DPS
No Comments

“College życia – Deep Springs w Kalifornii”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

20130524220125689

Czy w Ameryce, gdzie większość kandydatów na studia żyje na Facebooku, Instragramie i Twitterze, można znaleźć chętnych do studiowania w odizolowanym świecie? W małym college’u, którego studenci żyją z wyhodowanych przez siebie produktów i mają własną hydroelektrownię? Oczywiście!

Dowiaduję się o tym z programu CNN, w którym jest krótka informacja o 2-letnim Deep Springs College w Kalifornii, skąd trzeba godzinę jechać autem, by dotrzeć do pierwszego miasta, Bishop.
A studentów jest zaledwie 28 i wszyscy mają pełne stypendia w wysokości $50 tys. rocznie.
Wszyscy, czyli mężczyźni, bo kobiet nie przyjmuje się na studia. Ale po prawie 100 latach, tradycja szkoły może ulec zmienionie. Pierwsze kobiety może trafią do college’u w roku akademickim 2015/2016 donosi CNN.

Absolwenci Deep Springs College kontynuują naukę na prestiżowych uczelniach takich jak Harvard czy Cornell. Wykonują przeróżne zawody, począwszy od ekonomistów, kompozytorów do pisarzy i dyplomatów. Nic dziwnego, że chcę dowiedzieć się więcej o Deep Springs i sięgam po telefon.

„Mamy też studentów z zagranicy” – mówi Niki Frishman, manager w Deep Springs College. -„Obecnie studiują u nas Słowak, Niemiec, Chińczyk, Chińczyk z Hongkongu, Kanadyjczyk i Somalijczyk. Nie, nie ma Polaka. Ale może studiował w przeszłości. Niestety, nie mamy centralnej bazy danych, w której są informacje na temat narodowości studentów”.

snow%20drive%20long

W college’u nie ma z góry zaplanowanej liczby miejsc dla zagranicznych studentów. Czasami jest ich trzech albo więcej. Wszystko zależy od składających podania. Każda przyjęta osoba na studia, bez względu na obywatelstwo, dostaje pełne stypendium, które pokrywa czesne, wyżywienia i zamieszkanie.

Jak informuje Frishman: „Do college’u nie przyjmujemy mężczyzn w wieku powyżej 25 lat. Starsi studenci mają ogólnie trudności w asymilowaniu się z grupą studencką. Na podstawie naszego doświadczenia, 25- letni studenci są na innym poziomie rozwoju niż 20-latkowie”.

A co z kobietami?
„Kilka lat temu rada nadzorcza (Board of Trustees) głosowała, by przyjmować do szkoły również kobiety. Dwóch członków, którzy byli temu przeciwni, wniosło sprawę do Sądu Najwyższego w Kalifornii, by temu zapobiec” – informuje Frishman, która spekuluje, że decyzja może zapaść nieprędko. Kto wie, może i za 10 lat.

Zaledwie około 700 mężczyzn ukończyło Deep Springs College od początku jego istnienia, czyli od 1917 r. Tyle, ile średnio w ciągu jednego roku w innych college’ach. Ale założycielowi uczelni L. L. Nunn, filantropowi, nie zależało na tłumach, tylko na wychowaniu mężczyzn, którzy zostaną liderami w społeczeństwie i będą mieli wysoką etykę pracy.

bromwich_1-081414_jpg_600x636_q85

Co powinien przygotować kandydat na studenta w tym college’u?

Listę książek, przeczytanych w ciągu ostatniego roku, listę zajęć pozaszkolnych, list polecający od nauczyciela i esej, zawiarający 2500 wyrazów. Potem kandydat zostaje wezwany na rozmowę, którą prowadzi komisja rekrutacyjna, złożona ze studentów uczelni. Jeśli kandydat zaintryguje sobą komisję, zostanie wezwany na drugą rozmowę kwalifikacyjną i zostanie zaproszony na 4-dniowy pobyt na kampusie. Trzeba będzie też napisać kilka kolejnych esejów.

Nie każdy nadaje się na studenta w Deep Springs College, położonego w dolinie o powierzchni Manhattanu, a zaludnionej przez zaledwie 50 osób- studentów, nauczycieli i obsługę placówki. Czeka go przynajmniej 20 godzin pracy fizycznej na polu lub farmie, solidna nauka i zarządzanie kampusem. Systematycznie zmienia się zestaw oferowanych kursów. Obecnie studenci mogą studiować m. in. feminizm, logikę, literaturę skandynawską, Goethego, programowanie i mechanikę.

Studenci też sami wybierają swoich nauczycieli, zwykle na jeden semestr lub dwa. Kucharz, mechanik i manager rancza i farmy zwykle pracują przez kilka lat. Do college’u trafiają młodzi, którzy chcą wyzwań w życiu, żyć w nieznanych wcześniej sobie warunkach i chcą uciec od hałasu i rozkojarzenia w naszym współczesnym świecie. Chcą żyć w świecie, w pewnym sensie, utopii społecznej, w którym wytwarzają się silne więzi między wszystkimi jego członkami. Więzi, niespotykanych na żadnej innej wyższej uczelni.

Czy nadszedł czas na fundamentalną zmianę tradycji szkoły i dopuszczenie kobiet do nauki w warunkach, jakie oferuje się mężczyznom?

Ciekawe co myślą na ten temat absolwenci college’u.
Nathan Deuel, jest jednym z nich, a także nauczycielem przedmiotu ‘kreatywne pisanie’ przez jeden semestr. W jego eseju, dostępnym w Internecie, wspomina swoje dwa lata w Deep Springs College z dużym sentymentem (uwielbiał nawet dojenie krów), podkreślając, że przygotowały go do życia w różnych warunkach i do pracy przy biurku. Przyznaje, że wcześniej bronił tego wyjątkowego doświadczenia przed zmianą. Ale, gdy odwiedziła go żona z małą córką, której bardzo spodobało się w college, zrozumiał, że nadszedł czas, by na uczelnię trafiły kobiety.

Absolwenci szkoły z licencjatem (Associate’s Degree in Liberal Arts) w 84 procentach kontynuują naukę w 4-letnich college’ach i na uniwersytetach.
Może niedługo trafi tam Polak?

 

Danuta Świątek

Zdjecie: archiwum szkoły

 

Deep Springs College
Rd. Highway 168
Big Pine, CA, 93513
Tel. 760-872-2000
www.deepsprings.edu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *