Bożena Chojnacka
No Comments

Babcia Bożenka: Ofiarujmy własną mirrę, złoto i kadzidło

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Figury trzech króli w Disney California Adventure Park

Figury trzech króli w Disney California Adventure Park

 

Ostatnim akordem bożonarodzeniowych uroczystości jest Święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Wydarzenie wędrówki monarchów w poszukiwania dzieciątka obchodzimy dzisiaj, 6 stycznia.

“Mędrcy reprezentują ludzi z każdego zakątka ziemi. Oni i im podobni mieli niespokojne serce, kryjąc w nim pragnienie Boga. Od dawna badali wielką księgę nieba. Odmieniła ich odnaleziona gwiazda, dzięki której poszli ku światłu”- wyjaśniał tajemnicę świąt Objawienia papież Franciszek.

“A to światło doprowadziło ich do Jezusa. Takie świadectwo dali monarchowie. To jest dla nas nauka, lekcja. ‘Gdzie jest nowonarodzony król żydowski’ pytali mędrcy ze Wschodu, wyruszając w drogę za wskazaniem gwiazdy. Chcieli  ujrzeć dziecię, żeby oddać Mu hołd i obdarować darami. Podobnie jak oni powinniśmy wyruszyć na poszukiwanie znaków, odczytać je i w ten sposób zrozumieć wole Bożą wobec nas” – pouczał następca św. Piotra.

Od kilku lat, od kiedy dzień ten jest wolnym od pracy, w święto Trzech Króli odbywają się w polskich miastach barwne korowody przedstawiające historie trzech monarchów.

W ubiegłym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w ponad 300 miejscowościach w Polsce, a uczestniczyło w nich milion osób. W tym roku liczba miejscowości włączających się w celebrowanie świąt  znacznie wzrośnie. Dodatkowo  udział swój zgłosiły także cztery miasta w Wielkiej Brytanii oraz cztery w Afryce.

Ks. Cezary z kościoła pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce ma dar przybliżania wiernym treści Ewangelii i potrafi pomagać w rozumieniu znaczenia świąt. W jednej z homilii głoszonej w okresie świat Bożego narodzenia uświadamiał, że dzięki obchodzonej pamiątce narodzin dzieciątka możemy przeżywać osobiste spotkanie z miłującym Bogiem.

Jak pokazuje historia zbawienia wielu ludzi nie rozpoznało Boga w małej dziecinie. Czy to jest Bóg? Wielu stawiało i stawia sobie to pytanie. A mędrcy ze świata, ludzie wykształceni, zamożni nie szczędzili wysiłku, żeby zobaczyć dzieciątko, zobaczyć i oddać mu należną cześć.

Trzej mędrcy odbyli długą drogę, dając  świadectwo spotkania z Jezusem, dawcą życia, mającego moc przemieniania głębi naszego serca oraz głębi naszego życia.

Sięgnijmy do treści znanej kolędy.

Mędrcy świata, monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam, Trzej Królowie,
Chcecie widzieć Dziecię?
Ono w żłobie, nie ma tronu,
I berła nie dzierży,
A proroctwo Jego zgonu,
Już się w świecie szerzy.

Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku. Oficjalna nazwa święta brzmi Epifania. Słowo “Epifania” znaczy “objawienie”. To jedno z trzech największych świąt, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również w obrządku prawosławnym. Przypomina nam, kim jest Chrystus i potwierdza jego boskość .

O mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, niewiele wiadomo. Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Nie wiadomo jednak, ilu ich było, jakie mieli imiona, kolor skóry, jakiej byli narodowości. Nie wiadomo, kim byli: magami, mędrcami czy królami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona – Kacper, Melchior, Baltazar – pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.

Mędrcy złożyli też dzieciątku dary. Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior złoto – symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) – zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Od 2011 roku, po raz pierwszy od pół wieku przypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Niektórzy w święto Trzech Króli będą wypoczywać w domu lub wybiorą różne miejskie atrakcje. Jedną z nich jest właśnie Orszak Trzech Króli. Święta te są dobrym momentem na sięganie do źródeł Ewangelii, przeżywanie jej. Dobrze, że tak się dzieje. W pamięci małych dzieci pozostanie ten obraz, gdy z rodzicami i starszym rodzeństwem szli ulicami biorąc udział w barwnym korowodzie.

Tegorocznym hasłem barwnych korowodów z licznym udziałem całych rodzin są słowa: “Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. W ten sposób organizatorzy podkreślają wydarzenia tego roku: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Orszaki będą także nawiązywać do jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski. W Orszakach Trzech Króli co roku bierze udział coraz więcej Polaków w różnym wieku, ale głównie rodzin z dziećmi, gdyż udział w barwnym pochodzie jest jednocześnie symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. W barwnych korowodach na ulice polskich miast wychodzą ubrani w stroje magowie. Święta te są dobrym momentem na sięganie do źródeł  Ewangelii, przeżywanie jej. Dobrze, że tak się dzieje. W pamięci małych dzieci pozostanie  obraz, gdy z rodzicami i starszym rodzeństwem szli ulicami, w koronach na głowach, biorąc udział w korowodzie. Jest to doskonała okazja do pokazania, że Polska tradycja jest bardzo bogata w regionalne obyczaje. Scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii, ale wykonanie niezmiernie urozmaicone w zależności od inwencji organizatorów.

Podczas nabożeństw odprawianych w kościołach z licznym udziałem wiernych zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB, stawiając krzyżyk oraz datę. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów. Z drugiej, po łacinie, są skrótem od “Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom), co jest manifestacją wiary.

Obecnie 6 stycznia jest dniem wolnym w 9 krajach Unii Europejskiej W Polsce w Trzech Króli, 6 stycznia, zamknięte muszą być wszystkie większe sklepy. Handel dopuszczalny jest tylko na stacjach benzynowych i w małych sklepikach, w których za ladą stoją właściciele .

“Uroczystość Objawienia Pańskiego jest zachęta dla nas, abyśmy nie bali się i nie zrażali być sobą. Mimo, że (jak to ktoś kiedyś powiedział) każde “dobro musi być ukarane, zmieszane z błotem, źle zinterpretowane”, to jednak nie zrażajmy się być dobrymi ludźmi. I mimo, że nas to kosztuje, starajmy się zawsze kierować naszym sercem, które, mimo, że czasami błądzi, szuka, ale też i krwawi od ran zadanych przez innych, to jednak objawia swoją miłość innym ludziom. “Czytuje fragment artykułu o. Mariusza Hana.

“Najważniejsze, że Bóg widzi i on jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza. Ufni w tę prawdę podążajmy i objawiajmy Bożą prawdę swoim codziennym życiem.

Powróćmy do teksty kolędy o trzech mędrcach ze wschodu

“Przed Jezusem biją czołem,
Składają ofiary.
Trzykroć szczęśliwi królowie,
Któż wam nie zazdrości?
Cóż my damy, kto nam powie,
Pałając z miłości?

Tak, jak każą nam kapłani,
Damy dar troisty:
Modły, pracę niosąc w dani,
I żar serca czysty.
To kadzidło, mirrę, złoto
Niesiem, Jezu szczerze,
Co dajemy Ci z ochotą,
Od nas przyjm w ofierze.”

 

Bożena Chojnacka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *