DPS
No Comments

„Klaps! 50 twarzy Greya” – spektakl Teatru Polonia w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

grey_usa01

 

W weekend 26 i 27 listopada, Mateusz Damięcki wraz z towarzyszącymi mu na scenie Magdaleną Lamparską i Martą Walesiak, pokażą amerykańskiej publiczności polską wersję przedstawienia „Klaps! 50 twarzy Greya” w reżyserii kanadyjskiego reżysera Johna Weisgerbera. Spektakl wyprodukowany przez Teatr Polonia Krystyny Jandy, miał już ponad 100 wystawień w Warszawie i wielu miastach Polski i obejrzało go 30.000 osób. Mateusz Damięcki gra w sztuce główną rolę męską – postać perwersyjnego milionera, inspirowaną bohaterem kultowej powieści erotycznej. W listopadzie wystąpi w BMCC Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku i Union County Performing Arts Center w New Jersey.

Tekst przedstawienia „Klaps! 50 twarzy Greya” napisało siedmiu twórców: Jon Blair, Ian MacIntyre, Jim Millan, Alice Moran, Colin Munch, Anne Marie Scheffler i Patrick Whalen. Sztuka wystawiana od października 2012 roku na scenach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii gromadziła tłumy. Nic dziwnego – to błyskotliwy i humorystyczny pastisz kontrowersyjnej powieści autorstwa E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, która stała się światowym bestsellerem wszech czasów. Książkę, przetłumaczoną na 50 języków, sprzedano w 70 milionach egzemplarzy! Europejska premiera odbyła się 14 marca 2014 roku na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Autorem tłumaczenia oryginalnego tekstu jest Bartosz Wierzbięta.
Oprócz rewelacyjnych dialogów, w przedstawieniu jest także dużo muzyki nawiązującej do kultowych filmów, jak choćby „Grease”, słynnego amerykańskiego programu rozrywkowego „Saturday Night Live”, piosenek Boba Fosse’a z filmu „Kabaret” czy przebojów Enrique Iglesiasa. Od początku zarówno media, krytycy, jak i publiczność pokochali prześmiewczy spektakl. Dziennik The Sydney Morning Herald ogłosił go jednym z najlepszych musicali 2013 roku. „Publiczność oszalała… „Klaps!” jest totalnie komediową i idealną propozycją na nocne wyjście dla dziewczyn” – napisał BroadwayWorld.com, „Satyra na każdy prawie wątek w popkulturze” – Chicago Public Radio, „Seksowny, histerycznie śmieszny, oszałamiający. Dobrze spędzony czas” – Toronto Stage.

Sztuka, która rozpoczęła swoją karierę w Stanach Zjednoczonych, w listopadzie powróci na amerykańskie sceny za sprawą polskich aktorów. Przedstawienie wystawione będzie w wersji polskiej, a polonijna publiczność będzie przekonać się, jak popularną sztukę interpretują artyści znad Wisły. Spektakle odbędą się 26 listopada  o godz. 19.00 w Union County Performing Arts Center w New Jersey oraz 27 listopada o godz. 15.00 w BMCC Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku.

 

grey_usa02Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW“ Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego (1995). Od tamtej pory występuje w najpopularniejszych serialach czołowych stacji telewizyjnych. Obecnie wielomilionowa publiczność śledzi losy jego postaci – Dr Radwana w „Na dobre i na złe” w TVP 1.

Na dużym ekranie Mateusz Damięcki zadebiutował w „Łowcy. Ostatnim starciu” Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana” u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore’a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim „Zagubionym czasie” (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Mateusz Damięcki występuje również w filmach kina offowego. Za rolę w „Czarnym” (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia – Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Z teatrem związał się jeszcze w trakcie studiów, początkowo z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w „Kordianie” w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w „Transferze” w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w „Waszej ekscelencji” Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w „Skazanych na Shawshank” w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011), Celina Maczek w „Trójce do potęgi” w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie oraz Jake w „Kamieniach w kieszeniach” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego ze Sceny Prapremier InVitro w Lublinie. Obecnie gra w warszawskich teatrach – w Teatrze Polonia w „Klaps! 50 twarzy Greya” w reżyserii Johna Weisgerbera i w teatrze Studio w „Onieginie”, a także w komedii „3 razy łóżko” Jana Jakuba Należytego w Teatrze Komedia Kraków.

Więcej informacji:

www.facebook.com/pages/Mateusz-Damięcki/233407416725787

www.mateuszdamiecki.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *