DPS

Kangur 2014! „Dostanę pierwsze miejsce!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Kangurki z Polskiej Szkoly im. Mikolaja Kopernika w Mahwah, NJ

Kangurki z Polskiej Szkoly im. Mikolaja Kopernika w Mahwah, NJ

20 marca odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny „Kangur” – Math Kangaroo USA 2014. W szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, przystąpiło do niego 18 uczniów, w tym 13 polskiego pochodzenia.
To już po raz 14 uczniowie rozwiązywali zadania w tej szkole.

„Myślę, że dostanę pierwsze miejsce!” – powiedział zadowolony z siebie 9-letni Antoś Kałuża. – „Zadania były dla mnie łatwiejsze niż w zeszłym roku” – dodał.
6-letnia Zosia Lewandowska brała pierwszy raz udział w konkursie i pytania uznała za trudne.
„Nie zdążyłam wszystkich zadań skończyć” – wyznała. Ale z dzielnym uśmiechem na twarzy stwierdziła, że w przyszłym roku też weżmie udział w „Kangurze”.

“Kangur 2014 odbył się w 49 ośrodkach polonijnych na ternie USA, z których większość to polskie szkoly” – powiedziała Maria Omelańczuk, dzięki której konkurs dotarł do Ameryki w 1998 roku.
„Do polonijnych sal zapisanych było ponad 1500 uczestników konkursu. Ale mieliśmy polonijnych uczniów
i w pozostałych ponad 300 ośrodkach: w szkołach, na uczeniach, w bibliotekach; prawie wszędzie było polskie nazwisko. W sumie 16500 uczniów od klasy 1 do 12 przygotowywało się do konkursu w USA, który 20 marca skupił ponad 6 mln dzieci na świecie” – dodała Omelańczuk.

Dla uczestników Kangura przygotowano atrakcyjne upominki, koszulki, dyplomy i dla najlepszych nagrody.
„Dla tych, którzy zdobędą 15 najwyższych wyników na każdym poziomie będą złote, srebrne i brązowe medale wraz z gift cards, książki, układanki-puzzle” – poinformowała Omelańczuk. Najlepsi pojadą na Międzynarodowy Obóz Zwycięzców Kangura w Zakopanem, Obóz Mathematica firmy Wolfram na Bentley University in Waltham, MA. Wszycy uczestnicy otrzymają pełne rozwiązania konkursowych zadań w lecie, a uczniowie od klasy 6 wzwyż bezpłatną licencję na program Mathematica już w kwietniu.

Gratulujemy wszystkim polonijnym uczestnikom „Kangura”!

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *