DPS
No Comments

28 piesza pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

th-5Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele Katolickim. Dla Polaków jest to dzień szczególnie ważny, gdyż wiąże się z interwencją Boga, za wstawiennictwem Maryi w czasie wojny polsko-bolszewickiej zwanej Cudem nad Wisłą z 1920 roku. Polska tożsamość, w niezwykły sposób, była kształtowana przez interwencje Opatrzności w historię całego narodu. Dlatego też dla wielu Polaków, również tych na emigracji pytanie czy jesteśmy bardziej Polakami czy katolikami nasuwa jednoznaczną odpowiedź – nie ma tu żadnej różnicy, ani jakiejkolwiek sprzeczności.

thW polską tradycję wpisana jest bardzo mocno cześć do Matki Bożej, która za swoją siedzibę obrała Jasną Górę, która od wieków pełni rolę Duchowej Stolicy Polski. Każdego roku, aby wyprosić łaski i podziękować za już utrzymane, z wielu zakątków kraju, na Jasną Górę udają się niezliczone grupy pielgrzymów, aby pieszo przybyć przed oblicze Jasnogórskiej Pani.

th-6Podobnym miejscem, będącym Duchową Stolicą Polonii jest Amerykańska Częstochowa w Doylestown w stanie Pensylwania. W tym roku Sanktuarium obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Przez te wszystkie lata, Polacy przybywają tutaj ze swoimi troskami przed wizerunek Maryi, która stała się im jeszcze bliższa, ze względu na odczuwalną na emigracji tęsknotą za ojczyzną. Od kilkudziesięciu już lat, również do tego miejsca, przybywają pieszo pielgrzymi. Tak mocno wpisane w polską kulturę i polską duchowość piesze pielgrzymowanie również na ziemi Waszyngtona znalazło swoje odbicie.

th-39 sierpnia 2015 r., w niedzielę poprzedzającą uroczystość Wniebowzięcia Maryi, pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” do Sanktuarium Matki Bożej w Doylestown przybyła 28 Piesza Pielgrzymka z Great Meadows, której przewodniczył duchowo o. Tadeusz Lizińczyk. Uczestniczyło w niej prawie dwa i pół tysiąca pielgrzymów, którzy przez cztery dni zmagali się ze skwarem i własnymi słabościami, aby przez wyrzeczenia wyprosić potrzebne łaski.

th-1Ponadto po raz trzynasty wyruszyły pielgrzymki z Filadelfii i Trenton. Przewodnikiem grupy z Filadelfii pielgrzymującej pod hasłem “Rodzina Bogiem Silna” był o. Marcin Mikulski, zaś przewodnikiem grupy z Trenton, której tegorocznym hasłem była „Niepokalana” był o. Karol Jarząbek.

O godzinie 2 po południu uroczystej Mszy świętej, która
zgromadziła ponad 4 tysiące pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył Abp Tomasz Wencki, ordynariusz Archidiecezji Miami na Florydzie.

Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejny rok, aby ponownie wybrać się w duchową drogę, przemierzając pieszo dziesiątki mil aby dotrzeć przed tron Jasnogórskiej Pani do AmerykańskiejCzęstochowy.

 

O. Karol Jarząbek, Paulin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *