DPS
No Comments

“Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” czyli VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

logo-odtm-2016VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbędzie się 30 września. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, polegająca na organizacji szeregu zabaw, których kulminacją jest przeprowadzanie egzaminów zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Młodsi sprawdzają „tabliczkową” wiedzę starszych kolegów w szkole oraz osób dorosłych poza szkołą – w parkach, sklepach, urzędach i wielu innych miejscach. 

Na czym polega akcja?

ŚDTM to szereg zabaw, organizowanych przez cały tydzień (a nawet kilka tygodni) w szkole. Uczniowie przypominają sobie i utrwalają tabliczkę mnożenia podczas gier: „Marmur”, „Matematyczne spacery” czy gier z kartami Grabowskiego: „Królowa skakanki” i „Piłkarz matematyk”. Dużą popularnością cieszą się również łamigłówki matematyczno-logiczne.

Kulminacją jest dzień 30 września, czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z różnych stron świata tworzą Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne i przepytują z tabliczki mnożenia starszych kolegów, nauczycieli w szkole oraz… inne osoby poza szkołą. Dzieci tworzące Patrol chętnie odwiedzają urzędy, posterunki policji, stacje radiowe, sklepy i wiele innych miejsc.

Jak wygląda Komisja i Patrol?

Składają się z 2 lub więcej uczniów i osoby dorosłej, koordynującej prace. Każdy Patrol i Komisja ma ze sobą koszyk z losami. Na każdym losie jest 5 pytań z tabliczki mnożenia. Każda osoba, która jest chętna do sprawdzenia swojej wiedzy – wybiera z koszyka jeden los i stara się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeśli odpowie poprawnie otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz imienną legitymację.

Jak zorganizować akcję?

Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie http://www.wmtday.org/pl/rejestracja-2016. Po wysłaniu zgłoszenia, wysyłany jest link aktywacyjny na mail koordynatora (najczęściej jest to nauczyciel matematyki). Po kliknięciu w link, zgłoszenie jest potwierdzane w przeciągu 72 godzin.

Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje licencję, do pobrania na stronie akcji po zalogowaniu. Na stronie dostępne są również wszystkie materiały niezbędne do organizacji akcji: scenariusze gier, łamigłówki matematyczno-logiczne, losy (o różnym stopniu trudności), legitymacje „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i wiele innych. Wszystko do bezpłatnego pobrania.

plakat-odtm-2

 

3 sposoby organizacji

Do szkół i koordynatorów lokalnych akcji zależy, jak akcja będzie przeprowadzona. Organizatorzy proponują 3 główne scenariusze.

1. Wersja minimalna – ŚDTM w klasie.

2. Wersja standardowa – ŚDTM w szkole.
3. Wersja rozszerzona – ŚDTM w szkole i w mieście.

Szczegółowe przewodniki krok po kroku dostępne są na stronie akcji: http://www.wmtday.org/pl/zasady-uczestnictwa

Kto może wziąć udział w akcji? 

W akcji ŚDTM może wziąć udział każda szkoła. Formuła akcji pozwala zaangażować w działania szkoły podstawowe, gimnazja, a nawet szkoły ponadgimnazjalne. Znajomość tabliczki jest ważna na każdym poziomie edukacji, co zresztą widać na coraz większej liczbie szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w akcji. Szkoły mają do dyspozycji losy o różnym stopniu trudności, a te najtrudniejsze mogą być wyzwaniem nawet dla każdego dorosłego.

Liczba uczestników w poszczególnych latach

2011 – 10 000
2012 – 40 000
2013 – 90 000
2014 – 100 000
2015 – 204 749
2016 – przewidywana liczba – nawet 500 000

Kontakt do organizatora:
Mateusz Grabowski
Tel. +48 696 035 324
www.wmtday.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *