Danuta Świątek
No Comments

“Dzieci są świetnymi artystami”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Malgorzata Grue i Drew Martin

Malgorzata Grue i Drew Martin

Wśród wielu misji, jakie ma do spełnienia szkoła polonijna, jest również zasiać ziarno pewności w dziecku, że może rozwijać swoje pasje na własną rękę, dla przyjemności i wewnętrznego zadowolenia. Dziecko lubi rysować? Niech rysuje i, żeby poczuć się pewniej ze swoim talentem, wcale nie musi studiować sztuk pięknych. Z takim przesłaniem odbyło się spotkanie z dwoma artystami z New Jersey;  Małgorzatą  Grue i Drew Martinem w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

Uczniowie szkoły najpierw mieli  okazję obejrzeć wystawę prac Grue i Martina, a potem zadawać im pytania. Grue jest artystką samoukiem, a Martin  skończył  wydział sztuk pięknych na University of California w Santa Barbara. Reprezentują dwie różne drogi do uprawiania sztuki.

IMG_0236

„Nie trzeba iść do szkoły sztuk pięknych, żeby zostać artystą” – powiedziała Małgorzata Grue. „Nie wszyscy potrzebują prowadzenia w nauce. Można uczyć się z youtube, z książek o sztuce. Ja tak właśnie sama się uczę. Trzeba tylko chcieć rysować, szkicować, obserwować świat i ludzi. Inspiracja jest wszędzie. Tu i teraz, nawet gdy patrzę na was”.  Grue podkreśliła, że dzieci  rysują w naturalny sposób, są spontaniczne w sztuce i są  świetnymi artystami.

Za pomocą rysunku można wyrazić swoje myśli i gdy brakuje słownictwa, wystarczy sięgnąć po sharpie, by wszystko przelać na papier. Wtedy nie ma żadnej bariery językowej, zwłaszcza dla dzieci, które zmieniają kraj zamieszkania i język na co dzień. Drew Martin potwierdza, że w rysunku można odnaleźć się bez względu na miejsce zamieszkania.  Artysta przez 5 lat mieszkał w  Pradze i właśnie tam tworzył rysunki, w których opisywał świat Czechów.

Warto zainwestować od czasu do czasu w kredki, farbki czy sharpie zamiast  w kolejną grę komputerową dla naszych dzieci.

 

Danuta Świątek

 

IMG_0255

 

IMG_0253

 

IMG_0252

 

IMG_0250

 

IMG_0242

 

IMG_0225

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *