Ruszyły pierwsze warsztaty filmowe dla polonijnych dzieci i młodzieży

W sobotę, 6 czerwca, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, odbyły się pierwsze z pięciu warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży polonijnej w ramach  Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce”,  realizowanego przez Fundację Instytut Innowacji i Fundację Dobra Polska Szkoła.

Fot. Beata Falkowska

W sobotnich warsztatach,  które były drugim etapem konkursu, wzięło udział ogółem 22 uczniów, w tym dziewiętnaścioro z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark i troje z Akademii św. Jana Pawła II w South Amboy, NJ. W pierwszym etapie konkursu, który został rozstrzygnięty ponad miesiąc temu, dzieci pisały scenariusze do 10-minutowego filmu o Polsce.

B_CM0859

Zajęcia prowadzili filmowcy: Tomasz Magierski, reżyser, producent, operator filmowy i telewizyjny, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Blinky & Me” oraz  koordynator projektu z Fundacji Dobra Polska Szkoła Andrzej Cierkosz.

Po przełamaniu pierwszych lodów, co nastąpiło wówczas, kiedy uczestnicy warsztatów powiedzieli kilka słów o sobie i przedstawili się nawzajem, Tomasz Magierski poinformował o tym, jakie będą czekać ich zadania.

B_CM0863

Tomasz Magierski objaśnia scenariusz nagrania

Następnie przystąpiono do zajęć praktycznych.  W pierwszej części spotkania dzieci, podzielone na siedem zespołów, pisały scenariusze, tym razem do filmu o wybitnym Polaku. Za swoich bohaterów obrały: króla Jagiełłę, Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Wieniawskiego i Jana Pawła II. Obraz miał być realizowany przez dwóch, dysponujących pieniędzmi od sponsorów producentów, w których role wcielili się najstarsi uczestnicy warsztatów: Kamil Falkowski i Jakub Hibner. Ich zadaniem było podjąć decyzję, o jakim słynnym Polaku nakręcą film.

Fot. Beata Falkowska

Zanim uczniowie stanęli na planie filmowym, aby zrealizować projekty, starali się naprędce opanować pamięciowo swoje role. Następnie zostały nakręcone sceny o słynnych Polakach.

Ponieważ akcja poszczególnch ujęć rozgrywała się w różnych miejscach, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, film kręcono za pomocą techniki green-screen.

B_CM0904

Następnie wykonano zdjęcia do sceny początkowej i końcowej filmu, które rozegrały się w biurze obu producentów. W pierwszej scenie zastanawiali się się oni, kto będzie bohaterem ich filmu i gdzie go będą szukać. W scenie końcowej stwierdzili, że filmu nie nakręcą, gdyż pieniądze od sponsorów wydali na inne cele: jeden z nich kupił sobie unikalny obraz w Paryżu, drugi zaś wydał gotówkę na ekskluzywny samochód. Puenta niczym w komedii Mela Bruksa The Producers. *

B_CM0888

Podczas realizacji filmu dzieci miały okazję nie tylko wystąpić w roli aktorów, ale także stanąć za kamerą, wcielić się w rolę operatorów światła lub dźwięku. Nauczyły się komend, jakie wydaje się przed przystąpieniem do realizacji obrazu, takich jak: kamera, dźwięk, akcja. Z zaskoczeniem przyjęły też fakt, że każdą scenę trzeba było kręcić kilkakrotnie, w zależności od ilości osób, które brały w niej udział.

B_CM0893

„Udział w warsztatach filmowych był dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w nakręceniu filmu. Zorientowałem się, że wymaga to wielkiego nakładu pracy – powiedział Jakub Hibner, zaznaczając, że w czasie tworzenia filmu wytworzyły się pomiędzy wszystkimi uczestnikami bardzo przyjemne relacje, co na pewno będzie miło wspominał.

Reżyser Tomasz Magierski podkreślił z kolei, że lubi pracować z dziećmi, gdyż są one otwarte na wszystkie nowe wyzwania, doskonale wcielają się w swoje role i przy tym wspaniale się bawią.

Fot. Beata Falkowska

Kolejne warsztaty filmowe odędą się do końca czerwca w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ, szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, im. o. A. Kordeckiego na Manhattanie oraz w Kids Academy w Copiague na Long Island.  Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.€

Fot. Beata Falkowska

Zrealizowane filmy zamieszczone będą na stronie portalu DobraPolskaSzkola.com, na stronie Fundacji Instytut Innowacji oraz emitowane w nowojorskiej telewizji NDTV.

Barbara Szenk

Fot. Andrzej Cierkosz, Beata Falkowska

*The Producers to film Mela Brooksa, opowiadający o perypetiach producenta teatralnego Maksa Bialystocka oraz poborcy podatkowego Leo Blooma, którzy wyłudzają pieniądze od starszych pań, aby następnie wystawić musical, który okaże się totalnym niewypałem. Po zdjęciu następnego dnia przedstawienia z afisza panowie chcą zatrzymać dla siebie pozostałe pieniądze. Ich plany się krzyżują, w efekcie czego obaj producenci trafiają do więzienia.