DPS

BABCIA BOŻENKA: “Lekcja o niepodległej Polsce”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Niedzielna Msza Święta w kościele pw. Stanisława Kostki w Rochester,NY, poprzedzająca obchody 11 Listopada oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Sobotniej Szkoły im. Marii Konopnickiej, uświetniły kolejną, już 92-drugą rocznicę odzyskania niepodległości przez naród polski.

W pierwszym rzędzie siedzieli weterani walk w Polsce i Ameryce. Były poczty sztandarowe organizacji polskich działających za oceanem. Pieknego polskiego akcentu dodawała obecność dzieci ubranych w regionalne polskie stroje.

Proboszcz parafii, ks. Adam Ogorzały, całą niedzielną homilię poświęcił temu historycznemu wydarzeniu. Było to wzruszające i pouczające przypomnienie wydarzeń z tamtych lat. Pasterz parafii mówił o naszych słowiańskich korzeniach, o wpływach kultury zachodniej, sięgnął do okresu świetności Polski, później jej wewnętrznej słabości, która w rezultacie doprowadziła do rozbiorów. Przypomniał 123-letnią niewolę, zrywy narodowościowe, opór stawiany trzech zaborcom. Mówił o wolności zdobywanej ofiarą krwi najlepszych polskich synów i córek.

Władze komunistycznej Polski unikały tego święta. Dopiero po wyzwoleniu spod sowieckiej dyktatury możemy mówić o prawdziwej wolności. Dlatego powinniśmy pamiętać o modlitwie za poległych, a także prosić Boga o zachowanie wolnej Ojczyzny.

Pieśń kościelna “Boże coś Polskę” zakończyła niedzielną celebrę, której oprawę: czytania mszalne, modlitwę wiernych wypełnili uczniowie sobotniej polskiej szkoły.

Na drugą część niedzielnej uroczystości do sali parafialnej przybyło wielu parafian. Tradycyjnie nie zabrakło kawy i coś słodkiego do niej. Wykonawcami przedstawienia o spełnionym śnie Polaków o wolnej Ojczyźnie byli uczniowie sobotniej szkoły polskiej.

Montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez Joannę Mikułę, nauczycielkę najstarszej grupy, przyjęty został przez słuchaczy życzliwie i ze wzruszeniem.

Co prawda, starsi wiekiem słuchacze woleliby, żeby głosy wykonawców brzmiały głośno jak dzwony. No cóż, trzeba pamietać, że dla wystepujących dzieci nie było to łatwe zadanie. Miały tremę, to zrozumiałe. Ponadto, urodzone w Ameryce, język polski jest dla nich drugim językiem, musiały nauczyć się niełatwych tekstów, wybranych fragmentów z historii rozbiorów, powstań, budowania zrębów państwowości. Dzieci także recytowały wiersze, m.in. Broniewskiego i Norwida, grały na skrzypcach i flecie oraz śpiewały piosenki: m.in. “Wojenko, wojenko”, “Pierwsza kadrowa”, przy akompaniamencie pianina.

Spotkanie upamiętniające wydarzenia z 11 Listopada 1918 roku było wspaniałą lekcją historii, a także lekcją wychowania. Na jednej sali spotkało się kilka pokoleń Polaków, tych urodzonych w kraju nad Wisłą i tych, którzy przyznawać się mogą do polskiego pochodzenia.

Dlaczego bierzemy udział w tego typu patriotycznych spotkaniach? Dlaczego wilgotnieją oczy i mocniej bije serce na dźwięk Hymnu Narodowego i pieśni z okresu wojennego, który znamy jedynie z książek i opowiadań?.

Na szczęście dla wielu z nas ważne jest budowanie więzi pokoleniowych, kultywowanie tradycji oraz pielęgnowanie pamięci narodowej. Trudno zatem nie przyznać słuszności stwierdzeniu, który pochodzi z książki “O kulturze współżycia”, że “człowiek może istnieć w społeczności tylko jako ogniwo łańcucha.”

Jedna ze starszych uczestniczek spotkania, pani Helena, a na spotkaniu niedzielnym było takich więcej, śpiewając razem z dziećmi, z radością przyznała, że pamięta treść wszystkich tych znanych piosenek, mimo że opuściła kraj przed wieloma dekadami.

Śpiewali starsi. Napawa optymizmem, że tradycje polskie mają szanse kontynuacji.

Pani Joanna Mikuła cieszyła się, gdy młodzi wykonawcy podczas prób z radością i zainteresowaniem uczyli się tekstów do opracowanego przez nią przedstawienia, pokonując barierę językową.

Wielkie brawa dla dzieci. Wielkie brawa dla dyrekcji pani Ewy Tufekcic i pozostałych nauczycieli Sobotniej Szkoły Polskiej im.Marii Konopnickiej w Rochester,NY.

Bożena Chojnacka
Fot. Joanna Sokolowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *