DPS

“Czworonożni terapeuci” – wywiad z Pauliną Łyk, twórczynią warsztatów Kokoterapii.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Marta Kustek: Co to jest Kokoterapia
i skąd wzięła się jej nazwa?

Paulina Łyk: Kokoterapia to warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży z udziałem psa. Nazwa Kokoterapia powstała z połączenia wyrazu Koko (imienia psa, który pracuje ze mną podczas zajęć) oraz terapii, ponieważ podczas spotkań realizowane są zadania mające na celu doskonalić różne funkcje rozwojowe u dzieci i młodzieży. Są to działania zaplanowane zgodnie z zaleceniami opinii i orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz wynikami testów psychologicznych przeprowadzanych w ramach spotkań.

Marta Kustek: Przy jakich zaburzeniach Kokoterapia sprawdza się najlepiej?

Paulina Łyk: W chwili obecnej w zajęciach Kokoterapii uczestniczą głównie dzieci ze zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) oraz dzieci będące w grupie ryzyka dysleksji oraz
ze zdiagnozowaną dysleksją. Pies uczestniczący w zajęciach jest dodatkową motywacją do pracy nad doskonaleniem tych funkcji, które na dany moment są słabiej rozwinięte. Ponadto głaskanie oraz obserwowanie psa powoduje, że dzieci nadruchliwe potrafią się uspokoić, wyciszyć oraz skoncentrować na wykonywaniu kolejnych zadań. W zajęciach Kokoterapii mogą brać udział dzieci i młodzież z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi, ponieważ każdorazowo program warsztatów dostosowywany jest do specyficznych potrzeb uczestnika zajęć.Marta Kustek: Jak narodził się pomysł prowadzenia warsztatów Kokoterapii? Czy dużo rodziców jest zainteresowanych posyłaniem swoich dzieci na tego typu zajęcia?

Paulina Łyk: Pomysł narodził się spontanicznie. Po ukończeniu kursu kynoterapeutycznego zaczęłam zabierać Koko na prowadzone zajęcia. Były to głównie treningi kompetencji społecznych. Zauważyłam,
że bez względu na wiek i postawioną wcześniej diagnozę – uczestnicy treningów reagowali z ogromnym entuzjazmem na pojawienie się psa.
Koko to pies, który od zawsze wzbudzał pozytywne emocje, zarówno z powodu swojego pochodzenia (została zabrana przeze mnie z miejskiego schroniska), jak i chęci bycia blisko człowieka oraz mistrzostwa w pokazywaniu psich sztuczek. Koko zaczęła pojawiać się również w szkołach, w których pracuję jako psycholog podczas zajęć z zakresu bezpiecznego kontaktu z psem. Ostatecznie prośby rodziców na uruchomienie indywidualnych warsztatów dla ich dzieci sprawiły, że postanowiłam rozpocząć prywatną praktykę pn. Kokoterapia. Obecnie większość uczestników warsztatów to osoby, które dowiedziały się
o naszych zajęciach pocztą pantoflową.

Marta Kustek: Jakie są reakcje dzieci podczas zajęć? Czy efekty warsztatów są szybko zauważalne?

Paulina Łyk: Dzieci od pierwszego wejrzenia zakochują się w Koko. Staje się ich przyjacielem, dla którego dosłownie biegną na kolejne zajęcia. Zwykle zajęcia odbywają się co tydzień. Efektywność zajęć można zauważyć już po pierwszych zajęciach, ponieważ wówczas widocznie zwiększa się motywacja dzieci do pracy nad zmianą. Motywacja
w pracy z dziećmi jest szalenie ważna i od niej tak naprawdę wiele zależy.

Marta Kustek: Czy w dzisiejszych czasach widzi Pani potrzebę Kokoterapii?

Paulina Łyk: Obecnie rodzice mają do wyboru szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych. Są wśród nich zajęcia atrakcyjne, ponieważ często różnią się od tych z którymi dzieci spotykają się w tradycyjnej szkole. W przypadku Kokoterapii, z perspektywy pracy psychologa, pies jest tylko elementem dodanym
w procesie zmiany, ale tak naprawdę w oczach dzieci jest to element najważniejszym. Ponadto poza rozwojem poznawczym i motorycznym dzieci, pies wpływa pozytywnie także na rozwój emocjonalno-społeczny. Dzieci obserwują psa, karmią, czeszą oraz próbują zrozumieć psie emocje, czyli tym samym dbają o swojego najlepszego przyjaciela.

Marta Kustek: Gdzie powinni zgłosić się rodzice zainteresowani posłaniem swoich dzieci na zajęcia Kokoterapii?

Paulina Łyk: Wszyscy rodzice zainteresowani warsztatami z Koko powinni zgłosić się bezpośrednio do mnie. Dane kontaktowe zamieszczone są na stronie www.kokoterapia.blogspot.com w zakładce „Kontakt”.

Marta Kustek: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Paulina Maria Łyk – psycholog, pedagog, kynoterapeuta. Na co dzień pracuje jako pedagog
i psycholog szkolny w Zespole Placówek Oświatowych w Tucznie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz psycholog szkolny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lubstowie (woj. wielkopolskie). Prowadzi warsztaty z zakresu doskonalenia funkcji poznawczych – treningi pamięci i koncentracji dla Europejskiego Instytutu Edukacji “Engram” w Krakowie, warsztaty kompetencji społecznych dla osób dorosłych realizowanych z EFS oraz osób dorosłych chorych na schizofrenię w ramach współpracy z Fundacją Przystań “Nadziei”. W realizacji zadań pomaga jej pies – przyjaciel, będący doskonałym motywatorem
w pracy zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.

Koko – 4-letnia suczka, mieszaniec, adoptowana z inowrocławskiego schroniska. Radosna, przyjaźnie nastawiona do ludzi oraz innych zwierząt. Zazwyczaj jest pełna energii i lubi wówczas przechwalać się swoją znajomością sztuczek. W trakcie zajęć z dziećmi jest bardzo pomocna zarówno swojej pani,
jak i dzieciom. Pomaga im wybierać z pudełka pisaki, “podpowiada” w grach i zabawach, a gdy przychodzi czas odpoczynku – przytula się i śpi razem z dziećmi.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *