No Comments

Spotkanie autorskie z Januszem Szlechtą w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza

Janusz Szlechta prezentuje swoje książki

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z dziennikarzem, poetą i autorem książek Januszem Szlechtą.

Janusz Szlechta to człowiek bardzo dobrze znany w polonijnym środowisku. Oprocz pasji pisania i tworzenia wierszy, chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne, wspomaga wiele organizacji polonijnych, współorganizuje słynne w Nowym Jorku  Śniadania Wielkanocne pod pomnikiem Jagiełły w Central Parku. W 2012 roku nowojorska kapituła nagrody Wybitny Polak za Granicą przyznała ten tutuł właśnie  Januszowi  Szlechcie.

Przez prawie 20 lat był jednym z redaktorów Nowego Dziennika, największej gazecie w metropolii nowojorskiej.  W czasie tej pracy spotkał na swojej drodze wielu rodaków, współpracował z nimi, rozmawiał,  przeprowadzał wywiady. Po latach postanowił te właśnie rozmowy, spotkania i przemyślenia utrwalić, czego owocem jest jego książka pod tytułem  „Widziane stąd”.

„Widziane stąd” to zbiór 51 wywiadów z Polakami, z blisko 250. jakie przez lata pracy w Nowym Dzienniku przeprowadził redaktor Szlechta. Większośc tych wywiadów ukazała sie w gazecie, ale są i takie, które ukazały się dopiero w tej książce, jak na przykład rozmowa ze znakomitym rysownikiem komiksów Billem Sienkiewiczem, prawnukiem noblisty Henryka Sienkiewcza.

W czasie spotkania w szkole Janusz Szlechta opowiedział o szczegółach jego spotkania z Billem w Kalifornii, co bardzo zainteresowało uczniów. Postać Henryka Sienkiewicza jest bowiem bliska i dobrze znana każdemu uczniowi, ponieważ jest on patronem szkoły od samego jej powstania  86 lat temu.

Uczniowie z uwagą słuchali także opowieści o innych spotkaniach autora ze znakomitymi Polakami. W książce znajduje się, między innymi, rozmowa z Januszem Młynkiem, który w swojej szkole wychował wiele szablistek, które zdobywały i stale zdobywają mistrzostwa USA i świata. Jest też spotkanie z Józefem Pałką, który od lat rozkochuje polonię w tańcu, a jego wychowankowie zawojowali parkiety w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Spotkanie autorskie

Podczas sobotniego spotkania Janusz Szlechta opowiedział także o jego wyjątkowym wywiadzie z ks.kard. Stanisławem Dziwiszem, dzięki któremu w New Jersey powstały dwa sanktuaria Św. Jana Pawła II oraz o rozmowie z Lindą Płochocki, córką warszawskiego powstańca, która jest szefową Fundacji Heleny Modrzejewskiej i opiekuje się dworkiem-muzeum aktorki w Arden, w Kalifornii.

Zachęcając do przeczytania książki autor zaznaczył, że oprócz tych wspomnianych na spotkaniu, w książce znajdują się także wywiady z wieloma innymi polonijnymi działaczami, artystami i biznesmenami. Janusz Szlechta odpowiedział także na pytania zadawane przez uczniów, a potem każdy miał możliwość osobiście porozmawiac z autorem, nabyć jego książkę wraz z autografem i dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przy okazji tego spotkania autor zdradził także, że już niebawem ukaże sie jego druga książka pod tytułem „Widziane stamtąd” , tym razem o ludziach mieszkających poza Stanami Zjednoczonymi i opowiadającymi o życiu w różnych częściach świata. Natomiast miłośnicy poezji mogą także sięgnąć po tomik wierszy Janusza Szlechty pod tytułem „Pieśń niedokończona”.

Kontunuacją tego autorskiego spotkania w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza były rozmowy w klasach oraz prace pisemne na temat spotkania i samego autora. Celem spotkania było między innymi także pokazanie  uczniom jak ważne jest to aby robić w życiu to co się lubi i aby robić to z  pasją.  Przykład dał sam Janusz Szlechta, który swoją pracę dziennikarza, a teraz pisarza i poety wykonuje całe życie z wielką pasją i zamiłowaniem. Opowieści o bohaterach książki „Widziane Stąd” były także wspaniałą lekcją o Polakach za granicą, którzy z daleka od rodzinnego kraju rozwijają swoje pasje, realizują wielkie projekty, spełniają marzenia i osiągają wielkie sukcesy.

Dodatkowo Janusz Szlechta  jest doskonałym  przykładem dla wszystkich, że chociaż żyjemy z dala od rodzinnego kraju, to stale możemy i powinniśmy pielęgnować język polski, wspierać działania Polaków w kraju i tutaj na obczyźnie, pomagać sobie wzajemnie a przez to zarazem umacniać swój patriotyzm.

Tekst: Beata Biały

Zdjęcia: Agata Skowrońska