DPS

“4 lipca. Fort Montgomery. Powrót do przeszłości”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Upalne południe w Fort Montgomery, NY. Przed nami czterech żołnierzy z okresu wojny o niepodległość Ameryki. Strzelają z armaty, wycelowanej w rzekę Hudson. Zatykamy uszy. Mgiełka unosi się w powietrzu i czuć zapach prochu. Inni żołnierze grają na bębnie i fujarkach. Obok nas zatrzymała się Tracy z matką, Judy.

Obie ubrane w lniane białe koszule i kawowe spódnice do ziemi. Na głowach mają słomiane kapelusze. Pot spływa im po twarzach.

– Co słychać? – zagaduję.

– Podążamy za żołnierzami. Gotujemy dla nich, pierzemy. Dostaniemy za to jedzenie – mówi z poważną miną Tracy. – Nasze domy zostały spalone.

Takie błyskawiczne przeniesienie się w przeszłość, uzmysławia jakie prowadzimy wygodne życie.

Chociaż wtedy czasy były bardzo ciekawe, to jednak wolę żyć w XXI wieku.

No, może ewentualnie mogłabym zostać członkiem grupy pasjonatów historii, jak Tracy czy Judy, które należą do the 5th New York Regiment.

Kolejny wystrzał z armaty. Tym razem odpaliła ją kongreswoman, Nan Hayworth, drobna kobieta.

Ani nie drgnęła od hałasu.

– Happy 4th! – powiedziała. – Jesteśmy w jednym z najważniejszych miejsc w kraju.

Tu rozegrała się zażarta bitwa 6 października 1777 roku z brytyjskim wojskiem. Bitwa przegrana dla rewolucjonistów. Hayworth jest chętna do rozmowy.

– Czy nie bolą uszy? – pyta Natalie, uważnie przyglądając się politykowi.

– Nie – uśmiecha się kobieta i pokazuje w ręce dwie zatyczki do uszu.

Dowiadujemy się też, że Polka była nianią dla jej dwóch synów. Republikańska kongreswoman chwali się znajomością geografii Polski i wymową nazw różnych miast.

Independence Day, Święto Niepodległości jest największym świętem w Ameryce, a także szczytem sezonu wakacyjnego. Jak tradycja nakazuje, dzisiaj powinno być grillowanie, fajerwerki i basen.

A może coś jeszcze?

Dlaczego nie, coś patriotycznego. Na wycieczkę do Fort Montgomery można wybrać się o każdej porze roku. Osada jest malowniczo położona nad rzeką Hudson wsród Appalachów.

Happy 4th of July!

Danuta Świątek
Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Przydatne informacje: Fort Montgomery znajduje się po zachodniej stronie rzeki Hudson, przy drodze 9W. Około 1 godziny drogi samochodem od Nowego Jorku. Osada liczy około 1500 mieszkańców. Kiedyś ważny ośrodek górniczy. Dziś malowniczo położone miejsce, które chętnie odwiedzają miłośnicy spacerów po szlakach Appalachów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *