DPS
No Comments

Darmowe spektakle teatralne w nowojorskich parkach

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

imageShe Stoops to Conquer – komedia Olivera Goldsmitha wystawiona po raz pierwszy w 1773 r. Dobrze urodzona kobieta, żeby zdobyć serce bogatego młodzieńca, zatrudnia się jako pokojówka.

23 – 26 lipca, godz. 6.30 pm – Riverside Park, Soldiers’ and Sailors’ Monument, Riverside Dr at 89th St, New York. Metro: 1 do 86th St. Inf. http://hudsonwarehouse.net


imageThe Tempest /Burza  to najsłynniejsza tragikomedia Williama Szekspira, często uznawana za syntezę jego poglądów na człowieka i teatr. Wygnany z Mediolanu Prospero znajduje schronienie na wyspie, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a Prospero staje oko w oko ze swą przeszłością.

22-26 lipca, godz. 8 pm – Richard Rodgers Amphitheater, Marcus Garvey Park,
New York , 10027. Wejście od Mt. Morris Park West i 122nd St. Metro: 2, 3 do 125th St.


imageAs You Like It/Jak wam się podoba-to jedna z najbardziej znanych komedii  Williama Szekspira. Akcja tej sztuki, napisanej w 1599 roku, umiejscowiona jest na dworze francuskiego księcia oraz w lesie Ardeńskim. To opowieść o miłości w różnych jej wymiarach i postaciach (kobiety przebierają się za mężczyzn powodując komiczne nieporozumienia) oraz o władzy, która jest dla niej barierą (na szczęście możliwą do pokonania). Tyran (książę Fryderyk) zasiada na tronie, który odebrał swemu bratu i bezwzględnie tępi wszelkie przejawy nieposłuszeństwa swych poddanych, nie pozwalając nawet na niezależność swej córki Rozalindy. Te rządy, doprowadzają do tego, że jego dwór pustoszeje, a wszyscy „wolnomyśliciele” uciekają do lasu. W tej niemalże mitycznej, cudownej krainie, kwitnie swobodna inwencja i… twórczość. Pasterze wygłaszają natchnione strofy , błazen szydzi z każdego, nie oszczędzając samego siebie, a Orlando rozwiesza na gałęziach liryczne, rymowane westchnienia. W tej atmosferze wreszcie nieskrępowane uczucia, zostają docenione, a zakochani (po pokonaniu licznych psychologicznych meandrów) będą mogli połączyć się w pary…

23-25 lipca, godz. 8pm – parking przy Clemente Soto Velez Cultural and Educational Center, 114 Norfolk St.  New York, 10002 (pomiędzy Delancey a Rivington St). Metro: F do Delancey St lub J, M, Z do Essex St.


imageMeasure for Measure/Miarka za miarkę – komedia autorstwa Williama Shakespeare’a z roku 1603. Książę Vincetio, pragnąc położyć kres szerzącej się w Wiedniu rozwiązłości, pozoruje własną podróż i przekazuje władzę nad miastem surowemu Angelo. Ten zaś, powołując do życia stare prawo, skazuje na śmierć młodego szlachcica Claudia za uprawianie seksu przedmałżeńskiego. Do Wiednia przybywa siostra Claudia, Izabella żeby błagać namiestnika o życie brata. Urok pięknej zakonnicy ujawnia prawdziwe oblicze Angela, który obiecuje oszczędzić głowę Claudia w zamian za cnotę Izabelli.

21-31 lipca, godz. 8 pm – Battery Park, Castle Clinton, Battery Pl przy State St. New York. Metro: R do Whitehall St; 1 do South Ferry; 4, 5 do Bowling Green.


imageHenry IV – sztuka Williama Szekspira. W swym wątku politycznym, mówi o buncie arystokratów angielskich przeciwko królowi Henrykowi IV, osadzonemu wcześniej na tronie przez tychże arystokratów, po wspólnym zamordowaniu poprzedniego króla Anglii, Ryszarda II. W swej warstwie komediowej jest to rzecz o włóczeniu się królewskiego syna, księcia Harry’ego, po knajpach, w towarzystwie londyńskich pijaczków, którzy z pokorą znoszą od niego wszelkie poniżenia, byle tylko czerpać różne korzyści z przebywania w jego towarzystwie. Głównym bohaterem tego wątku jest słynna postać szekspirowska, sir John Falstaff.

22 – 31 lipca, godz. 7 pm – Inwood Hill Park, Indian Rd at 218th St. New York. Metro: 1 do 215th St.


imageCymbeline – dramat należy do najrzadziej grywanych sztuk Szekspira. Sztuka, która pomimo tego, że w Pierwszym Folio została umieszczona razem z tragediami, obecnie uznaje się ją za komedię. Postać Cymbelina jest oparta na autentycznym władcy, Cunobelinusie, który władał Brytanią jeszcze przed rzymską inwazją. Posthumus, człowiek nisko urodzony, ale o wielu zaletach, w sekrecie poślubił Imogen, córkę króla Cymbelina. Ten, rozzłoszczony na wieść o tym, wygnał Posthumusa z królestwa. Iachomo, żołnierz armii rzymskiej, zakłada się z Posthumusem o to, że uda mu się nakłonić Imogen do cudzołóstwa.

23 – 31 lipca, godz. 8 pm – Delacorte Theater, Central Park, enter at Central Park West and 81st St. New York. Dojazd: B, C do 81st St–Museum of Natural History.


imageRomeo and Juliet / Romeo i Julia to najbardziej znana tragedia miłosna świata i jedna z najczęściej wystawianych sztuk Szekspira. Dramat opowiada o tragicznej miłości pary młodych kochanków, którzy pochodzą z dwóch zwaśnionych ze sobą rodów. Ukazuje, że źle rozumiana troska o dobro może być siłą wręcz niszczycielską.

24 – 25 lipca, godz. 6.30 pm

26 lipca, godz. 2 pm 

31 lipca, godz. 6.30 pm

Bryant Park, 40th to 42nd Sts between Fifth i Sixth Ave, New York. Dojazd: B, D, F, M do 42nd St–Bryant Park; 7 to Fifth Ave.


imageMacbeth/Makbet – akcja tragedii Szekspira rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji. Makbet, jeden ze znakomitych wodzów wojsk króla Duncana, jadąc przez wrzosowisko wraz ze swoim przyjacielem, Bankiem, spotyka trzy wiedźmy. Przepowiadają mu one, że zostanie królem, a Banko będzie ojcem królów. Makbet nie wierzy w przepowiednię, ale kiedy zaczyna się ona realizować – awansuje, zostaje tanem Kawdoru (a ten tytuł przepowiedziały mu między innymi wiedźmy), bohater coraz poważniej myśli o objęciu tronu. Zwierza się swojej żonie, a Lady Makbet namawia go do popełnienia zbrodni na prawowitym władcy. Jest to tym łatwiejsze, że po wygranej bitwie, Duncan gości w zamku Makbeta – Inverness.

30 – 31 lipca, godz. 8 pm – parking przy Clemente Soto Velez Cultural and Educational Center, 114 Norfolk St. New York 10002. Dojazd: F do Delancey St lub J, M, Z do Essex St.


imageTitus Andronicus – dramat Williama Szekspira. Zgodnie z tradycją powracający ze zwycięskiej wojny tytułowy wódz rzymskich legionów musi złożyć w ofierze jednego z jeńców. Wybór pada na syna królowej Gotów.

30 – 31 lipca, godz. 6.30 pm – Riverside Park, Soldiers & Sailors Monument, Riverside Dr at 89th St, New York. Metro: 1 do 86th St.

 


imageThe Taming of the Shrew/ „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira to wielce zawiła, pełna przebieranek i uciesznych qui pro quo opowieść o sekutnicy, którą ujarzmił sprytny młodzieniec. W tej wczesnej komedii Szekspira (prapremiera w Londynie 1594 r.) rozbrzmiewa nie tylko śmiech. Jest też i nuta refleksji, że na tym świecie jeden zwycięża drugiego, by zaraz stać się zwyciężonym; że zawsze znajdzie się jakiś sposób – i na złośnicę, i na poskromienie poskramiacza.

4 – 5 sierpnia, godz. 6.30 pm

6 sierpnia, godz. 2 pm

11-12 sierpnia, godz. 6.30 pm

13 sierpnia, godz. 2 pm

18-19 sierpnia, godz. 6.30 pm

20 sierpnia, godz. 2 pm

Bryant Park, 40th to 42nd Sts between Fifth i Sixth Ave, New York. Dojazd: B, D, F, M do 42nd St–Bryant Park; 7 to Fifth Ave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *