DPS

“Autorski Przegląd Książki dla Dzieci Małgosi Berwid”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Co może ucieszyć „mola książkowego”? Oczywiście tego dorosłego, bo to najczęściej dorosły ”mól” podsuwa „smaczne książkowe kąski do schrupania – czytania”, małemu Molikowi. A, na rynku wydawniczym takich smacznych „książkowych kąsków” pojawia się dużo. Ale wtedy pojawia się także dylemat: co wybrać? którą z książek kupić najpierw? którą wyróżnić?

Ja, wybierając książki do przeglądu, z radością myślę, że jeśli nawet teraz któraś z nich się nie zmieści, to napiszę o niej w następnym odcinku.

A, więc zaczynam…

Spaceruję po moim mieszkaniu i zerkam na uśmiechnięte postacie z drewna, ze szkła, z klocków lego,
z gliny, z puzzli, z namalowanych portretów – wszystkie te postacie przedstawiają moich przyjaciół – Kulfona i Monikę. Lalki zniknęły z ekranów telewizora, ale nie zniknęły z serc widzów i słuchaczy. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! – przeboje Profesora Ciekawskiego” – Andrzeja Marka Grabowskiego to książka z krótkimi opowiadaniami i piosenkami zaśpiewanymi przez sympatycznego Kulfona i Żabę Monikę, zespół Fasolki i innych wykonawców.

Jako Mama Chrzestna Kulfona i Moniki cieszę się, że pojawiła się taka książka wdzięcznie wydana przez wydawnictwo Literatura. Wspólnie z Andrzejem M. Grabowskim współtworzyłam przygody Kulfona i Moniki pisząc scenariusze, jeżdżąc z nimi po Europie i całej Polsce. Wymyślałam gazetkę „Ciuchcia”, kolejne sukienki dla żaby i akcje charytatywne.
Na pisanie tekstów piosenek dla Kulfona Andrzej M.Grabowski miał wyłączność, muzyką zajął się bardzo muzyczny Krzysztof Marzec, i bardzo dobrze! Piosenki napisane są bardzo zgrabnie – jest to połączenie solidnego warsztatu z talentem. Ilustracje do książki zrobiła Iwona Cała, są one ciepłe i sympatyczne.

Trzeba jednak wspomnieć, że Kulfon i Monika mieszkają
w sercach wielu Polaków, dzięki aktorom – Mirosławowi Wieprzewskiemu (Kulfon) i Zbigniewowi Poręckiemu (Monika), których animacja i interpretacja w absolutnie autorski sposób nadała sens i życie tym postaciom. Tak, czy siak, warto sięgnąć po tę książkę, włączyć płytę
i podśpiewując “bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży…”, powrócić w ulubione miejsce
z wakacji…

Patrząc na zdjęcie z moim ukochanym owczarkiem podhalańskim Bacą, przypomniałam sobie książki
o Kaktusie (Wydawnictwo Literatura), przeuroczym psie ze schroniska, który trafia do kochającej rodziny.

Drodzy Państwo, polecam książki “Kaktus, szukaj!” i “Kaktus, dobry pies” o przygodach psa, który ma własny blog,
z przyjemnością przeczyta je każdy, kto lubi zwierzęta. Autorka, pani Barbara Gawryluk, w cudowny sposób potrafi opowiadać
o zwierzętach. Jej wrażliwość, delikatność i mistrzowskie pióro narracji pozwalają na spędzenie niezapomnianych chwil z książką. Dodam jeszcze, że warto zaopatrzyć się w chusteczki, gdyż dość często podczas czytania wilgotnieją oczy.

Ilustracje pani Anety Krelli – Moch zawsze mnie zadziwiają. Ogromne wyczucie plastyczne autorki, zsynchronizowanie ilustracji
z tekstem powoduje, że książka żyje, że chce się ją przejrzeć,
ba, przeczytać! Z książek o Kaktusie dowiadujemy się
o przyjaźni, o tym, że człowiek potrzebuje obok siebie zwierzęcia,
a nie tylko drugiego człowieka. Pani Basia Gawryluk to malarka sytuacji pomiędzy człowiekiem a naszymi czworonożnymi braćmi…

Z zamyślenia o Kaktusie i jego blogu wyrwał mnie dźwięk telefonu. Hurra, już za kilka dni zamieszka z nami malutki kotek! Ciekawe, jak to będzie? No i proszę, od razu przez głowę przemknęła mi myśl
o różnych znanych książkowych kotach. Nasz kotek może być rudy
i dlatego pomyślałam o historii bardzo sympatycznego kota persa,
z książki pt: „Rudzielec” Renaty Opaly (Wydawnictwo Skrzat). Opowieść pani Renaty jest pełna miłości i zrozumienia kociego świata. Ilustracje pani Marty Ostrowskiej oddają charakter książki, jednak mam wrażenie, że jest ich za mało.

„Rudzielec” – to książka nie tylko o akceptacji zwierzaka przez człowieka, to książka mówiąca o przyjaźni w rodzinie, o tym jak trzy pokolenia świetnie potrafią wspólnie żyć i okazywać sobie szacunek i miłość. No i do tego mieszka z nimi kot, wielki indywidualista, a życie pod jednym dachem ze zwierzakiem nie jest łatwe. No, bo co powiecie Państwo, gdy odwiedzi was żyrafa?

Tak, tak, wszystko jest możliwe. Historię Żyrafy, która „przyjechała do Warszawy się przewietrzyć…” bardzo ciekawie
i zabawnie opisał w książce pt: ” Odwiedziła mnie ŻYRAFA” pan Stanisław Wygodzki, a ilustracje wykonał Mistrz ilustracji pan Mirosław Pokora (Wydawnictwo Dwie Siostry). To naprawdę mistrzowskie połączenie tekstu i ilustracji, a duża czcionka zachęca maluchy do wspólnej lektury. Przyznam, że żyrafa ma piękne oczy, jednak zdecydowanie zapraszam do wspólnego zamieszkania kota, uniknę poważnych zmian w łazience
i pozostałej części mieszkania.

A Państwa zapraszam do miłej lektury i tym zaproszeniem kończę dzisiejszy przegląd!

Małgosia J.Berwid

Omawiane książki:

1. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! – przeboje Profesora Ciekawskiego” – Andrzej Marek Grabowski, il.Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura.
2. “Kaktus, szukaj!” i “Kaktus, dobry pies” – Barbara Gawryluk, il. Aneta Krell – Moch.
3. „Rudzielec” – Renata Opala, il. Marta Ostrowska, Wydawnictwo Skrzat.
4. ”Odwiedziła mnie ŻYRAFA” – Stanisław Wygodzki, il. Mirosław Pokora, Wydawnictwo Dwie Siostry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *