Danuta Świątek
No Comments

Ruszył pilotażowy program „Kocham czytać – klub książki dziecięcej i coś więcej”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

DSC_0463

 

2 kwietnia ruszył pilotażowy program „Kocham czytać” – klub książki dziecięcej i coś więcej! – przygotowany przez Fundację Kościuszkowską i Fundację Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku. Program jest skierowany do dzieci w wieku od 4 do 8 lat i jego celem jest zapewnienie dzieciom  dobrej zabawy z polską książką.

Podczas pierwszego spotkania dzieci świetnie bawiły się słuchając fragmentów z książek „Tutlandia Niespodzianki” Agnieszki Ginko i „Wakacje Kajtka” Moniki Madejek.

 

DSC_0504

Nicole odgrywa scenki z przeczytanej książki

 

Danuta Świątek prezentuje "Wakacje Kajtka" Moniki Matuszek

Danuta Świątek prezentuje “Wakacje Kajtka” Moniki Madejek

 

Nic dziwnego, bo książki opowiadają o tym, co przytrafia się nam wszystkim.  Mała Tutka idzie z rodzicami do kina, gdzie popcorn jej brata, przez nieuwagę, wpada we włosy obcej kobiety. Gdzie grany jest filmy, który jest nudny. Wreszcie brat Tutki dostaje czkawki, bo jest objedzony popcornem i Tutka dostaje mdłości. Rodzina opuszcza salę kinową. Bohaterowie książki są punktem wyjścia do zabawnej rozmowy, w której przewijają się  wspomnienia dzieci z ich kinowych przygód.

Z kolei „Wakacje Kajtka”, opisywane przez chłopca, który prowadzi dziennik wprowadzają uczestników spotkania w wielki zachwyt.  Kto tak potrafi pisać codziennie w zeszycie?!

 

DSC_0522

 

Na wzmocnienie uwagi podczas czytania najlepsza jest przerwa na krótką gimnastykę. „Ojej!” – cieszył się 8-letni Sebastian. „Niespodziewałem się, że to też będzie” – skomentował.

Był także  czas na rysowanie bohaterów filmu, który oglądała Tutka i jej rodzina. Na papierze pojawiły się smoki, psy, niedźwiedzie, koty i konie. A potem każdy autor pracy  myślał jak „swój” zwierzak i odgrywal scenki przed  całą grupą.

 

DSC_0517

Od lewej: John Micgiel, Fundacja Kościuszkowska, Andrzej Cierkosz, Danuta Świątek, Fundacja Dobra Polska Szkoła

 

Każde dziecko otrzymało w prezencie książkę ufundowaną przez Fundację Kościuszkowską i książki, podarowane przez Monikę Madejek, autorkę „Wakacji Kajtka”. John Micgiel, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, także opowiedział dzieciom o interesującej kolekcji obrazów fundacji, a także o stypendiach, przez nią przyznawanych. Mamy nadzieję, że dzieci wrócą na kolejne spotkanie z książką i przyprowadzą swoje koleżanki i kolegów. Mamy też nadzieję, że może w przyszłości zostaną stypendystami fundacji.
Nasi czytelnicy zostaną poinformowani o terminie kolejnego czytania książek w Fundacji Kościuszkowskiej.

 

Danuta Świątek
Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *