DPS

“Chcesz żyć długo, ucz się!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

czytanie.ksiazek

Już wkrótce będę życzyć wielu osobom Szczęśliwego Nowego Roku 2013! Zdrowego roku!

Tym razem chcę również dodać – roku spędzonego nad książkami.

Długie życie, jak dowodzą naukowcy, jest skutkiem nie tylko kochającej rodziny, przyjaciół, dostatku pieniędzy i braku stresu. Kilka lat więcej spędzonych w szkole można przełożyć na kilka lat dłuższego życia jak donosi Krajowy Instytut d/s Starzenia się (National Institute on Aging).

Skąd taka informacja?

W 1999 roku Adriana Lleras-Muney, absolwentka Columbia University, szukała tematu do swojej pracy doktorskiej i trafiła na publikację trzech ekonomistów z lat 60-dziesiątych, którzy sugerowali, że należy inwestować więcej w naukę niż w opiekę zdrowotną, by osiągnąć dłuższe życie.

Ale jak to zbadać?

Lleras-Muney postanowiła przestudiować dokumenty sprzed około 100 lat, gdy różne stany wprowadzały w życie dłuższy obowiązek nauki dla dzieci z 6 lat do 7 w szkole.

A potem porównać dane ze spisu ludności jak długo ludzie żyli przed i po wprowadzeniu zmian w edukacji. Owszem, zajęcie czasochłonne i trudne, oznaczające dużo czasu spędzonego w różnych stanowych archiwach.

Ale opłaciło się. Naukowiec ustaliła, że średnia długość życia człowieka, który był w wieku 35 lat wydłużyła się o rok i pół dzięki temu, że był jako dziecko o rok dłużej w szkole.

Wyniki badań zaowocowały nie tylko publikacjami w prestiżowych magazynach, ale Lleras-Muney została profesorem na Princeton University.

Badania nad zależnością między latami nauki w szkole i zdrowiem prowadzone są w różnych krajach m. in. w Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie wyniki potwierdzają, że im dłużej jesteśmy w szkole, tym dłużej żyjemy.

„Mniej wykształceni ludzie mniej planują swoją przyszłość, żyją obecną chwilą – mówi Lleras-Muney. – A to źle odbija się na zdrowiu.

A zatem, kochani, do książek!

Danusia ŚwiątekLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *