DPS
No Comments

“Wakacje z Panem Bogiem 2015”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Pierwsze uczucie to radość, którą czuję podczas zapisywania się wraz z moją jedenastoletnią córką na “Wakacje z Panem Bogiem”. Równocześnie pojawia się pytanie, jak to będzie wyglądać? W Polsce, jako dziecko i dorastająca osoba byłam na kilku oazach, więc czy te wakacje będą wyglądały podobnie? Jednak już wkrótce po zapoznaniu się z programem zajęć jestem uspokojona: codzienna, wspólna modlitwa, Msza Święta, zajęcia w grupach, jak również coś dla ciała: kąpiel w jeziorze, sala gimnastyczna, wspinaczki na ściankach treningowych, wyprawy w góry, ogniska wieczorne wraz z pieczeniem kiełbasek i tak ulubionych przez dzieci “smore’s”.  Słowem, cieszymy z tego wyjazdu, zarówno moja córka, jak i ja.

Moją radość przysłania stres związany z nieoczekiwaną propozycją. Zostaję poproszona o pomoc w prowadzeniu kolonii jako opiekun. Nie odmawiam, ale przyznam, że jestem nieco zdenerwowana. Czy poradzę sobie w nowej roli?

Przychodzi dzień wyjazdu. Uczucie radości, ciekawości i niecierpliwości udziela się nam obu.  Obieramy drogę do Silver Bay, pięknej miejscowości położonej nad jeziorem Lake George w stanie New York. Po prawie czterech – pięciu  godzinach docieramy na miejsce, a widoki zapierają nam dech. Góry, jezioro, lasy, pełno zieleni. W tak pięknym klimacie przyrodniczym przyjdzie nam spędzić najbliższy tydzień.

zbiorowe

Program kolonii jest bardzo napięty. Dzieci są bez elektroniki (telefony, komputery oraz różnego rodzaju i-Pady), jednak przy nadmiarze zajęć i atrakcji, wydaje się, że nie brakuje im swoich elektronicznych zabawek. Nie mają się kiedy nudzić.

Temat tegorocznych “Wakacji” jest trudny: Powołanie do życia w rodzinie lub zakonie, jak je dobrze rozpoznać? Jak odnaleźć się w tym dziwnym, niebezpiecznym świecie i odpowiedzieć na głos Boży? Pomagają nam, a szczególnie dzieciom, nasi wyjątkowi goście: siostry zakonne, ojcowie misjonarze Redemptoryści, jak również zaproszone małżeństwa. Opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z ich powołaniami.

IMG_0500

IMG_0472

Dzieci spędzają wspaniały tydzień w bardzo miłej, pogodnej, przyjaznej, a co najbardziej ważne dla wielu rodziców, religijnej atmosferze.

Dla mnie, jako dla osoby, która była po raz pierwszy na tego typu wakacjach,  jest to wspaniała przygoda. Dobre warunki mieszkalne, wspaniałe jedzenie, możliwość ćwiczenia języka polskiego i poszerzania wiadomości o polskiej kulturze, bliskość do wszystkich miejsc spotkań, kaplica modlitewna na terenie ośrodka, opiekunowie, którzy są gotowi pomóc i udzielić odpowiedzi na dręczące pytania sprawiają, że jestem pewna, że przyjeżdżając tutaj, dokonałam dobrego wyboru.

IMG_0625

IMG_0711

Dziękuję ojcom Waldemarowi i Łukaszowi z parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ za to, że byli naszymi duchowymi mentorami i za organizacje tych wspaniałych wakacji. Nadal nie wiem, jak to zrobili, że przy tak małych kosztach, dali nam tak dużo.

Wracamy zadowoleni, uśmiechnięci, opaleni, a przede wszystkim ze wskazówkami, jak postępować, by być szczęśliwym człowiekiem.

IMG_0577

IMG_0628

Zachęcam wszystkich, którzy co roku mają ten sam dylemat, gdzie wysłać swoje dziecko na wartościowe wakacje. “Wakacje z Panem Bogiem” są odpowiedzią na to pytanie. To wyjątkowy czas dla całej rodziny.  Spełniły moje oczekiwania i przywróciły wspomnienia z tych wspaniałych oaz z Polski.

 

Tekst i zdjęcia: Dorota Lewandowska

Więcej informacji oraz zdjęć z ostatniego turnusu na stronie: www.johnpaulsecond.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *