DPS

Bajki, baśnie i polskie legendy w Fundacji Kościuszkowskiej

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Legendy o czarodziejskim młynku, o Wandzie co Niemca nie chciała, o Złotej Kaczce, zbóju Madeju i jego łożu, to tylko niektóre z wielu największych pięknych polskich legend, które można było posłuchać w wykonaniu uczniów polskich sobotnich szkół, biorących udział w Konkursie Bajek, Baśni i Legend Polskich dla Dzieci, organizowanych co roku przez Polish American Teachers Association. Impreza odbyła się 5 kwietnia 2014 roku w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

W tym roku konkursie wzięło udział 18 uczniów polonijnych szkół dokształcających stanów New York, New Jersey
i Connecticut. Byli m.in. przedstawiciele PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, PSD im. Św. Jadwigi Królowej na Ridgewood NY, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Św. Stanisława Kostki w Garfield NJ, PSD im. gen. Kazimierza Pułaskiego, PSD im.o. Augustyna Kordeckiego z Manhattanu, PSD im. A. Janty-Połczyńskiego z Lakewood, NJ, PSD im. Adama Mickiewicza z Stamford, CT.

W kategorii legend opowiadanych w języku polskim zwyciężyła Martyna Kulec, drugie miejsce przypadło Zosi East, a trzecie Urszuli Solarz. Kategorię anglojęzyczną wygrała Klaudia Wiącek, drugie miejsce zdobył Gabriel Starzec, a trzecie Karolina Pałac.

Przyznano też wiele wyróżnień m.in. za wybór utworu, rekwizyty, dobór kostiumu i prezentację. Wszystkich uczestników konkursu uhonorowano dyplomami, nagrodami książkowymi i słodyczami. Po części oficjalnej można było się podzielić wrażeniami przy poczęstunku przygotowanym przez organizatorów oraz wziąć udział w loterii dla gości pełnej rozmaitych nagród.

Katarzyna Pawka z Polskiej Szkoły im. Aleksandra Janty – Połczyńskiego: “Nasza szkoła bierze udział
w konkursie już od 12 lat. Z wielką radością przyjeżdżamy tu każdego roku. Każdy przyjazd stwarza okazję do poznania innych szkół, innych dzieci, ale przede wszystkim to wydarzenie to wzbogacenie wiadomości na temat polskich legend i polepszenie języka polskiego. Zauważyłam, że w tym roku obniżyła liczba uczestniczących
w konkursie szkół, a szkoda, bo jest to bardzo piękny, budujący i rozwijający program!”

Zuzanna Żurek, Polska Szkoła im. H. Siekiewicza na Brooklynie: “Osobiście jestem na tym konkursie po raz pierwszy i jestem pod ogromnym wrażeniem! Myślę, że nie przesadzę, jeżeli powiem, że uczestniczące w nim dzieci nie powstydziłyby się wystąpić na Broadwayu, są naprawdę dobrymi aktorami!”

Renata Pałac, Polska Szkoła im. H. Siekiewicza na Brooklynie: “Nasza szkoła bierze udział w konkursie od kilku lat i jestem zaangażowana w przygotowanie dzieci, przygotowanie scenografii legendy, którą wybrały.
Dużo ćwiczymy z dziećmi przed przedstawieniem, sporo czasu zajmuje również zrobienie różnych akcesorii, ale dla mnie jest to ogromna przyjemność! Według mnie nagrody nie są ważne, choć nasze dzieci co roku zdobywają jakieś miejsca, ale samo uczestnictwo w takim konkursie, to już jest duże wyróżnienie dla dziecka.”

Bernadette O’Keefe

Bernadette O’Keefe

O zasadach i historii konkursu mówi Bernadette O’Keefe, prezydent Polish American Teachers Association.

Podobno jest to jeden z najstarszych konkursów organizowanych w polonijnym środowisku w Nowym Jorku. Od jak dawna Polish American Teachers Association organizuje to wydarzenie?

Od bardzo dawna! Nasze Stowarzyszenie istnieje od 40 lat, natomiast Konkurs Bajek, Baśni i Legend oragnizowany jest od ponad dwudziestu lat. Na pomysł organizowania tego konkursu wpadła Krystyna Krożkowska, od tej pory co roku projekt organizowany jest w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej.

Co jest głównym celem tego projektu?

Przede wszystkim chcemy przez ten konkurs zwrócić uwagę na piękno polskiej kultury, w tym przypadku polskiej twórczości, polskich legend i baśni, celebrować je, przekazywać następnym pokoleniom dzieci urodzonych
w polskich rodzinach. To jest ogromny skarb, który powinien być stale pielęgnowany. Chcemy również wzmacniać znajomość języka polskiego u dzieci, to dodatkowe okno na świat.

Jakie są założenia Konkursu?

Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie polskich szkół dokształcających w wieku od 9 do 12 lat. Każdy prezentuje wybrana przez siebie polską legendę w języku polskim lub angielskim. Wystąpienie nie może trwać dłużej niż 5 minut. Jurorzy oceniają uczestników m. in. wymowę, kontakt wzrokowy z publicznością, kreatywność wykonania, tempo prezentacji i kostiumy. Zapraszamy polskie szkoły do uczestnictwa w konkursie, w tym roku było tylko osiem szkół, a w innych latach ich liczba była dużo większa!

Widzę, z jaką przyjemnością prowadzisz polski konkurs o polskich legendach. Czy masz polskie korzenie?

Tak, moja mama była Polką, nazywała się Józefina Górska, mówiła po polsku, mój dziadek mówił tylko po polsku, pochodził z okolic Nowego Sącza. Mama wyszła za Irlandczyka, więc jestem pół Polką pół Irlandką, jednak polska kultura zawsze była mi bardzo bliska. Sama nie mowię po polsku i bardzo żałuję, nieraz zapisywałam się na kursy języka polskiego, rozumiem polski, ale raczej nie mówię w tym języku.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Marta Kustek
Zdjęcia i video: Marta Kustek

Renata Palac i Zuzanna Zurek z uczestnikami konkursu z Polskiej Szkoly im. H. Sienkiewicza na Brooklynie

Renata Palac i Zuzanna Zurek z uczestnikami konkursu z Polskiej Szkoly im. H. Sienkiewicza na Brooklynie

Katarzyna Pawka z Polskiej Szkoly im. A. Janty-Polczynskiego w Lakewood, NJ

Katarzyna Pawka z Polskiej Szkoly im. A. Janty-Polczynskiego w Lakewood, NJ

2014_04_04_0829

2014_04_05_0711

2014_04_05_0718

2014_04_05_0721

2014_04_05_0722

2014_04_05_0724

2014_04_05_0725

2014_04_05_0735

2014_04_04_0677

2014_04_04_0821

2014_04_04_0823

2014_04_04_0825

One Response to Bajki, baśnie i polskie legendy w Fundacji Kościuszkowskiej

  1. Mary Bielski April 11, 2014 at 11:59 am

    Data jest mylna. Konkurs odbyl sie 5 kwietnia. Ale artykul doskonaly. Zdjecia swietne. Dziekujemy. MB

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *