powinien dołączyć każdy, któremu osoba Papieża Polaka była i jest bliska.

Na przełomie 2013/14 Polonia z Bridgeport w stanie Connecticut wpadła na pomysł lokalnego uświetnienia kanonizacji Jana Pawła II poprzez nadanie imienia naszego Papieża skrzyżowaniu ulic Kossuth i Pulaski. Miejsce to jest szczególne dla emigrantów znad Wisły, bo w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się tam polska parafia im. Św. Michała Archanioła oraz Szkoła Kultury i Języka Polskiego, której patronem jest właśnie nasz wielki rodak. “Akcja rozpoczęła się zimą w 2013 od zebrania 700 podpisów pod petycją, którą w marcu 2014 przedstawiliśmy burmistrzowi miasta Billowi Finchowi.” – mówi dyrektor szkoły Izabela Pardo-Małecka – “Pomysł zyskał akceptację i poparcie lokalnych władz i 28 kwietnia odbyło się uroczyste odsłonięcie znaku w obecności setek Polaków. To była naprawdę wspaniała i podniosła chwila!”

Kilka miesięcy po tym wydarzeniu zrodziła się idea, aby w 2015 uhonorować 10. rocznicę śmierci JPII poprzez namalowanie papieskiego malowidła na ścianie budynku, który znajduje się na rogu Jana Pawła II.

“Inspiracją był dla nas powstańczy mural na Greenpoincie, którego inicjatorem był Grzegorz Fryc.” – mówi Edyta Kosy-Kułak, prezes szkoły w Bridgeport – “Taki ścienny malunek nie tylko znacznie wpłynie na wizualną atrakcyjność samego miejsca, ale przede wszystkim będzie wartościowym narzędziem edukacyjnym i ewangelicznym. O Papieżu Polaku dowie się bowiem każda przechodząca tamtędy osoba.”

odsloniecie2

Rok temu narożnik ulic Kossuth i Pulaski przyjął godne miano Jana Pawła II (foto: Monika Satur-Szydłowski)

Do wykonania muralu zaproszono Rafała Pisarczyka – urodzonego w Polsce artystę, który jest absolwentem wydziału sztuki na Montclair State University i który specjalizuje się w malarstwie zarówno ściennym jak i klasycznym oraz w rysunku. Jest on m.in. twórcą powstańczego dzieła na Greenpoincie oraz malowidła na ścianie prywatnej posesji na Brooklynie przedstawiającego Witolda Pileckiego w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych. “Postać Papieża jest dla mnie bardzo ważna, dlatego zgodziłem się bez namysłu.” – wyznaje Pisarczyk – “Jan Paweł II wskazał drogę jak żyć bez podziałów na nacje, religie i wszelkiego rodzaju uprzedzenia. Inaczej mówiąc skierował nas na drogę Miłości.”

Już pierwszy projekt muralu, który powstał na trzy tygodnie przed odsłonięciem przypadł do gustu organizatorom. Przedstawia on pogrążonego w refleksji i opartego o papieski pastorał Jana Pawła II na tle Giewontu. Do tego dochodzą motywy biało-czerwonej wstęgi, apostolskiego herbu Jana Pawła II oraz gołębia utożsamiającego Ducha Świętego. Na muralu znajdzie się także jeden z cytatów papieskich zarówno w języku angielskim jak i polskim. Jakie dokładnie będą to słowa? Tutaj niespodzianka, bowiem ostateczna decyzja będzie należeć do ofiarodawców, którzy zechcą wesprzeć projekt dowolną kwotą. “Chcemy, aby każdy, kto wpłaci choćby najmniejszą sumę mógł oddać swój głos na najbardziej stosowny jego zdaniem cytat.” – zdradzają organizatorzy – “W ten sposób podziękujemy im za wsparcie, a także upewnimy się, że wybrane zdanie faktycznie będzie godnie reprezentować naszą Polonię.”

Rafał Pisarczyk zaczyna swoją pracę w poniedziałek 16 marca. 13 dni później – w niedzielę 29 marca 2015 zaraz po mszy św. w kościele Św. Michała Archanioła w Bridgeport przy 310 Pulaski St – odbędzie się uroczyste odsłonięcie dzieła Rafała Pisarczyka i Polonii w Connecticut. W wydarzeniu wezmą udział lokalni działacze społeczni, duchowni, politycy i przedstawiciele polskich i amerykańskich mediów.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału całą Polonię oraz dziękują za każdą donację, którą można dokonać przez internet na stronie: http://www.papatomski.com/2015/03/mural.html

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/778449388912970/ oraz pod nr tel. 201 878 7990

 

Tomek Moczerniuk
www.papatomski.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *