Danuta Świątek
1 Comment

Czy bohaterowie książek Agnieszki Stelmaszyk zawędrują do Nowego Jorku?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Agnieszka Stelmaszyk

Agnieszka Stelmaszyk. Fot. Aleksandra Sitarek

Każdy wyjazd do Polski, obok powodów rodzinnych i turystycznych, traktuję również jako szansę na ‘odkrycie’ mojej współczesnej polskiej pisarki lub pisarza dla dzieci i młodzieży. Szukam książek dla córek i dzieci w polonijnej szkole, które potrzebują słownika pojęć na końcu każdej publikacji. Moim tegorocznym ‘odkryciem’ są książki Agnieszki Stelmaszyk z serii „Już czytam” zaopatrzone nie tylko w słownik młodego czytelnika, ale również specjalne zadania. Jej książki są skierowane do dzieci powyżej 6 lat  w Polsce i cieszą się pozytywną opinią metodyków edukacji wczesnoszkolnej. W serii „Już czytam” znajdują się tytuły:

Michał i złoty puchar”, „Monia ratuje Faraona, „Krzys i gang Pelargonii”,  „Andzia i duch pana Baryłki”, „Fiord i zagubiony naszyjnik”,  „Tajemnica weneckiej maski”, „Zbawcy książek”, „Upiorne andrzejki”, „Gdzie jest Kunegunda?”, „Słoń w składzie porcelany”, „Koniec z wygłupami”, „Akcja Morze!”

Postanowiłam zapytać pisarkę o jej kontakty z polonijnymi dziećmi, z nadzieją, że zawita do USA.

*  *  *

Agnieszka Stelmaszyk, pisarka dla dzieci i młodzieży. Nauczycielka języka polskiego z wykształcenia. Córka nauczycielki. Podróżniczka, zakochana w Polsce. W Bydgoszczy mieszka od ponad 16 lat, gdzie lubi secesyjne kamienice i parki.  

Pisarka chętnie koresponduje z polskimi dziecmi z zagranicy. Dzieci z Finlandii piszą do niej:

„Szanowna Pani Agnieszko, Jesteśmy Pani wiernymi fanami. Spotkaliśmy się z Panią w zeszłym roku na poranku autorskim w Helsinkach. W tym roku przeczytaliśmy kolejne tomy Kronik Archeo pt. Szyfr Jazona i Klucz do Asgardu. Wzorując się na Pani książkach napisaliśmy Złoto Laponii, kolejny tom Kronik Archeo, którego akcja rozgrywa się w Finlandii. Mamy nadzieję, że się Pani spodoba i wykorzysta go Pani do własnej twórczości. Gorąco zapraszamy Panią ponownie do Finlandii i życzymy udanych wakacji!

ZosiaOlaPiotrNina

 

* * *

michal-i-zloty-puchar-b-iext43267174Gdzie podróżowała pani ze swoimi książkami na spotkania z polonijnymi dziećmi i młodzieżą? 

Mam duże grono przyjaciół wśród dzieci i młodzieży na Litwie, szczególnie w Wilnie. Jakiś czas temu odwiedziłam również młodych polskich czytelników w Helsinkach. Była to dla mnie bardzo inspirująca podróż, przy okazji mogłam chociaż odrobinę poznać Finlandię. Na spotkania przychodzą kilkuletnie dzieci i te nieco starsze, ponieważ właśnie do nich są adresowane moje książki, chociaż wiem, że czasem czytają je również dorośli.

Polonijne dzieci piszą do mnie także listy, dostaję je m.in. ze Szwecji i z Turcji. To bardzo miłe i dzięki tej korespondencji, mogę się od dzieci wiele dowiedzieć o krajach, w których mieszkają. Polecają mi zabytki, które warto obejrzeć, opowiadają o miejscowych legendach i przekazują różne inne ciekawostki.

Czy napisze pani książkę, której bohaterami są polonijne dzieci, a akcja toczy się w Nowym Jorku?

To świetny pomysł! Od razu wyobraziłam sobie bohaterów i teraz pewnie będę już o nich rozmyślać. Zanim, by jednak powstała taka książka, musiałabym lepiej poznać Nowy Jork i jego mieszkańców. Niestety jeszcze nie byłam w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory podróżowałam głównie po Polsce i Europie. Z każdej wyprawy, oprócz pamiątek, przywożę mnóstwo inspiracji i pomysłów na nowe książki. Podróż do USA to jedno z moich marzeń. Chciałabym m.in. zobaczyć Park Narodowy Yellowstone.

Już czytam to seria 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Książki uzyskały pozytywną opinię metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

Już czytam to seria 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Książki uzyskały pozytywną opinię metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

Jakie jest pani ukochane miejsce na ziemi?

Lubię wyjeżdżać na wieś do krewnych. Obserwuję wtedy zwierzęta i rośliny i robię mnóstwo zdjęć. Latem siadam pod czereśnią i wymyślam nowe historie. Cenię ciszę i spokój, ponieważ na co dzień mieszkam przy ruchliwej ulicy. Marzy mi się własny ogródek.

Jak narodził się pomysł dołączenia zadań do książek z serii „Już czytam?”

Seria „Już czytam” składająca się z dwunastu książeczek tak naprawdę powstała kilka lat temu, w 2009 roku. Nakład został wyczerpany i wydawnictwo postanowiło wznowić serię w zupełnie nowej szacie graficznej ze słowniczkiem wyjaśniającym trudniejsze wyrazy i z zadaniami, które sprawdzają rozumienie tekstu. Jeśli czytelnik ma ochotę, może z nich skorzystać. Ważną rolę w tej serii pełnią również zabawne ilustracje świetnych polskich ilustratorów.

Co w najbliższych planach?

Pracuję obecnie nad kolejnym tomem „Odyseuszy” i zupełnie nową historią, którą zaczęłam rok temu w Nantes we Francji. Ale nie chcę jeszcze zdradzać za dużo szczegółów. Po krótkim urlopie, w czasie którego zwiedzałam Polskę południową i wschodnią, zabieram się z nowymi siłami i pomysłami do pracy.

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcie: Aleksandra Sitarek 

One Response to Czy bohaterowie książek Agnieszki Stelmaszyk zawędrują do Nowego Jorku?

  1. Eliza Sarnacka-Mahoney February 10, 2017 at 5:44 pm

    Naszym skromnym rodzinnym zdaniem seria “Kroniki Archeo” była przystępniejsza niż “Odyseusze”. Ale po obie warto sięgnąć, szczególnie dzieciaki w wieku 8 lat i wyżej.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *