DPS
No Comments

Polonicus 2016 – warto było być!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

18

 

O organizowanym co roku Polonicusie, dwutygodniowym zlocie polonijnej młodzieży na Dolnym Śląsku, było już niejednokrotnie na naszym portalu, który zresztą jest medialnym patronem tego wyjątkowego wydarzenia. Organizatorem Polonicusa jest Fundacja Freya z Wrocławia.
Tegoroczna edycja VIII już Zlotu Młodzieży Polonijnej odbyła się w dniach od 16 do 29 lipca i uczestniczyło w nim 120 młodych ludzi z Niemiec, Włoch, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy i Austrii.

Pierwsze dwa dni Zlotu odbyły się we Wrocławiu. Uczestnicy zwiedzali miasto i poznawali jego najbardziej ciekawe miejsca oraz historię. W kolejnym dniu cała grupa udała się wspólnie na miejsce Zlotu, czyli do Łężyc, niedaleko Kłodzka. Tam uczestnicy spędzili wspólnie prawie dwa tygodnie.

4

 

W tym czasie młodzi ludzie brali udział w zajęciach edukacyjnych, rekreacyjnych i sportowych. Wspólnie zwiedzali Dolny Śląsk i poznawali jego historię. Podczas bloku edukacyjnego młodzież uczyła się języka polskiego, poznawała historię Polski oraz jej kulturę. Uczestnicy mieli do wyboru bardzo dużo różnorodnych aktywności takich : strzelectwo, survival, zajęcia artystyczne ( m.in. wykonywanie ozdób, biżuterii, decupage`u ) oraz zajęcia sportowe( piłka nożna, siatkowa, cross fit).

 

2-2

 

16

 

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia kulinarne, taneczne i muzyczne. Uczestnicy tańczyli zarówno polskie tańce narodowe, jak i taniec nowoczesny. Podczas zajęć muzycznych poznawali polskie piosenki współczesne i tradycyjne. Z kolei w czasie warsztatów z języka polskiego grupa zaawansowana poznawała związki frazeologiczne oraz poznawała polska literaturę, a grupa początkująca poznawała podstawy języka polskiego.

12

 

1

 

Gra terenowa, która odbyła się podczas jednego dnia pozwoliła na poznanie słynnych Polaków. W tym roku uczestnicy poznawali sylwetki Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej, Mikołaja Kopernika, Ernesta Malinowskiego oraz Jana Karskiego. Podczas Zlotu nie zabrakło zajęć rekreacyjnych: karaoke, dyskoteki, wieczory filmowe czy ogniska. Podczas wieczoru „Mam talent show” podziwialiśmy różnorodne talenty i być może naszych uczestników będziemy mogli kiedyś oglądać w telewizji podczas prawdziwego programu w telewizji. Uczestnicy wędrowali po górach i brali udział w wycieczkach do Kłodzka oraz Podziemnego Miasta w Osówce.

 

23

 

20

 

Polonicus to spotkania młodych Polaków w wieku od 12 do 16 lat. Jego wyjątkowość polega na tym, że tutaj młodzi ludzie z całego świata, których rodzice lub dziadkowie są Polakami, a Polska ich drugą ojczyzną, mają szansę poznać się nawzajem, nawiązać kontakty i często długotrwałe przyjaźnie, poznać inne kultury, w których żyją na codzień ich rówieśnicy, dzielić się swoim doświadczeniem, przeżyciami, a także budować nic porozumienia niezależną od politycznych granic. Wspólnym mianownikiem są polskie korzenie, polski język i tradycje, które chcą podtrzymać, pomimo innego niż Polska kraju zamieszkania.

 

14

 

11

 

Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2016 został objęty patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Radio RAM, portal edukacyjny Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz portal Polacy we Włoszech. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Senatu RP oraz Fundację PGNiG.

 

DPS

Zdjęcia: Archiwum Polonicusa

 

DSC_0500

 

DSC_0392

 

DSC_0079

 

DSC_0078

 

DSC_0070

 

DSC_0063

 

DSC_0049

 

DSC_0043

 

DSC_0020.1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *