DPS
1 Comment

Dzień Nauczyciela i Cała Polonia Czyta Dzieciom w Perth Amboy

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

10631109_750472698332673_3867039790386003698_o

14 października to Dzień Nauczyciela, którego tradycja świętowania w środowisku szkół polonijnych w USA jest bardzo popularna. W tym roku święto belfrów wypadło we wtorek, czyli w ten sam dzień, kiedy w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy w New Jersey ma miejsce polska katecheza dla ponad 100 dzieci w wieku 4-14 lat. Gospodarz parafii o. Waldemar Łątkowski, który jest zawsze otwarty na wszelkie inicjatywy i pomysły skorzystał z okazji i w połączył obchody Dnia Nauczyciela z przeprowadzeniem pro-czytelniczej akcji „Cała Polonia Czyta Dzieciom” organizowanej przez fundację Polonia for Kids oraz portal www.dobrapolskaszkola.com.

Maria Pazdzior przeczytała fragment, o tym, jak Karol Wojtyła 'pożerał' książki.

Maria Pazdzior przeczytała fragment, o tym, jak Karol Wojtyła ‘pożerał’ książki.

Konsul Mateusz Stąsiek

Konsul Mateusz Stąsiek

Ideą spotkania od samego początku była myśl o wszystkich milusińskich z różnych szkół polonijnych uczęszczających na lekcje religii i włączenie ich w tę szczytną inicjatywę. W oczekiwaniu na wydarzenie – które miało miejsce pierwszy raz w środkowym New Jersey – p. dyr. Polskiej Szkoły im. Aleksandra Janta-Połczyńskiego w Lakewood Katarzyna Pawka oraz koordynator akcji Tomek Moczerniuk z Polonia for Kids zaprosił do czytania kilku wyjątkowych gości.

Wtorkowy wieczór rozpoczął się od złożenia życzeń nauczycielom oraz krótkiej prezentacji pro-czytelniczej dla rodziców wśród których – ku zadowoleniu organizatorów – pojawili się goście zupełnie nie związani z katechezą. Dorośli mieli okazję dowiedzieć się kilku rzeczy n/t pozycji czytelniczych dla dzieci oraz miejsc, gdzie można je nabyć w USA. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podarunki od sponsora głównego inicjatywy The Platta Law Firm, który wspiera działania CPCD od samego początku.

Iwona Karpeta

Iwona Karpeta

Slawek Platta

Slawek Platta

Po kwadransie dla dorosłych przyszedł czas na podzielone na dwie grupy – w celu zapewnienia bliższego kontaktu z czytającymi – dzieci. Najpierw szkolną bibliotekę zapełnili zaciekawieni, pełni energii i uśmiechnięci – gdyż mieli przed sobą wizję wreszcie czegoś innego niż typowa lekcja – uczniowie do lat 10. Wprowadzenia do tematu podjęły się katechetki – siostry służebniczki no i zaczęło się! Czytanie rozpoczęła Iwona Karpeta z United Poles CREDIT UNION w Perth Amboy – główny sponsor lokalny wtorkowego wydarzenia przeczytała rozdział „O tym, jak Karolek zadawał mnóstwo pytań” z książeczki Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”. Zaraz po niej Maria Paździor – Prezes Terenowy na stan New Jersey z Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz koordynator konkursu matematycznego „Kangur” – przeczytała kolejny fragment, tym razem o tym, jak Karol Wojtyła ‘pożerał’ książki. Pani Maria do wspólnego czytania zaprosiła dwójkę odważnych ochotników, którym poszło naprawdę dobrze i których wysiłki zostały nagrodzone książkami ufundowanymi przez EK Polish Bookstore. Na koniec tej części obie panie wraz z Katarzyną Pawka i siostrą Elżbietą Łopatką musiały zmierzyć się z jednym z wierszyków z książki Agnieszki Frączek Berek literek. Czytanie trudnego tekstu bez przygotowania okazało się świetną zabawą zarówno dla czytających jak i maluchów, które oklaskami oceniały poziom czytania. Doping był niesamowity! Po porcji czytania przyszła kolej na porcję pizzy i wspólny czas świętowania.

Tymczasem druga, starsza grupa z niecierpliwością oczekiwała na swoją kolej. Czekanie się opłaciło, bo specjalnie dla nich na spotkaniu pojawił się wyjątkowy gość: konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Stąsiek. Zanim jednak na krześle do czytania zasiadł pan Konsul chłopcom i dziewczynkom poczytał sam ks. proboszcz o. Waldemar Łątkowski , którego nikt chyba nie wyobrażał sobie w roli czytającego… bajki. Nastała cisza i wszyscy chłonęli opowieść o tym jak Karol Wojtyła po raz pierwszy przyjął do serca Pana Jezusa. Potem w równie głębokiej ciszy unosiły się słowa konsula Mateusza przytaczającego kolejną historię z życia małego Karolka. Przez chwilę – dzięki naprawdę umiejętnej sztuce głośnego czytania w wykonaniu obu mężczyzn – panowało uczucie jakby był on wśród nas.

Kwintesencja spotkania na jednym zdjęciu: dorośli czytają głośno razem z dziećmi! Foto: Magda Paździor

Kwintesencja spotkania na jednym zdjęciu: dorośli czytają głośno razem z dziećmi! Foto: Magda Paździor

Maria Marchwińska i Magda Paździor

Maria Marchwińska i Magda Paździor

W kolejce czekała już para Maria i Magda Paździor. Aby zwrócić uwagę na inny aspekt czytania obie panie czytały sobie nawzajem – najpierw matka córce, a potem – po raz pierwszy w życiu – 28-letnia córka matce. Eksperyment miał ukazać potrzebę wspólnej pracy nad pielęgnacją czytelniczych relacji w rodzinie a także pokazać, że nigdy nie jest za późno, aby sprawić drugiej osobie przyjemność poprzez tak prostą czynność jak czytanie.

10631109_750472704999339_6974630629576964329_o

Na zakończenie spotkania z najstarszymi wszystkie czytające osoby – wraz z uczniamiJanem Kasztelanem, Julią Biały, Martą Pawka i Mateuszem Wolakiem – ponownie zjednoczyły siły. Czytając na zmianę jeden z domowych wierszyków Michała Rusinka mali i duzi radzili sobie naprawdę świetnie, a nauczyciele byli pełni podziwu dla swoich wychowanków. Okazuje się bowiem, że z językiem polskim wcale nie jest najgorzej!

Wieczór minął bardzo szybko. Sprawił on wiele radości nauczycielom, osobom czytającym i rodzicom, ale była to przede wszystkim miła przygoda dla dzieci, które we wtorkowe wieczory przyjeżdżają do Perth Amboy często z bardzo daleka. Dziękujemy naszym czytającym, którzy pomimo zabiegania znaleźli czas w środku tygodnia, aby zadedykować go dzieciom. Zapraszamy do Parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy znacznie częściej, choćby w najbliższą sobotę 18 października, kiedy parafia jeszcze „błogosławionego” Jana Pawła II zmieni oficjalnie nazwę na “św. Jana Pawła II”. Tutaj każdy – dzięki pracującym w tej parafii Ojcom – może znaleźć coś dla siebie.

Więcej o parafii: www.johnpaulsecond.com oraz akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom na http://www.dobrapolskaszkola.com/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/ oraz www.facebook.com/cpcd.

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem podobnej akcji czytelniczej proszone są o kontakt pod nr 201 878 7990 (Polonia For Kids) lub 347-475-8966 (DobraPolskaSzkola.com)

Katarzyna Pawka, Tomek Moczerniuk

One Response to Dzień Nauczyciela i Cała Polonia Czyta Dzieciom w Perth Amboy

  1. Victoria December 5, 2015 at 7:37 pm

    Skoda, ze w tym dniu pani Fraczek odwiedziła New York, a nie nas. Przykro…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *