Danuta Świątek
No Comments

“Cała Polonia czyta dzieciom czyli tatusiowie czytają w Mahwah”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_0267

W Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, tatusiowie z wielką chęcią sięgnęli po wiersze Juliana Tuwima, by poczytać je dzieciom w ramach akcji „Cała Polonia czyta dzieciom”.

Dopingował ich również fakt, że z wydrukowanym wierszem „Ptasie radio” przyjechał Marcin Filipowski z Polskiego Radia 910 AM WRKL w Pomonie, NY.

IMG_2518

                                                                      Marcin Filipowski i Maya

Gdy Patrycjusz Cholody czytał wiersz „Rzepka”, dzieci ustawiły się w szeregu i razem z tatą Wojtkiem Dojką, usiłowały wyciągnąć rzepkę z doniczki. Michałowi Bednarzowi podczas czytania wiersza „Dwa Michały” towarzyszło dwóch chłopców, którzy tańcowali jak książkowe Michały.

IMG_2535

 

Najmłodsza słuchaczka wierszy Jaśminka z mamą Jagodą

                 Najmłodsza słuchaczka wierszy Jaśminka z mamą Jagodą

Piotr Madej rozśmieszył dzieci roztargnionym panem Hilarym z wiersza „Okulary”. Wojtek Dojka po przeczytaniu „Ptasich plotek” wywołał dyskusje na temat plotkowania. Zdrowe czy niezdrowe? Ostateczny wniosek, może plotkowanie jest i  zabawne ale zdecydowanie skłócające ludzi. Marcin Filipowski miał wsparcie w czytaniu ze strony uczennicy Mayi, która doskonale znała „Ptasie radio”, dzięki swojej mamie, która czytuje ten wiersz córce do poduszki.

IMG_2499

                                                           Tata Piotr Madej

Czytanie tatusiów było tak inspirujące dla innych rodziców, że w trakcie akcji „Cała Polonia czyta dzieciom”, jedna z polskich matek, zadzwoniła do domu po amerykańskiego męża, który natychmiast zdecydował się przyjechać do szkoły.  Robert Quinn za przeczytanie „Warszawy” został nagrodzony gromkimi brawami.

IMG_2543

                                                                                Nelle i Maya

 

IMG_2509

                                                     Tata Michał Bednarz

Czytaniu wierszy towarzyszyły konkursy z nagrodami książkowymi, koszulkami i torbami, których sponsorem jest biuro mecenasa Sławomira Platty.

IMG_2506

                               Chwila skupienia u taty Patrycjusza Chołody

IMG_2541

                                   Amerykański tata czyta polski wiersz

Ale nie tylko rodzice byli inspiracją dla rodziców. Dwie uczennice klasy 3, Nelle Madej i Maya Zghan, same nauczyły się w czasie przerwy czytać „Abecadło” i w klasie prosiły, by przeczytać wiersz wszystkim dzieciom.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Mariusz Gajewicz

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *