DPS
No Comments

Ruszyły pierwsze warsztaty filmowe dla polonijnych dzieci i młodzieży

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W sobotę, 6 czerwca, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, odbyły się pierwsze z pięciu warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży polonijnej w ramach  Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce”,  realizowanego przez Fundację Instytut Innowacji i Fundację Dobra Polska Szkoła.

 

Fot. Beata Falkowska

W sobotnich warsztatach,  które były drugim etapem konkursu, wzięło udział ogółem 22 uczniów, w tym dziewiętnaścioro z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark i troje z Akademii św. Jana Pawła II w South Amboy, NJ. W pierwszym etapie konkursu, który został rozstrzygnięty ponad miesiąc temu, dzieci pisały scenariusze do 10-minutowego filmu o Polsce.

B_CM0859

Zajęcia prowadzili filmowcy: Tomasz Magierski, reżyser, producent, operator filmowy i telewizyjny, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Blinky & Me” oraz  koordynator projektu z Fundacji Dobra Polska Szkoła Andrzej Cierkosz.

Po przełamaniu pierwszych lodów, co nastąpiło wówczas, kiedy uczestnicy warsztatów powiedzieli kilka słów o sobie i przedstawili się nawzajem, Tomasz Magierski poinformował o tym, jakie będą czekać ich zadania.

B_CM0863

Tomasz Magierski objaśnia scenariusz nagrania

Następnie przystąpiono do zajęć praktycznych.  W pierwszej części spotkania dzieci, podzielone na siedem zespołów, pisały scenariusze, tym razem do filmu o wybitnym Polaku. Za swoich bohaterów obrały: króla Jagiełłę, Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Wieniawskiego i Jana Pawła II. Obraz miał być realizowany przez dwóch, dysponujących pieniędzmi od sponsorów producentów, w których role wcielili się najstarsi uczestnicy warsztatów: Kamil Falkowski i Jakub Hibner. Ich zadaniem było podjąć decyzję, o jakim słynnym Polaku nakręcą film.

Fot. Beata Falkowska

Fot. Beata Falkowska

Zanim uczniowie stanęli na planie filmowym, aby zrealizować projekty, starali się naprędce opanować pamięciowo swoje role. Następnie zostały nakręcone sceny o słynnych Polakach.

Ponieważ akcja poszczególnch ujęć rozgrywała się w różnych miejscach, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, film kręcono za pomocą techniki green-screen.

B_CM0904

Następnie wykonano zdjęcia do sceny początkowej i końcowej filmu, które rozegrały się w biurze obu producentów. W pierwszej scenie zastanawiali się się oni, kto będzie bohaterem ich filmu i gdzie go będą szukać. W scenie końcowej stwierdzili, że filmu nie nakręcą, gdyż pieniądze od sponsorów wydali na inne cele: jeden z nich kupił sobie unikalny obraz w Paryżu, drugi zaś wydał gotówkę na ekskluzywny samochód. Puenta niczym w komedii Mela Bruksa The Producers. *

B_CM0888

Podczas realizacji filmu dzieci miały okazję nie tylko wystąpić w roli aktorów, ale także stanąć za kamerą, wcielić się w rolę operatorów światła lub dźwięku. Nauczyły się komend, jakie wydaje się przed przystąpieniem do realizacji obrazu, takich jak: kamera, dźwięk, akcja. Z zaskoczeniem przyjęły też fakt, że każdą scenę trzeba było kręcić kilkakrotnie, w zależności od ilości osób, które brały w niej udział.

B_CM0893

„Udział w warsztatach filmowych był dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w nakręceniu filmu. Zorientowałem się, że wymaga to wielkiego nakładu pracy – powiedział Jakub Hibner, zaznaczając, że w czasie tworzenia filmu wytworzyły się pomiędzy wszystkimi uczestnikami bardzo przyjemne relacje, co na pewno będzie miło wspominał.

Reżyser Tomasz Magierski podkreślił z kolei, że lubi pracować z dziećmi, gdyż są one otwarte na wszystkie nowe wyzwania, doskonale wcielają się w swoje role i przy tym wspaniale się bawią.

Fot. Beata Falkowska

Fot. Beata Falkowska

Kolejne warsztaty filmowe odędą się do końca czerwca w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ, szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, im. o. A. Kordeckiego na Manhattanie oraz w Kids Academy w Copiague na Long Island.  Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.€

Fot. Beata Falkowska

Fot. Beata Falkowska

Zrealizowane filmy zamieszczone będą na stronie portalu DobraPolskaSzkola.com, na stronie Fundacji Instytut Innowacji oraz emitowane w nowojorskiej telewizji NDTV.

 

Barbara Szenk

Fot. Andrzej Cierkosz, Beata Falkowska

 

*The Producers to film Mela Brooksa, opowiadający o perypetiach producenta teatralnego Maksa Bialystocka oraz poborcy podatkowego Leo Blooma, którzy wyłudzają pieniądze od starszych pań, aby następnie wystawić musical, który okaże się totalnym niewypałem. Po zdjęciu następnego dnia przedstawienia z afisza panowie chcą zatrzymać dla siebie pozostałe pieniądze. Ich plany się krzyżują, w efekcie czego obaj producenci trafiają do więzienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *