DPS
No Comments

„Bądźcie polskimi ambasadorami w USA”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Kilka tygodni temu zakończyła się pierwsza edycja akcji “Staż Prezydencki 2017”, dzięki której polonijni studenci z różnych krajów, mogli bliżej zapoznać się z krajem, z których pochodzi ich rodzina. W programie wzięli udział również studenci ze Stanów Zjednoczonych. Program stażu miał na celu umożliwienie studentom pozyskanie doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w spółkach Skarbu Państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce. Obejmował również atrakcje kulturalne oraz turystyczne – młodzież zwiedzała wybrane miasta Polski poznając polską tradycję i kulturę.

Prezydent wyraził radość, że młodzież z najlepszych amerykańskich uniwersytetów mogła odbyć staż w Polsce.

– To dla nas niezwykle ważne, aby młodzi ludzie, którzy stanowią przyszłość Stanów Zjednoczonych – naszego wielkiego partnera – poznawali Polskę – podkreślał Andrzej Duda. Przekonywał, że Polsce zależy na budowaniu, jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i – jak stwierdził – wizyta studentów z USA jest tego “elementem”. – Liczę na to, że będziecie teraz takimi naszymi młodymi ambasadorami w USA i że z przyjemnością w przyszłości – mam nadzieję nie jeden raz – do Polski jeszcze wrócicie – zapraszał prezydent Duda amerykańskich gości.

Bartosz Bagniewski, który zabrał głos w imieniu stypendystów, dziękował prezydentowi za organizację stażu i za to, że prezydent pamięta o Polonii.

– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Polski – zapewnił. Jak dodał, stypendyści mogli poznać „smak Polski”, m.in. zwiedzali polskie miasta i poznali kuchnię polską. – Historia Polski jest bardzo długa i bogata, ale też bardzo ciężka i trudna. Widzieliśmy, jak ciężka historia kształtuje Polskę, nawet dzisiaj – zauważył Bagniewski. Jak ocenił, Polska po 1989 roku szybko się rozwija i stała się silnym, nowoczesnym krajem w Unii Europejskiej i na świecie.

W programie stażu przewidziano także atrakcje kulturalne i turystyczne,  młodzi ludzie ze Stanów Zjednoczonych zwiedzali polskie miasta oraz poznawali polską tradycję i historię.

(PAP, inf. własna)

Zdjęcia: Archiwum Damiana Kulec

 

Prezydent Andrzej Duda i Damian Kulec, jeden z amerykańskich studentów biorący udział w stażu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *