DPS

“Matematyka to nie tylko liczby!” – wywiad z Marią Omelańczuk

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Międzynarodowy Kangur Matematyczny obejmuje co roku swoim zasięgiem nowe kraje świata. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów. Rozmowa z Marią Omelańczuk, nauczycielką
i pasjonatką matematyki, która sprowadziła
i rozwinęła kangurowy Konkurs na terenie USA.

Marta Kustek: Pani Mario, dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z tym popularnym konkursem – co to jest Kangur Matematyczny?
Maria Omelańczuk: Kangur Matematyczny jest największym międzynarodowym konkursem matematycznym na świecie. Nazywa się Kangur ponieważ pochodzi z Australii, powstał tam w latach osiemdziesiątych. Konkursem zainteresowali się bardzo Francuzi i w 1991 roku zorganizowali go u siebie, w Paryżu. Tak się to spodobało zarówno francuskiej społeczności, jak i sąsiadującym krajom, że już w następnym roku organizowało go pięć krajów europejskich na terenie całego swojego kraju, w tym również Polska. Obecnie organizowany jest w 50 krajach świata! Kangur odbywa się raz w roku, w ten sam dzień we wszystkich krajach.

MK: Co takiego wyjątkowego jest w tym konkursie, że tak mocno przyciąga uczniów?
MO: Zaważyłam, że dzieci odbierają Kangura Matematycznego bardziej jako zabawę niż konkurs. Dostarcza im on wiele emocji, stawia dziecku wyzwania. Przecież matematyka to nie tylko liczby i zadania, to ćwiczenie umysłu, wyobraźni, racjonalnego myślenia, logika – to korzyść na całe życie. Polskie dzieci są bardzo zdolne i zdolności te należy rozwijać. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży od I klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Każde dziecko dostaje zadania dostosowane do swojej grupy wiekowej, choć wszystkie dzieci siedzą razem. Dzieci uczestniczące w naszych konkursach nabierają pewności siebie, uczą się już od małego uczestniczyć w tego typu imprezach.

MK: Rozwinęła Pani ideę Kangura na terenie USA. Skąd ten pomysł i jakie były początki Kangura wśród polonijnych uczniów?
MO:
Kiedy usłyszałam o Konkursie, pracowałam wtedy jako nauczycielka matematyki w szkole w Chicago. Już wcześniej rozglądałam sie za konkursem matematycznym, który mogłabym zorganizować w naszej szkole. Ucieszyłam się więc, gdy dowiedziałam się o Kangurze Matematycznym. Zebrałam potrzebne informacje i ściągnęłam materiały. I tak w 1998 roku zorganizowalismy pierwszy Konkurs matematyczny w Polskiej Szkole im. Jana Sobieskiego w Chicago, w której pracowałam.

Kangur Matematyczny w Polskiej Szkole “Ogniwo” w Trenton, NJ

MK: Ile polonijnych szkół wzięło w nim wtedy udział?
MO:
Do konkursu przystąpiło wtedy 31 uczniów. Wielu z nich namawiałam osobiście, mówiąc, że postawię im stopień wyżej z matematyki. Już na drugi dzień po konkursie zadzwoniło do mnie kilkoro rodziców pytając, czy zorganizujemy go również w przyszłym roku. Dzieciom się bardzo spodobał!

MK: Czy amerykańskie szkoły nie próbowały wprowadzić do siebie tego Konkursu?
MO:
Nie, Amerykanie nie, nikt w tym czasie zbytnio o tym konkursie nie slyszal, nie był on jeszcze tak nagłośniony. Wiem, ze probowali go zorganizowac w Nowym Jorku imigranci z Rosji, ale konkurs się nie przyjął.
Od pierwszego wydania Konkursu w Chicago, organizowaliśmy go już co roku. Brały w nich udział jedynie polskie dzieci. Jednak zainteresowanie nim rosło coraz bardziej i często same dzieci przekazywały informacje swoim równieśnikom, zarówno polskim jak i amerykańskim. Po trzech latach wśród uczestników zaczęli się pojawiać uczniowie innych narodowości, zaczęli się nim również interesować nauczyciele uczący w amerykańskich szkołach i organizować go w swoich placówkach. Również wtedy pani Wanda Mandecka, ucząca w New Jersey, postanowiła zaszczepić konkurs u siebie w szkole. W tym właśnie trzecim już roku organizowania konkursu, w Chicago mieliśmy już 60 dzieci, i w New Jersey następne 60! Potem zaczęły dołączać się inne polskie szkoły, m.in. w Mahwah, Lakewood, Pasaic. W ich organizację zaangażowali się pani Wanda Mandecka, Krzysztof Włodarski, Teresa Osadnik, Alicja Jachna, pani Paździor i wiele innych osób, które tak samo jak ja wierzyły w celowość konkursów.

W 2003 r. zarejestrowaliśmy już oficjalnie Kangura Matematycznego jako organizację charytatywną i od tego czasu zaczęły się już masowo zgłaszać polskie i amerykańskie szkoły. W tej chwili mamy już zarejestrowanych 137 ośrodków w 32 stanach, w których odbywa się konkurs. Z tych wszystkich ośrodków, 30 jest prowadzonych przez Polaków.

Kangurki z Copiague

MK: Czy nadal polskie dzieci dominują wśród uczestników Kangura?
MO:
Polskich dzieci nadal jest bardzo dużo, ale już przestajemy powoli dominować.
W przyszłym roku do Kangura zapisało się już 1000 uczniów, w tym polskich dzieci jest jedynie ok. 100. Najwięcej zapisanych dzieci jest z Kaliforni, potem jest Massathusets, i potem Illinois.
Wkładamy bardzo dużo wysiłku, żeby trafić do polskiego środowiska, zachęcać rodziców, nauczycieli, by zapisywali dzieci do kolejnych edycji. Jednak brakuje nam rąk, potrzebujemy ludzi do pomocy w nagłaśnianiu Konkursu.
Uruchomiliśmy niedawno biuletyn i zapraszamy wszystkich organizatorów Kangura, do przesyłania swoich informacji. Obecnie potrzebujemy już w każdym stanie takiego głównego koordynatora do organizowania konkursu.
W Nowym Jorku bardzo nam brakuje ośrodków, które organizowałyby Kangura u siebie. Niestety, żadna polska szkoła nie organizuje tam konkursu. A mamy z tego stanu dużo zapytań od rodziców, gdzie można na tym terenie zapisać dziecko. Niektórzy nauczyciele w polskich szkołach uważają, że skoro szkoła jest polska, to uczy jedynie języka polskiego. A przecież nie zaszkodziłoby trochę poszerzyć program, urozmaicić i uczyć też matematyki! Lub zrobić zajęcia pozalekcyjne z tego przedmiotu, tak jak robią to w szkołach rosyjskich czy koreańskich.

MK: Co powinien zrobić rodzic, który chciałby zapisać swoje dziecko do następnej edycji?
MO:
Najlepiej wejść na naszą stronę internetową www. Tam jest lista miejsc, gdzie organizowane są konkursy w każdym stanie i zarejestrować dziecko do jednego z nich, najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Również na naszej stronie są zadania wraz z odpowiedziami z poprzednich edycji Kangura, dzięki którym można się przygotować. Jeżeli komuś te zadania nie wystarczą, można u nas zamówić komplet dodatkowych kangurowych zadań, całość w cenie 2,49$.

MK: Kiedy odbędzie się następna edycja Kangura i do kiedy należy zgłosić dziecko?
MO:
Następna edycja będzie 17 marca 2011 r. Uczestnictwo w niej kosztuje jedynie 20 dolarów. Można zapłacić kartą na stronie internetowej lub wysłać czek. Jezeli ktoś nie może zapłacić, może się do nas zwrócić i uzyskać pomoc. Rejestracja dzieci jest do 10 stycznia 2011 r.

Każde dziecko dostaje dyplom uczestnictwa w konkursie, koszulkę Kangura, różne kangurowe gadżety: maskotkę Kangura, piórniki, długopisy. Uczestnictwo w konkursie Kangurowym daje dużo korzyści w przyszłej edukacji dziecka. Dziecko może sobie je wpisać na swoje CV, czy też wypełniając formularze do innych szkół, wpisać je do pozycji Activities – i tym już zapunktować u przyszlych nauczycieli.

Polskie dzieci są bardzo zdolne i zdolności te należy rozwijać. Dzieci uczestniczące w naszych konkursach nabierają pewności siebie, uczą się już od małego uczestniczyć w tego typu imprezach. Poza tym zachęcając dzieci do konkursu, nie tylko rozwijamy u nich zainteresowanie matematyką, ale również pokazujemy w amerykańskim środowisku, że Polacy potrafią coś takiego zorganizować!

Zapraszamy serdecznie do przyszłej edycji – będziemy mieć dla dzieci bardzo atrakcyjne nagrody! Pięcioro pojedzie na wakacje do Zakopanego, gdzie spotkają się wyróżnieni uczniowie z 16 krajów!

MK: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Marta Kustek

One Response to “Matematyka to nie tylko liczby!” – wywiad z Marią Omelańczuk

 1. Maria January 18, 2012 at 12:06 am

  Witam, Pani Marto! Mam nadzieje, ze nie dajecie sie Panstwo zimie.
  To milo widziec, ze informacja o Kangurze ciagle jest na Pani stronie. Dziekuje!
  Mamy wiele polonijnych zapisow.
  Pozdrawiam,
  Maria Omelanczuk

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *