Dobra szkoła amerykańska

Wybór szkoły dla naszego dziecka potrafi spędzać sen z powiek wielu rodzicom.
Na każdym stopniu zaawansowania jego edukacji, a już szczególnie szkoły średniej (high school), która prowadzi na studia wyższe. Im wcześniej poznamy możliwości wyboru, tym lepiej można przygotować się i dostać do zaplanowanej szkoły. Właściwy wybór szkoły jest wstępem do osiągnięcia wymarzonego zawodu.

Pragniemy przybliżyć Państwu ogólne informacje o amerykańskich szkołach godnych polecenia. Z rozmów z rodzicami wynika, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu informacje. Systematycznie będziemy prezentować Państwu najlepsze placówki i zachęcać do sprawdzania ich portali, które są doskonałym źródłem informacji.

Prosimy o komentarze i podzielenie się z nami własnymi obserwacjami na temat dobrych szkół amerykańskich.
Polskie dzieci idą do najlepszych szkół!

Objaśnienia:

Prep schools (preparatory schools), to prywatne szkoły średnie, które przygotowują uczniów do studiów na uniwersytecie i college. Jest ich ponad 50 w Stanach Zjednoczonych. Niektóre z nich przyjmują uczniów już od przedszkola lub zerówki. Bardzo trudno dostać się do najlepszych z nich. Znane są z bardzo wysokiego poziomu nauczania i nacisku również na sport. Absolwenci dostają się do najbardziej prestiżowych uczelni.

AP – Advanced Placement Courses czyli kursy na poziomie college, które można brać w szkole średniej. Pożytków z nich jest bardzo wiele. Pomagają dostać się na studia. Nie płaci się za nie z własnej kieszeni. Pokrywa się tylko koszty egzaminu, które wynoszą $87. Szkoły wyższe zaliczają je jako część programu studiów. Można więc skrócić czas nauki.

Ile brać kursów AP? Nie ma magicznej liczby. Wszystko zależy od intelektualnych i czasowych możliwości ucznia. Są tacy, którzy biorą 4 kursy w semestrze. Ale trzeba pamiętać, że nie tylko samą nauką uczeń żyje. Wyższe uczelnie zwracają też uwagę na osiągnięcia potencjalnego studenta w innych dziedzinach: jak sport czy działalność społeczna. Do wyboru są aż 34 kursy, m. In. Chiński, japoński, hiszpański, ekonomia, matematyka, biologia, sztuka. Nie ma języka i literatury polskiej. Co trzeci uczeń szkoły średniej bierze przynajmniej jeden kurs AP. Największym powodzeniem cieszy się kurs z historii USA. Pełną listę kursów można sprawdzić na www.collegeboard.org. Jak zarejestrować się na AP? Najlepiej zacząć od rozmowy z nauczycielem AP w szkole.