DPS

“Kopernik wciąż żyje!” – fotoreportaż z turnieju wiedzy o Mikołaju Koperniku pomiędzy polonijnymi szkołami w Polskim Radio 910AM Nowy Jork.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W sobotę, 21 maja, siedziba Polskiego Radia 910 AM Nowy Jork w Pomonie, trzeszczała w szwach. Już za chwilę miał się odbyć, przygotowywany od trzech miesięcy turniej, rozgrywany pomiędzy uczniami dwu polonijnych szkół: w East Stroudsburg z Pensylwanii oraz szkoły z Mahwah w New Jersey. Obie te szkoły łączył wspólny patron – Mikołaj Kopernik – i właśnie wiedzy
o nim, o jego życiu i naukowych osiągnięciach, dotyczyły rozgrywki pomiędzy polonijnymi uczniami.

Emocji i stresu było dużo, szczególnie dlatego, że turniej miał przebiegać na żywo na antenie radia. A tu jeszcze taka widownia w samym studio! Obok 18 rozgrywających dzieci, 
do radia przybyli rodzice i nauczyciele z obu wymienionych szkół, telewizja TVPolmusic, przedstawiciele www.DobraPolskaSzkola.com oraz oczywiscie organizatorzy całej imprezy: Danuta Świątek i inni dziennikarze Polskiego Radia 910 AM Nowy Jork oraz Janusz Pstrągowski i Anita Pękała z Polsko-Amerykanskiego Konsorcjum Gospodarczego. Program prowadziła Danuta Świątek i Iza Laskowska. Było więc bardzo tłumnie! 

Do radiowego turnieju przyjechali uczniowie, którzy okazali się najlepszymi w ich klasach w wiedzy
o Koperniku. Zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą, obejmującą uczniów od 6 do 10 lat, i grupę uczniów starszych, w wieku od 11 do 14 lat. Każda grupa losowała 10 pytań, które zostały przygotowane odpowiednio do wieku i zakresu szkolnej wiedzy na tym poziomie. Pytania dla młodszej grupy zostały opracowane na podstawie wierszy Wandy Chotomskiej: “Pomnik Kopernika”, “Rakieta opowiada o planetach” i “Planety”. Pytania dla starszaków pochodziły z portalu edukacyjnego www.profesor.pl

Jakie zdanie miał Kopernik na temat systemu monetarnego w Polsce i sąsiadujących krajach? Ile planet posiada nasz gwiazdozbiór? Jaka jest najzimniejsza planeta w naszym układzie słonecznym? W którym roku ukazało się dzieło Kopernika “O obrotach sfer niebieskich”? W jakich miastach znajdują się pomniki Mikołaja Kopernika? – to tylko niektóre z wielu pytań, losowanych przez uczestników turnieju. Na każde z nich dzieci odpowiadały bezbłędnie. Dzięki temu również wszyscy słuchający rozgrywek mogli przypomnieć sobie wiele faktów z życia naszego sławnego astronoma. 

Turniej zakończył się remisem. Zasłużonym, bo wszystkie dzieci były świetnie przygotowane!

Rozgrywki filmowane były przez Eugeniusza Strzałka z TV- Polmusic, jednego z patronów medialnych. Turniej radiowy był również doskonałym polem doświadczalnym dla Super Kid Reporters, grupy szkolnych reporterów z East Stroudsburg, którzy nagrywali i fotografowali całość wydarzenia.

Patronami medialnymi imprezy byli: Polskie Radio 910 AM Nowy Jork, www.DobraPolskaSzkola.com, telewizja TV – Polmusic, Polski Partner Super Express.
Nagrody dla uczestników turnieju ufundowali: DML USA Pruszynski, Golden Eagle Deli z Garfield (New Jersey), Gabinet Dentystyczny Doroty Kwapisiewicz na Ridgewood (Nowy Jork), Polish American Consortium Group z Stroudsburg (Pensylwania), księgarnia POLONIA z Greenpoint (Nowy Jork), studio fotograficzne ART-PIX (Nowy Jork) oraz portal www.mojeNYC.com.

Od pomysłu do realizacji zazwyczaj jest daleka droga. Tym razem ta reguła się nie potwierdzila
i w organizowaniu całości turnieju została wykonana wręcz koronkowa praca, która dzięki dobrej współpracy wszystkich partnerów dała fantastyczne efekty. Dodatkowo była dla wszystkich ogromną przyjemnością! Każdy z partnerów wniósł swój wkład w organizację imprezy. Nauczyciele, przygotowujący dzieci w szkołach, rodzice pomagający dzieciom w opanowaniu materiału, dziennikarze prowadzący na antnie, ekipa telewizyjna nagrywająca przebieg turnieju, parterzy w mediach nagłaśniający konkurs, oraz sponsorzy, dzięki którym wszystkie dzieci mogły otrzymać atrakcyjne nagrody za swoje uczestnictwo.
W imieniu ich wszystkich bardzo dziękujemy!

Marta Kustek
Zdjęcia: Andrzej Cierkosz
www.DobraPolskaSzkola.com

Ostatnie przygotowania w młodszej grupie przed wejściem na antenę.

Anna Włodarczy, dyrektor Polskiej Szkoły w East Stroudsburg z oczekującymi uczniami.

Marta Kustek z portalu www.DobraPolskaSzkola.com wyjaśnia młodszym uczestnikom reguły rozgrywek.

 

No i zaczęło się... I część turnieju i Claudia Skiba (8 lat) z Polskiej Szkoły East Stroudsburg, PA.

 

Damian Skiba (9 lat) z Polskiej Szkoły w East Stroudsburg, PA.

Kimberly Pienkawa (7 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

Wiktoria Wójt z Polskiej Szkoły w Mahwah losuje kolejne pytanie.

 

Miya Jankowski (8 lat) z Polskiej Szkoły w East Stroudsburg, PA.

 

Natalka Pienkawa (6 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

Natalka Pienkawa (6 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

 

Alex Kałuża (9 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

Zuzia Niepostyn (7 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

Zuzia Niepostyn (7 lat) z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

 

Cały zespół młodszej grupy uczestników turnieju.

Rozgrywki "starszaków": Piotr Manoś z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ

 

Michał Włodarczyk z Polskiej Szkoły w East Stroudsburg, PA.

 

Antoś Tokarz z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

 

Patryk Sulewski (11 lat) z Polskiej Szkoły w East Stroudsburg, PA.

 

Super Kid Reporters: Olimpia Lemański, Magda Kalinowska i David Pękała.

 

Danuta Świątek, pomysłodawczyni turnieju między szkołami i prowadząca audycję.

 

Iza Laskowska, współprowadząca audycję.

Iza Laskowska i Mariusz Gajewicz, nauczyciel z Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ.

 

Grzegorz Guziński - ekspert oceniający odpowiedzi uczniów.

 

Eugeniusz Strzałka z TV-Polmusic reżyseruje całość turnieju w studio.

Po skończonym turnieju. Magda Kalinowska z Super Kid Reporters rozmawia z Wojciechem Maślanką, szefem Polskiego Radia 910AM Nowy Jork.

 

Rozdanie nagród - moment z ustęsknieniem wyczekiwany przez większość uczestników turnieju.

 

"Do następnego spotkania na antenie radia!" - organizatorzy turnieju po zakończonych rozgrywkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *