DPS
No Comments

Inauguracja projektu “Przystanek Historia Nowy Jork” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Konsul Generalny RP Maciej Golubiewski wraz z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem Pamięć.us zapraszają w środę, 7 czerwca o godz. 18.30 na konferencję prasową dotyczącą inauguracji projektu “Przystanek Historia Nowy Jork”. Spotkanie odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku (233 Madison Avenue, NY 10016).

Po konferencji prasowej odbędzie się spotkanie, na którym przedstawione zostaną tematy dot. ‘Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej’ – Jacek Ryzko, Archiwum IPN oraz ‘Archiwum Pełne Pamięci’ – dr Mariusz Zuławnik. Główny temat spotkania ‘Akcja Polska NKWD 1937-1398’ – dr Mariusz Zuławnik, Archiwum IPN oraz Sergiusz Kazimierczuk, Biuro Edukacji Narodowej.

Rejestracja na spotkanie

 

Informacja o Stowarzyszeniu Pamięć i Przystanek Historia Nowy Jork

Stowarzyszenie Pamięć powołane do zycia w maju 2017 r. jest rozwinięciem i kontynuacją pracy Portalu Pamięć.us, który w ciągu swojej ponad dwuletniej działalności podjął się szeregu inicjatyw. Jedną z najwazniejszych inicjatyw Portalu była budowa pomnika Zołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie, który powstał w ramach działalności Portalu w Komitecie Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej. Pomnik został odsłonięty przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę we wrześniu 2016 r. Portal współorganizował równiez obchody Narodowego Dnia Pamięci Zołnierzy Wyklętych oraz Forum Polonijne w Amerykańskiej Częstochowie. Organizował równiez spotkania z historykami i edukatorami IPN dla Polonii, prelekcje historyczne dla młodziezy w polonijnych szkołach. 13 grudnia przygotowywał i prowadził wieczornice słowno-muzyczne upamiętniające wydarzenia wprowadzenia stanu wojennego. Przez rok koordynował i prezentował wystawę ‘Milcząc Wołają’ poświęconą Zołnierzom Niezłomnym, a obecnie wystawy o Danucie Siedzikównie ‘Ince’ i Annie Walentynowicz.

Przywracanie i budzenie świadomości historycznej wśród Polonii oraz budowanie postaw patriotycznych od początku przyświecało Portalowi Pamięć.us, a teraz Stowarzyszeniu Pamięć. Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest podjęcie współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i realizacja projektu ‘Przystanek Historia Nowy Jork’. Przystanek Historia to zaplanowany cykl spotkań historycznych z edukatorami i archiwistami IPN, które będą odbywać się cztery razy w roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *