DPS

“Gdzie podarować ubrania po dzieciach?”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Wiosenne porządki w moich szafach zakończone i dylemat co zrobić ze stosem sukienek, swetrów, spodni i koszulek po córkach, które rosną w zadziwiającym tempie. Czasami udaje mi się wysłać ubrania,
w ramach akcji wspierania dzieci, do polskich domów dziecka. Teraz pozostaje mi poszukać lokalnej organizacji charytatywnej.

Różne kontenery z oznakowaniem, że można do nich wrzucić ubrania, zauważyłam przed supermarketami w naszej okolicy. Ale tylko z jedną z organizacji charytatywnych, które przyjmują ubrania, Salvation Army – Armią Zbawienia, jestem lepiej obeznana. Gdy słyszę nazwę Salvation Army, natychmiast przypomina mi się odgłos dzwonków na ulicy i ludzi w granatowych mundurach, którzy zbierają dary do czerwonych wiaderek przed Bożym Narodzeniem. Decyduję się więc poszukać kontenera z ich oznakowaniem. Googluję najbliższe miejsce Salvation Army, gdzie można również dostać pisemne potwierdzenie darowizny, konieczne do rozliczenia podatkowego.

Salvation Army Box

Salvation Army Box

Internetowe poszukiwania wskazują na adres 201 Lafayette Avenue, Suffern, NY. Przyzwyczajona do widoku odrapanych kontenerów, jestem zaskoczona, gdy przyjeżdżam na pięknie położony campus Salvation Army, który rozciąga się na 30 akrach ziemi. Okazuje się, że jest tutaj uczelnia The Salvation Army College for Officer Training, gdzie w tym roku uczy się 110 kadetów. Po ukończeniu 2-letniego collegu dostaną licencjat z nauk stosowanych. College, który działa od 1972 r. w Suffern i jest kontynuacją uczelni, przeniesionej z Nowego Jorku.

Ubrania po córkach wrzucam do kontenera z myślą, że trafią do jednego z około 1500 sklepów Salvation Army na terenie USA, gdzie można kupić używaną odzież, meble, czy sprzęt gospodarstwa domowego po bardzo niskich cenach. A środki ze sprzedaży zasilą budżet na realizację programu resocjalizacji dorosłych.

Salvation Army jest jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Organizacja działa w 126 krajach, w tym również w Polsce od 2005 roku. Według danych z portalu Salvation Army, z jej pomocy korzysta około 30 milionów Amerykanów każdego roku.

Collage  for Officer Training/Salvation Army

Collage for Officer Training/Salvation Army

Campus - College for Officer  Training/ Salvation Army

Campus – College for Officer Training/ Salvation Army

Salvation Army prowadzi m. in. schroniska i udziela pomocy poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. Organizację założył w 1865 roku pastor metodystyczny, William Booth w Londynie, który uznał, że jego misją jest głoszenie Ewangelii nie w kościołach, ale na ulicach miasta. Wprowadził on w Salvation Army styl z mundurami dla swoich członków, stopnie wojskowe i sztandary. Członkowie Salvation Army, którzy nazywają się żołnierzami, nie powinni pić alkoholu i nie palić papierosów, czy używać narkotyków, a także wystrzegać się gier hazardowych. Oficerowie są pastorami. Właśnie ten paramilitarny charakter organizacji
i jej doktryna chrześcijańska zniechęcają wielu do finansowego lub rzeczowego wspierania Salvation Army.

Evangeline Booth - pierwsza kobieta- general w Armii Zbawienia

Evangeline Booth – pierwsza kobieta- general w Armii Zbawienia

Ekspozycja poswiecona Evangeline Booth

Ekspozycja poswiecona Evangeline Booth

W głównym budynku, odbieram poświadczenie o złożeniu donacji. Dostaję tylko broszurkę z wyceną, by samej wpisać wartość podarowanje odzieży. Przy okazji zwiedzam wystawę poświęconą córce założyciela, Evangeline Booth, która przez całe życie pracowała na rzecz organizacji i była jej generałem w latach 30-dziestych ubiegłego stulecia. Opuszczam campus z myślą, że nasze ubrania, w dobrym stanie, przydadzą się innym dzieciom.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *