DPS
No Comments

Matura 2015 w Manchester – “Trochę przestraszeni, ale zadowoleni”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Maturzyści i Komisja

Maturzyści i Komisja

W Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ do polskiej matury przystąpiło pięciu uczniów: Sylwia Bieszczad, Leszek Gronowski, Joanna Kirkicka, Patrycja Skóra i Piotr Tracz.

Egzamin składał sie z części pisemnej i ustnej.
„Część pisemna to prace pisane przez uczniów pod kierukiem nauczyciela w ciągu ostatniego semestru” – mówi dyrektor Anna Tracz. – „Królowały tematy literacko-historyczne. Uczniowie pisali między innym o cierpieniu ojca na podstawie Trenów Jana Kochanowskiego, mitach i ich ponadczasowych wartościach czy II wojnie światowej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca Joanny Kirkickiej pod tytułem ‘Dom o pobielanych ścianach – epos domu w literaturze polskiej’” – dodaje Tracz.

Joanna Kirkicka odpowiada na pytania, przygotowuje sie Leszek Gronowski

Joanna Kirkicka odpowiada na pytania, przygotowuje sie Leszek Gronowski

Kirkicka w pracy posłużyła przykładami kilku domów.
„Pisałam między innymi o Domu Bożym jako miejscu szczególnej obecności Boga, domu jako Ojczyzna, domu jako symbolu szczęścia rodzinnego z “Trenów” Kochanowskiego i domu dalekim od doskonałości czyli domu pani Dulskiej” – mówi maturzystka. A dla niej dom kojarzy się „z ciepłem, radością z tym, że zawsze mam gdzie wrócić, gdzie czekają na mnie moi rodzice, gdzie mogę odpocząć, a także porozmawiać o ważnych tematach w moim życiu”.

W części pisemnej komisja zadawała pytania dotyczące wyboru tematu, faktów i opinii zawartych w pracy. Były też 3 pytania z języka polskiego, historii i geografii.
„Maturzyści wykazali niezmierne zaangażowanie w przygotowanie się do egzaminu ustnego oraz w czasie pisania prac pisemnych” – mówi wychowawca Anna Rybska, członek komisji egzaminacyjnej. W składzie komisji obok dyrektor Tracz, znalazły się również historyk Katarzyna Kisielewska i polonistka Katarzyna Misztela.

„W naszej Akademii maturę zdawało pięć osób 2 lata wcześniej” – dodaje dyrektor Tracz.-„Zaangażowanie uczniów i przygotowanie było porównywalne. Tegoroczni maturzyści uważają, że matura była dla nich wyzwaniem. Niektórzy nawet skłonni byli się wycofać, licząc się z ogromem czasu potrzebnego na napisanie pracy i przygotowanie się do części ustnej. Cieszę się, że podjęli się tego wyzwania. Jestem też świadoma tego, jak bardzo zbliżył ich ten egzamin: kontakt, opracowywanie pytań i niejednokrotnie wspólna nauka. Mam nadzieję, że przyjaźnie przetrwają jeszcze wiele lat”.

A co mówią sami uczniowie o maturze?
„Przygotowując się do matury byłem trochę przestraszony, ale przeczytałem notaki parę razy i udało mi się zdać z dobrym wynikiem” – twierdzi Leszek Gronowski.

„Nie było aż tak źle, myślałem, że będzie znacznie trudniej, ale jakoś dałem sobie radę. Wszystko było tak profesjonalnie przygotowane, przygotowywaliśmy się i powtarzaliśmy cały rok i jeszcze musieliśmy się ubrać elegancko” – wyznaje Piotr Tracz.

Maturzyści przed ogłoszeniem wyników

Maturzyści przed ogłoszeniem wyników

Dla Patrycji Skóry „matura nadeszła bardzo szybko i minęła jeszcze szybciej. Po 12 latach będę tęsknić za Polską Szkołą. Wierzę, że wszystko co się nauczyłam, nie pójdzie na stracenie”.

Sylwia Bieszczad uważa, że „egzamin dojrzałości był zakończeniem wielu lat nauki w polskiej szkole. Dzięki temu wiem więcej o polskiej kulturze, tradycji i historii. Było to naprawdę miłe przeżycie.”

„Matura była dla mnie wielkim, ogromnie stresującym przeżyciem. Ale mimo tego, jestem zadowolona i dumna, że przeszłam przez to. Jest to dla mmnie bardzo cenne doświadczenie” – podsumowuje Joanna Kirkicka.

Gratulujemy maturzystom, ich rodzicom i nauczycielom!

Danuta Świątek
Zdjęcia: Anna Król

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *