Danuta Świątek
No Comments

“Amerykańska Częstochowa źródłem opieki, czułości i zrozumienia dla nauczycieli”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Nauczyciele z prowadzcym rekolekcje o. Rafalem

Nauczyciele z prowadzcym rekolekcje o. Rafalem

XXI wiek przynosi zmiany w zawrotnym tempie komunikowania się i również nowocześnie podchodzi do rekolekcji, czasu poświęconego odnowie duchowej. Pojawiły się rekolekcje radiowe, Internetowe, a nawet na facebooku. Ale te tradycyjne, w świątyni, ciągle mają magiczną moc.

Rekolekcje dla nauczycieli polonijnych, organizowane przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) w Nowym Jorku przy współpracy z Ojcami Paulinami w Doylestown, PA, odbywają się w tradycyjny sposób. Od 9 lat, w drugi weekend czerwca, do Doylestown przyjeżdżają nauczyciele, by nie tylko przeznaczyć czas na modlitwę, ale również porozmawiać, odwiedzić groby polonijnych nauczycieli i działaczy.

„Co roku liczba uczestników oscyluje wokół 15-50″ – mówi Anna Tracz, wiceprezes CPSD i koordynator tegorocznych rekolekcji. – „Największym atutem w rekolekcjach jest możliwość wyciszenia i refleksji. Spotkanie pedagogów i możliwość rozmowy, konfrontacji, wymiany doświadczeń” – dodaje Tracz.

Tegoroczne rekolekcje, prowadzone przez przeora Rafała Walczaka, odbyły się pod hasłem „Polska Szkoła im. Naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

„Prowadzący tegoroczne rekolekcje, ojciec Rafał, rozpoczął konferencję od Ośmiu Błogosławieństw” – mówi Małgorzata Kamińska, dyrektor Polskiej Szkoły im. Ks. Jana Twardowskiego na Brooklynie. – „Temat to trudny, gdyż żyjemy obecnie w czasach, w których obowiązują zasady sprzeczne z nauczaniem Pana Jezusa. A Osiem Błogosławieństw postrzeganych jest jako zbiór nieżyciowych zasad. Tymczasem Ojciec Rafał zauważył, że skoro sam Bóg pozostawił nam te zasady, to wiedział, że są one możliwe do realizacji i życia nimi na co dzień. Tak, są one trudne, ale sam Jezus mówił, że brama do Jego Królestwa jest ciasną bramą. Niemniej Pan Jezus zostawił nam też zapewnienie, że, ‘kto szuka, znajdzie; kto prosi, otrzyma; a kołaczącemu otworzą’. Jezus zapewnił nas też, że nie jesteśmy sami na tej drodze, że pośle nam Pocieszyciela, a On sam jest obecny w naszym życiu: ‘Ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata’. Temat Ośmiu Błogosławieństw zainspirował mnie do kupienia książki Pier Giorgio Frassati ‘Człowiek Ośmiu Błogosławieństw’.

Z kolei temat drugiej konferencji rozpoczęty cytatem z Listu Św. Pawła do Tesaloniczan; ‘Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie’, skupił się na wdzięczności Bogu za wszystko i zaufaniu Mu w każdej chwili naszego życia. Kupiłam książkę polecaną przez Ojca Rafała pt.’Moc uwielbienia’ (autor: Merlin Carothers) i czytając ją dostrzegam coraz więcej sytuacji, w których Bóg był i jest obecny w moim życiu i wspomaga mnie. Dostrzeżenie obecności Boga w naszym życiu rodzi wdzięczność w nowszych sercach, radość i zaufanie Bogu” – relacjonuje Kamińska, która na rekolekcje przyjeżdża od kilku lat.

„Byłyśmy tu pierwszy raz, wspaniałe zakończenie roku szkolnego po trudzie i wysiłku pracy z dziećmi” – mówią Alina Gauza i Zuzanna Golec ze Szkoły im. M. Konoponickiej w Yonkers, NY. Moment spotkania z nauczycielami, ludźmi, którzy są w stanie zrozumieć nasze doświadczenia nauczania języka i kultury polskiej; spotkania z Matką Bożą, naszą Matką, to czas kiedy ktoś z kolei zajmuje się nami, tak jak my przez cały rok zajmujemy się naszymi wychowankami. Potrzebujemy tego poczucia opieki, czułości i zrozumienia, poczucia ukojenia modlitwą, serdecznością i wytchnieniem w Bogu. Wszystkiego doświadczyłyśmy dzięki pośrednictwu kapłana” – wyznają obie panie.

W Amerykańskiej Częstochowie spotkali się nauczyciele z Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, Szkoły Ogniwo w Trenton, NJ, Szkoły Bł. Ojca J. Popiełuszki w Passaic, NJ, Szkoły Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ, Szkoły im. H. Sienkiewicza na Brooklynie, NY, Szkoły im. Ks. J. Twardowskiego na Brooklynie, NY, Szkoły im. Św. Jana Pawła II na Staten Island, NY, Szkoły im. M. Konopnickiej w Yonkers, NY, Szkoły A. Mickiewicza w Stamford, CT.

W zabieganym życiu, mało jest czasu, by pomyśleć o działaczach na rzecz oświaty polonijnej, których już nie ma wśród nas. Dlatego bardzo cennym doświadczeniem dla nauczycieli jest odwiedzenie grobów wieloletniego prezesa CPSD Jana Woźniaka, wieloletniej wiceprezes Janiny Igielskiej i oddanego księgowego Bolesława Wojewódki.

„Miłym akcentem rekolekcji były odwiedziny naszej emerytowanej koleżanki, wieloletniego pedagoga i harcerki, przybyłej z zachodniego wybrzeża USA, pani Jadwigi Kawy” mówi Tracz. „Jasna Góra” Ameryki to miejsce, z którego trudno się wyjeżdża i do którego z radością się wraca. Już dziś zachęcamy nauczycieli do udziału w rekolekcjach 2016″ – dodaje Tracz.

 

Danuta Świątek
Zdjęcie: archiwum CPSD
Rekolekcje 2016 : http://www.centralapolskichszkol.org/index.php/kalendarz/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *