DPS

Akcja “W naszym domu mówimy po polsku!” w Denver, Colorado

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Eliza Sarnacka - Mahoney w trakcie prezentacji kampanii "W naszym domu mówimy po polsku!"

Eliza Sarnacka – Mahoney w trakcie prezentacji kampanii “W naszym domu mówimy po polsku!”

22-go sierpnia br. w ramach kampanii prowadzonej od ubiegłego roku “W Naszym Domu Mówimy po Polsku!” odbyło się spotkanie z rodzicami i nauczycielami Polskiej Szkoły Św. Józefa w Denver, Colorado, z Elizą Sarnacką-Mahoney, dziennikarką portalu www.DobraPolskaSzkola.com, który jest organizatorem kampanii. Wydarzeniu patronował miesięcznik „Życie Kolorado“.

Podczas spotkania Eliza Sarnacka-Mahoney podzieliła się własnymi doświadczeniami w nauczaniu jezyka ojczystego oraz wiedzą z zakresu metod dwujęzycznego wychowania, szczególnie w emigracyjnych rodzinach, gdzie rodzice mówią różnymi językami. Nie ukrywała, że wymaga to od rodzica zaangażowania, pracy, a także kosztów. Zachęcała jednak do podejmowania wysiłku, bo cel – nauczenie naszych dzieci biegłego posługiwania się polskim – jest chlubny i ważny. Nasze dzieci na pewno nam w przyszłości podziekują za podjęty trud i wyzwanie, bez względu na to, z jakimi „buntami“ i przeszkodami musimy się mierzyć teraz.

DSC_0906

DSC_0902

Rodzice zainteresowani byli przede wszystkim sposobami zachęcenia dzieci do większego wysiłku w nauce języka polskiego, skutecznymi metodami nauki czytania i pisania oraz pomysłami na to, jak przełamać opór dziecka do odpowiadania rodzicom w języku polskim. Były opowieści o porażkach, ale i inspirujących sukcesach, które także są częścią naszej codzienności.

Uczestniczy spotkania zostali także zapoznani z fantastyczną bazą informacji i pomocy dydaktycznych, jaką jest fundacja Polska Dobra Szkoła i prowadzony przez nią portal. Broszurka DPS z „Dekalogiem do nauki języka polskiego“ rozeszły sią wśród rodziców błyskawicznie. Zachęcona do dialogu i współpracy w kwestiach dwujęzyczności, polonia z Kolorado planuje kolejne spotkania informacyjno-edukacyjne z rodzicami i nauczycielami, oraz współpracę z Dobrą Polską szkołą.

Joanna Dudek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *