DPS

„Już cała Polonia zaczyna czytać dzieciom”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_0503 copy

W Polskim Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyła się inauguracja projektu „Cała Polonia czyta dzieciom”
z udziałem Ireny Koźmińskiej, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Eżbiety Olszewskiej, dyrektor programowej fundacji. Projekt jest zagraniczną wersją popularnego projektu „Cała Polska czyta dzieciom”. Na spotkanie z gośćmi z Polski przybyli dziennikarze z lokalnych mediów i dyrektorzy oraz nauczyciele polonijnych szkół.

„Nie dzieci mają nam czytać na głos” – mówi Irena Koźmińska. – „To rodzice mają czytać dzieciom przez 20 minut dziennie. Dzięki temu zdobędą specjalną więź między sobą”.

Nigdy nie jest za późno na czytanie dzieciom. Można czytać nastolatkom, by później mieć temat do rozmowy
i oczywiście zachęcić swoje pociechy do sięgania po polską literaturę.

„Nie należy też upraszczać słownictwa, gdy czytamy dzieciom. Lepiej objaśniać bardziej skomplikowane słowa, niż ich unikać. Trudniejsze słownictwo będzie wyzwaniem, ale też rozwinie ich umiejętności językowe” – radzą panie Koźmińska i Olszewska.

Świetnie byłoby, gdyby każda rodzina zaczęła od czytania przez 20 minut dziennie, ale można do tego celu dojść małymi krokami. Lepiej zacząć czytać nawet od 5 czy 10 minut, ale systematycznie.

Wyzwaniem dla rodziców jest wybór ciekawej książki. Z pomocą przychodzi portal www.rodzinneczytanie.pl, który podpowiada co kupić w księgarni. Można posiłkować się Złotą Listą książek do czytania dzieciom, opracowaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Noworodki będą zadowolone nawet jeśli będziemy im czytać „Faraona”, bo dla nich najważniejszy jest głos rodzica.

Dziecku powinna czytać nie tylko mama, ale również tata. „Czytanie to męska rzecz” – twierdzi Irena Koźmińska.

Lansujemy modę na rodzinne czytanie wśród Polonii!

Koordynatorami akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w Nowym Jorku jest nasz portal Dobra Polska Szkoła
i Fundacja Noble Planners.

Danuta Świątek

Prezentujemy Państwu część pierwszą nagrania Konferencji Prasowej inaugurującej program “Cała Polonia czyta Dzieciom” w Polskim Konsulacie RP w Nowym Jorku – wykład Ireny Koźmińskiej, prezes Fundacji ABCXXI – “Cała Polska czyta Dzieciom”.
2 Responses to „Już cała Polonia zaczyna czytać dzieciom”

  1. Tomek Moczerniuk April 18, 2013 at 2:50 pm

    Raz jeszcze dziękuję za cenny wykład! Pozdrawiam obie panie i dziękuję portalowi Dobra Polska Szkoła i fundacji Noble Planners za zorganizowanie spotkania w Konsulacie RP w NYC.

    Reply
  2. Ania June 7, 2013 at 8:28 am

    Jestem całym sercem z tą akcją!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *