DPS
No Comments

VII Zlot Młodzieży Polonijnej na Dolnym Śląsku – propozycja na lato dla polonijnej młodzieży z USA

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

POLONICUS 2015

Wakacje letnie zbliżają się wielkimi krokami i już czas, by zaplanować wyjazdy polonijnych dzieci do Polski. Każdy wyjazd to szansa na rozwijanie znajomości języka polskiego, geografii i historii kraju, nie zapominając o kontaktach z rodziną, która została nad Wisłą.

Z ciekawą, dwutygodniową propozycją dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 17 lat wyszła Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej „Freya”, która w dniach od 25 lipca do 7 sierpnia 2015 roku organizuje VII Zlot Młodzieży Polonijnej na Dolnym Śląsku.  Fundacja działa od 2007 roku, ale ludzie  z nią związani, zajmują się organizacją wypoczynku  już od 20 lat, wcześniej jako czynni instruktorzy harcerstwa. Portal Dobra Polska Szkoła objął patronat medialny nad zlotem.

Rozmowa z jej prezesem  Małgorzatą Czaicką-Moryń.

W tym roku będzie to już VII Zlot Młodzieży Polonijnej? Czym  będzie on różnił się od wcześniejszych spotkań?

Zlot młodzieży polonijnej „Polonicus” składa się ze stałych elementów; warsztatów, zajęć edukacyjnych, wycieczek, zajęć sportowych, gier i zabaw. Co roku elementy te realizowane są w różnorodny sposób i nacisk kładziony jest szczególnie na jeden z elementów. W tym roku  młodzież będzie poznawała postacie sławnych Polaków, najnowszą historię Polski oraz uczyła się tańców narodowych i ludowych, a także poznawała stroje ludowe. Dużo uwagi poświęcimy sportowi i poznawaniu Dolnego Śląska.

Kto uczestniczył w poprzednich zlotach? Zauważyłam, że nie było młodzieży z USA?

Do tej pory gościliśmy uczestników z Niemiec, Francji, Włoch, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Argentyny. Najwięcej uczestników było z Włoch, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Zależy nam na udziale jak największej liczby młodych Polaków, w tym również i z USA. Do tej pory w sześciu edycjach zlotu uczestniczyło corocznie około 100-120 uczestników.

Dlaczego w tym rok podnieśliście grupę wiekową uczestników do 17 lat?

Podniesie granicy wiekowej wynika z dwóch przyczyn – nasi dotychczasowi uczestnicy dorastają, ale nadal chcą uczestniczyć w zlotach. Są wśród nich młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy przyjechali 6 lat temu i corocznie przyjeżdżają.  Postanowiliśmy stworzyć im możliwość udziału  również w tegorocznym zlocie. Druga przyczyna to wprowadzenie dodatkowego modułu edukacyjnego.

DSC02264

 

DSC02029

Jaką znajomością języka polskiego wykazywała się młodzież z różnych krajów?

Najlepiej językiem polskim posługują się uczestnicy z Niemiec, Włoch, Francji i Ukrainy.

Za co chwalili was uczestnicy w poprzednich latach, a na co narzekali?

Uczestnikom podoba się interesujący program oraz sposób prowadzenia zajęć. Kładziemy nacisk na różnorodność zajęć  oraz ich profesjonalne prowadzenie. Dlatego do współpracy zapraszamy zawsze instruktorów, trenerów oraz specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Uczestnicy doceniają wysoki poziom organizacji i zachowanie równowagi pomiędzy ilością zajęć edukacyjnych i rozrywkowych jak np. dyskoteki, ogniska, wycieczki,  czy sport. Istotne jest też dla nas, by zajęcia były nie tylko intensywne ale i urozmaicone, aby uczestnicy nie tylko nie nudzili się, ale by także nie poczuli się ‘przepracowani’.

DSC01601

 

DSC01908

Czym jeszcze  zajmuje się Fundacja oprócz organizacji zlotu młodzieży?

Głównym celem działalności Fundacji jest szeroko rozumiana edukacja.  Nasze trzy główne projekty to”Polonicus”, coroczny zlot młodzieży polonijnej oraz wszelkie działania na rzecz polskich dzieci i młodzieży na świecie.  „Syberia – w oszukiwaniu  przeszłości i przyszłości”, to projekt historyczno-patriotyczny, którego celem jest poznanie historii Polski, a zwłaszcza okresu II wojny światowej oraz zsyłek Polaków na Syberię. Kulminacyjnym punktem jest coroczna wyprawa wolontariuszy do kraju Ałtajskiego na Syberii w celu poszukiwania miejsc zsyłek Polaków. Prowadzimy też działania, mające na celu poznanie różnorodności kulturowej na świecie czyli warsztaty i konkursy dla uczniów szkół dolnośląskich.

Dziękuję za rozmowę i czekamy na relację z VII Zlotu Młodzieży Polonijnej.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Fundacja „Freya”.

 

INFORMACJE I ZAPISY: www.freya.org.plfundacja@freya.org.pl, tel: 602 177 158 

Jak się zgłosić? Napisz na adres e-mailowy, a prześlemy Ci kartę uczestnika Zlotu. Przy zgłoszeniu należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 euro na konto Fundacji. Koszt około 380 euro. TERMIN ZGŁOSZEŃ: 30 kwietnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *