Bożena Chojnacka

Babcia Bożenka: Zmartwychwstał Pan

Resurrection

Wielki Post dobiega końca. Jak wykorzystałam ten czas łaski dany mi przez Boga? Czy udało mi  pogodzić z kimś zwaśnionym, porozmawiać z kim nie rozmawiam od dłuższego czasu? Czy próbowałam wybaczyć komuś, przez kogo czuję się od wielu lat zraniona?

Jezus wybacza, bo kocha. Kocha, mimo iż cierpi osamotniony i opuszczony przez najbliższych, zaprzedany przez Judasza. Każdy brak przebaczenia jest zdradą Bożej miłości. Nie wyliczę, ile razy ja zdradziłam Jezusa, nie zliczę też ogromu Jego miłości i przebaczenia za każdym razem, gdy o nie prosiłam. A jednak, wciąż trudno mi pójść w ślady mego Mistrza.

Tajemnicy Eucharystii nie zgłębimy nigdy, bo jest to tajemnica Bożej miłości. Po prostu pozwólmy się Jej ogarnąć.  Niech ten czas zubożeje w słowa i komentarze, a zaowocuje milczeniem pełnym adoracji i trwaniem przy Jezusie.

Wielki Czwartek.

“Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Śpiewowi towarzyszy bicie dzwonów. Są one sygnałem do rozpoczęcia Triduum Paschalnego. Jest ono celebrowaniem nieograniczonej miłości Boga do każdego z nas. Przez dwa kolejne dni brzmieć będą tylko pokutne kołatki. Dźwięki dzwonów i dzwonków odezwą się dopiero na Alleluja w poranek wielkanocny.

Śpiew i dźwięk dzwonka nie brzmią tak mocno jak w świątyniach. To nabożeństwo celebrowane jest w kaplicy szpitalnej. Biorą w niej udział chorzy i ich rodziny. Przyszli tylko niektórzy, bo nie wszyscy są w stanie. Przykuci do łóżek obłożnie chorzy błądzą oczami po bliskich otaczających ich łózko wyposażone w urządzenia utrzymujące chorych przy życiu. Atmosfera szpitalnych sal i korytarzy współbrzmi z dramatem Wielkiego Piątku, okrutnego biczowania, cierniem ukoronowana, drogi krzyżowej, męki i śmierci Zbawiciela. Ale smutek ten trwać będzie tylko do niedzielnego poranka, do Zmartwychwstania Chrystusa. Chorzy też wierzą w wyzdrowienie.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę.

Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. W tym okresie używa się w liturgii białego koloru szat liturgicznych.

W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Zmartwychwstanie Jezusa ma wielkie znaczenie dla chrześcijan. Zmartwychwstanie stanowi przede wszystkim potwierdzenie boskim autorytetem tego wszystkiego, co sam Chrystus czynił i czego nauczał. W szczególności potwierdza prawdę o Boskości Jezusa. Przez swoje Zmartwychwstanie Jezus otwiera ludziom dostęp do nowego życia. Przywraca ludziom łaskę Bożą. Zmartwychwstanie dokonuje przybrania za synów, ponieważ ludzie stają się braćmi Chrystusa dzięki uczestnictwu w Jego życiu.

Kościół katolicki mocno podkreśla, że Zmartwychwstanie Jezusa to wydarzenie historyczne. Zmartwychwstanie zostało poświadczone przez uczniów, którzy rzeczywiście spotkali Zmartwychwstałego. Około 56 r. św. Paweł pisał do Koryntian:

“Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi.”

Apostołowie nie wierzyli pierwotnie w możliwość, że Jezus może powstać z martwych. Nie mieli też powodu, by samemu wymyślać taką historię. Wstrząs wywołany przez mękę był tak wielki, że niektórzy uczniowie nie uwierzyli od razu w wiadomość o Zmartwychwstaniu. Ewangelie pokazują uczniów zasmuconych i przerażonych. Nie uwierzyli oni pobożnym kobietom wracającym od grobu, to o czym one mówiły, uznali za czczą gadaninę. Gdy Jezus ukazuje się jedenastu w wieczór Paschy, wyrzuca im brak wiary i upór, że nie uwierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego.

Kościół katolicki naucza, że “nikt nie był naocznym świadkiem samego wydarzenia Zmartwychwstania i nie opisuje go żaden Ewangelista. Nikt nie mógł powiedzieć, jak dokonało się ono z fizycznego punktu widzenia”. Jest to wydarzenie tajemniczo transcendentne.

Ks. Piotr Zeman SDS, salwatorianin w życzeniach świątecznych napisał m.in.: Wielkanoc to święto świąt chrześcijańskich, a zarazem największe wydarzenie w całej historii zbawienia. W ten jakże radosny dzień śpiewamy w sekwencji: “Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja”. Święta to od wieków nieodmiennie składane świadectwo: radość wierzących, radość tych, którzy widzą obok siebie Zmartwychwstałego. Powierzmy Zmartwychwstałemu nasze lęki, problemy, niepewności, a w poranek wielkanocny wybierzmy się do grobu jak Piotr i Jan, by schylić się i zobaczyć, “ujrzeć i uwierzyć.”

Chrystus, który jest fundamentem naszej wiary i gwarantem szczęścia wiecznego, zmartwychwstał.

Dlatego radujmy się w Nim i weselmy.

Alleluja.

Bożena Chojnacka