DPS

“Ida” w Connecticut

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Na sali w Quinnipiac University zgromadziło się ponad 200 osób (foto: Chris Ogorzalek)

Na sali w Quinnipiac University zgromadziło się ponad 200 osób (foto: Chris Ogorzalek)

Już za kilka tygodni okaże się czy polski film Pawła Pawlikowskiego Ida zdobędzie prestiżową statuetkę Oscara. Tymczasem w piątkowy wieczór w Connecticut ponad 200 osób zebrało się na specjalnej, przedoscarowej projekcji tego dzieła zorganizowanej przez Central European Institute (CEI) działającym przy Quinnipiac University.

Mimo iż najnowsze dzieło Pawła Pawlikowskiego można od jakiegoś czasu obejrzeć w internecie za pośrednictwem Netflix, Google Play, iTunes czy YouTube w pięknej, audiowizualnej sali na kampusie Quinnipiac University w North Haven pojawiło się ponad 200 osób pragnących zobaczyć Idę na dużym ekranie. Nie zawiodła lokalna Polonia wśród której prym wiedli nauczyciele i rodzice dzieci z okolicznych polskich szkół dokształcających w Bridgeport, New Haven, Derby i Hartford. Na widowni znaleźli się także polonijni działacze m.in.: Adrian Baron i Michael Gwara z Polonia Business Association (PBA) w Hartford, Kazimierz Kochanowicz z dwutygodnika Polonia, Andrzej Więciorkowski z White Eagle Social Club, jego żona Zofia (znana biegaczka) i ojciec Michał Nowak z parafii Św. Michała Archanioła w Bridgeport.

Całkiem liczna była także grupa Amerykanów, którzy skorzystali z tego, że film wyświetlany był z angielskimi podtytułami. W tym gronie była m.in. Kasia Novak, która wraz z mężem Peterem podarowała niedawno milion dolarów na utworzenie polskiej katedry (chair) przy CEI.
– Celem Novak Family Polish Chair będzie stworzenie nowatorskich programów partnerskich z Polską takich jak stypendium dla Polsko-Amerykańskich Liderów Biznesu. – tłumaczyła zebranym Hanna Hejmowski, Asystent Wykonawczy Dyrektora CEI – Dzięki temu programowi w sierpniu do USA przyleci dwójka studentów: Katarzyna Michalska z Warszawy i Marcin Ambrożej z Białegostoku.

Organizatorzy: Hanna Hejmowski i Tomasz Moczerniuk (foto: Anna Szczepańska)

Organizatorzy: Hanna Hejmowski i Tomasz Moczerniuk (foto: Anna Szczepańska)

Oprócz inicjatyw edukacyjnych i biznesowych CEI zajmuje się także projektami kulturalnymi. Właśnie z tej okazji do Quinnipiac sprowadzono Idę – polski film fabularny, który niedawno otrzymał dwie nominacje do Oscara: dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a także dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia. Historia Idy dzieje się w powojennej Polsce i opowiada o młodej nowicjuszce jednego z zakonów, która kilka dni przed złożeniem ślubów wieczystych dowiaduje się od swojej ciotki, że jest Żydówką i że jej cała rodzina została zamordowana. Ida (Agata Trzebuchowska) i ciotka Wanda (Agata Kulesza), która w przeszłości była komunistycznym prokuratorem sądowym wyruszają w podróż w rodzinne strony, gdzie Ida doświadcza i dowiaduje się wielu rzeczy na temat swojej tożsamości.

Tuż przed seansem na widzów czekała nie lada atrakcja, bo do jego obejrzenia zaprosiła wszystkich filmowa Wanda, czyli Agata Kulesza.
– Bardzo się cieszę, że przyszliście obejrzeć Idę, bo to film piękny i warty zobaczenia. Mam nadzieję, że uwiedzie was swoją spójnością.” – powiedziała jedna z najlepszych współczesnych aktorek polskich. – Pozdrawiam z Polski i… trzymajcie kciuki!

Film zadowolił gusta widzów, którzy po seansie dopytywali się o kolejne polskie dzieła filmowe.

– To był bez wątpienia jeden z najlepszych filmów jakie w życiu widziałem. – komplementował Idę Michael Gwara z PBA.

– Deficyt na imprezy kulturalne z ‘wyższej półki’ jest w Connecticut ogromny. – dodała Izabela Pardo-Małecka, dyrektorka Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport – To niezwykle przyjemne uczucie zasiąść w sali kinowej w gronie ludzi o tej samej duchowości, wrażliwości i historycznej przeszłości. Te trzy elementy sprawiły, że ten film o ludzkich, bardzo trudnych wyborach życiowych, z których piętnem trzeba żyć odebrałam jako piękną sztukę podlegającą szerokiej i skrajnej w osądach interpretacji.

Czwórka szczęśliwców wróciła także do domu wzbogacona o atrakcyjne fanty, które były wygranymi na loterii, z której dochód przeznaczony był na protezy rączki i obu nóżek dla 2.5-letniego Filipka, podopiecznego fundacji Polonia for Kids. Wśród nagród znalazły się m.in.: DVD z filmem Komornik (polski kandydat do Oscara z 2008) podpisana przez Andrzeja Chyrę oraz płyta z autografem polskiego muzyka jazzowego Tomasza Stańki.

Wieczór był niezwykle udany także dla organizatorów, którzy już pracują nad pozwoleniem na pokaz następnego filmu.
– Prowadzimy negocjacje z dystrybutorami Bogów i Miasta 44. – zdradza Hejmowski – Chcielibyśmy także latem zorganizować jakiś seans pod chmurką dla dzieci.

Pozostaje więc trzymać kciuki nie tylko za Idę w obliczu walki o Oscary, ale także za CEI i polską katedrę na Quinnipiac University, bo taka instytucja może przynieść Polonii wiele pożytku.

Tomasz Moczerniuk

Kontakt z CEI:
Hanna Hejmowski, tel: 203 582 8737,
email: hanna.hejmowski@quinnipiac.edu
www.quinnipiac.edu/cei

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *