DPS
No Comments

Odsłonięcie papieskiego muralu jednak 26 kwietnia

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

pk

Niesprzyjająca marcowa aura sprawiła, że odsłonięcie Papieskiego Muralu w Bridgeport nie odbędzie się w pierwotnym terminie. Uroczystość, nad którą patronat objął Konsulat RP w Nowym Jorku przełożona została na 26 kwietnia – czyli w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. 

Papieski Mural to inicjatywa obywatelska Polonii z Bridgeport w stanie Connecticut. Rok temu Polacy z tego regionu uhonorowali Jana Pawła II poprzez nadanie narożnikowi ulic Kossuth i Pulaski imienia przyjętego w poczet Świętych Polaka. W tym roku postanowiono upamiętnić 10. rocznicę śmierci Papieża poprzez namalowanie artystycznego malowidła na ścianie budynku położonego właśnie przy rogu Św. Jana Pawła II.

Pierwotna wersja zakładała, że odsłonięcie muralu, którego autorem będzie artysta z New Jersey Rafał Pisarczyk, nastąpi w niedzielę 29 marca, czyli cztery dni przed rocznicą śmierci Jana Pawła II. Okazało się jednak, że malowanie musi odbywać się przy odpowiednich warunkach pogodowych – przy temperaturze przynajmniej 40 stopni Fahrenheita oraz przy braku opadów. Takich dni w ostatnim miesiącu było zaledwie kilka, dlatego w marcu Pisarczyk skupił się na dopracowywaniu projektu, a Polonia z Bridgeport na gruntownym odrestaurowaniu ściany.

Prace remontowe trwały przez dwa tygodnie i również przerywane były z powodu śniegu i mrozu. Wreszcie w ubiegły wtorek ściana osiągnęła pełną, przedmuralową gotowość. Dwie polonijne firmy budowlane: MCPol Construction, LLC oraz Jarst Construction, LLC charytatywnie zadbały o zupełnie nowy podkład oraz o świeżą warstwę stucco. Ostatnim aktem remontu będzie położenie warstwy białej farby, która stanowić będzie podkład pod mural. Jeśli do weekendu się wypogodzi ściana zostanie wybielona w najbliższą sobotę przez Pawła Kułaka. Wszystko wskazuje więc na to, że po niedzieli Pisarczyk wreszcie ruszy z pędzlem na mur.

W tym samym czasie wśród całej Polonii trwa zbiórka funduszy na mural. Koszty wzrosły, bo do honorarium dla artysty, farby i antywandalicznego lakieru doszły materiały na remont. Myśli się także o zainstalowaniu monitoringu, czasowego oświetlenia i wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, aby maksymalnie zabezpieczyć malowidło przed zdewastowaniem. Zbiórka idzie mozolnie, ale na koncie Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II jest już ponad $2000. Co ciekawe wśród ofiarodawców są nie tylko osoby z Connecticut, ale i z Nowego Jorku czy New Jersey (cała lista poniżej). To świadczy o tym, że promocja dzieł papieskich leży na sercu każdemu Polakowi. Przypomnijmy, że każda osoba, która wesprze inicjatywę kwotą 10 dol. lub więcej weźmie udział w głosowaniu na cytat papieski, który będzie częścią muralu.

Deklarację dofinansowania dzieła kwotą 4000 dol. złożył także Konsulat RP w Nowym Jorku, który objął Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem.
“Mamy prawo chlubić się polskim papieżem, gdziekolwiek mieszkamy na świecie.” – napisała w liście do organizatorów Konsul Generalny Urszula Gacek -“Gratuluję pomysłu i tak jak wszyscy niecierpliwie czekam na odsłonięcie muralu.”

Podobną deklarację złożył też znany nowojorski mecenas Sławomir Platta z The Platta Law Firm, który obiecał przekazać na ten szczytny cel 800 dol. Dzięki tym wpłatom można z optymizmem zadeklarować, że odsłonięcie nastąpi w niedzielę, 26 kwietnia 2015 roku. Dokładna godzina i szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

 

Tomasz Moczerniuk

 

Aby wspomóc Papieski Mural czekiem lub gotówką skontaktuj się z Prezes PS w Bridgeport Edytą Kułak: (203) 224-9470.

Wpłaty przez internet przyjmowane są na stronie:http://www.papatomski.com/2015/03/mural.html

Więcej info:
https://www.facebook.com/events/778449388912970/

Lista ofiarodawców (stan na 25 marca 2015):
Osoby prywatne: 
Potkay Kasia, CT, $200
Zbiórka wśród rodziców w PS w Bridgeport, CT, $123
Bakota Wioleta, CT, $100
Bronowicz Rafał, CT, $100
Myśliwiec Paweł, NJ, $100
Pisarczyk Marcin, NJ, $100
Piszczatowska Joanna, CT, $100
Więciorkowski Andrzej, CT $60
Mierzejewski Teresa, CT, $50
Nowak Wanda, NY, $50
Płoński Maggie, CT, $50
Kosy-Kułak Edyta, CT, $40
Kosiński Sławomir, NY, $33
Moczerniuk Tomek, CT, $10
Wesołowski Marta, NY, $10

Firmy i organizacje: 
Wojenski Restoration, CT, $500
Lasowiak Deli, CT, $200
Bałtyk Deli, CT, $100
Orlęta, CT, $100
Biały Orzeł, CT, $50

Razem: $2076

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *