Danuta Świątek
No Comments

„Książki pod choinkę i nie tylko”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W ramach pomysłów na świąteczne prezenty pisałam o kartkach, wykonanych przez dzieci w Yonkers, NY, i piernikach pieczonych przez dzieci, rodziców i nauczycieli w Plainfield, NJ. Dzisiaj o książkach, które piszą utalentowane kobiety dla swoich pociech na Boże Narodzenie i na każdą inną okazję. Książki zostały nadesłane do naszej redakcji.

Eliza Sarnacka-Mahoney (dziennikarka naszego portalu) od kilku lat na każde święta pisze i ilustruje książeczki dla swoich córek.

IMG_0894

Książki Elizy Sarnackiej – Mahoney

„Inspiracją do książek są celowo wydarzenia z naszego rodzinnego i ich szkolnego życia” – mówi Sarnacka-Mahoney. – „Na początku dziewczynki nie bardzo to doceniały, ale z biegiem czasu widzę, że zaczynają rozumieć, jak niezwykłą jest to dla nich i dla całej naszej rodziny pamiątką po latach, które razem spędziliśmy. Zebrała nam się do dzisiaj w tej kolekcji wielką rozmaitość. Zbiorki wierszy dla maluszka, opowiadania dla przedszkolaka, powieści dla młodzieży, bardzo poważne haiku i całkiem pajacowate limeryki. Kilka lat temu napisałam książeczkę, którą zainspirowała trwająca od urodzenia obojga przyjaźń młodszej córki z chłopcem z sąsiedztwa. Rok temu strasza córka dostała kompilację wierszy moich i kilku innych autorów o przezwyciężaniu w życiu trudności i wyzwaniach wieku młodzieńczego. W ubiegłym roku napisałam pierwszą książkę dwujęzyczną pt. „Księga sekretów”, zainspirowaną pewnym prawdziwym wydarzeniem w klasie młodszej córki. Jej wersję anglojęzyczną podarowałyśmy jej przyjaciółkom. Najbardziej cieszyła się koleżanka, która po Bożym Narodzeniu wyprowadzała się do innego stanu. W tym roku znów szykuję dla dziewczyn limeryki, kilka z nich będzie można przeczytać na stronach Dobrej Polskiej Szkoły ” – dodaje Mahoney (limeryki Elizy na naszym portalu http://www.dobrapolskaszkola.com/2015/12/10/41322/ przyp. red.)

Krystyna Stevenson czyta „Wierszyki dla mojej wnusi" w Polskiej Szkole w Harlow, Wielka Brytania.

Krystyna Stevenson czyta „Wierszyki dla mojej wnusi” w Polskiej Szkole w Harlow, Wielka Brytania.

Krystyna Stevenson zaczęła pisać wiersze dla swojej wnuczki, z chwilą, gdy ta przyszła na świat, czyli 4 lata temu. W tym roku ukazał się jej tomik wierszy pt. „Wierszyki dla mojej wnusi”.

„Te wiersze pojawiły się z nieba, same” – mówi pani Krystyna.- „Pisałam je z nadzieją, że moja wnuczka pokocha język polski i moją ojczyznę”. Pani Krystyna mieszka od prawie 40 lat w Wielkiej Brytanii i boleje nad tym, że jej „Wnusia rozumie coraz mniej po polsku, ponieważ jej mama nie mówi do niej w tym języku, mimo, że zna go bardzo dobrze, gdyż ja mówiłam oraz ciągle mówię do niej po polsku”. Pani Krystyna z wierszami odwiedza polonijne szkoły w Wielkiej Brytanii.

Jeden z wierszy pani Krystyny

Jeden z wierszy pani Krystyny

„Dzieci uwielbiają moje wiersze, a już szczególnie wierszyk o pszczółce, która nie chciała być królową” – mówi.

Grażyna Dorobek- Bukowska

Grażyna Dorobek- Bukowska

Grażyna Drobek-Bukowska, która mieszka w Polsce i wychowuje dzieci w rodzinie zastępczej (do tej pory 24 dzieci) i swoje, jest autorką 16 książek dla dzieci.

„Każde dziecko miało swoje wierszyki – rady, przez które mogło uczyć się radzić sobie ze swoimi problemami, z zachowaniem. Pisane dla nich wiersze, dzieci zabierały do szkoły z okazji różnych uroczystości, świąt itp. Utwory te już do mnie nie wracały. Początkowo nie byłam zainteresowana by je zbierać, katalogować. Szły w świat. Pewnie nawet nikt nie wiedział, że to moje utwory. Kiedy zaczęłam gromadzić swoje wiersze, powstały tomiki. Najstarsze zostały opublikowane w “Kolorach tęczy”, a i ostatnio również  w “Kolorowych wierszach”, które wydałam w jednej obwolucie z moją przyjaciółką Madzią Reczulską. I tak powstało 16 książek, w tym jedna powieść. Inne wiersze, poważne, też są często dla moich już dorosłych dzieci, o nich i o ich problemach. Z tym, że teraz już nie dedykuję ich konkretnie, tylko dzieci wiedzą, co jest dla kogo i z jakiego powodu powstało”.

 Zapewne i wśród naszych czytelniczek jest wiele umysłów twórczych, zachęcamy je do pisania wierszy i opowiadań. Osoby, które są zainteresowane twórczością wspomnianych trzech autorek, mogą kontaktować się z naszą redakcją.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Krystyny Stevenson, Elizy Sarnackiej-Mahoney i Grażyny Drobek-Bukowskiej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *