Danuta Świątek
No Comments

Most Tappan Zee spod żagli

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

DSC_0144

 

„Mój” malowniczo położony Most Tappan Zee na rzece Hudson kończy swój żywot i rodzi się nowy most za blisko $4 mld. Historyczny moment. Gigantyczne korki. Doskonała okazja, by zarejestrować co dzieje sie na rzece. Z bliska. Spod żagli.

Płyniemy całą rodziną. Wiatr o prędkości 7 węzłów, popycha naszą żaglówkę jak piórko na wodzie.

– Ale wielkie nogi! – woła młodsza córka na widok betonowych konstrukcji, które wychodzą z wody, obok starego mostu.

Miał on służyć kierowcom przez 50 lat, a dziś już liczy sobie 61. Najwyższy czas na nowy i bezpieczny most, bo obecny musi wytrzymać ruch 140 tys. samochów dziennie. Znacznie więcej niż zakładano, gdyż na początku zaledwie 40 tys. samochodów przejeżdżało przez most.

 

DSC_0002

 

DSC_0045

 

Z żadnym innym mostem w metropolii nowojorskiej nie mam tak silnego związku jak właśnie z Tappan Zee, który łączy dwa hrabstwa Rockland i Westchester. Próbuje policzyć ile razy jako rodzina przekroczyliśmy ten most. Setki. Dla mojego męża to też codzienna trasa do pracy. Ten most wstrzymuje kolacje w naszym domu, gdy czekamy aż mąż  wydostanie się z korka. Ten most to również łańcuchowa i oświetlona ‘dekoracja’ rzeki w nocy, widoczna z okien wielu domów, położonych na wzgórzach obu hrabstw.

W Palisades Mall w Nyack, NY, na czwartym piętrze mieści się ekspozycja historycznych fotografii Rockland, w tym również te z czasów, gdy rodził się pierwszy Tappan Zee. Sepiowe fotografie pozwalają porównać jak budowano ponad 60 lat temu i dzisiaj. Wtedy most wzniesiono za $81 mln. Tanio, nawet na tamtejsze czasy, bo budżet państwa był nadszarpnięty wojną koreańską.  Teraz do budowy nowego mostu sprowadzono nawet ekskluzywny dźwig z Kalifornii. Każdy etap budowy jest głośno odnotowany przez lokalne media. A rodzący się most odwiedzają politycy, nawet był prezydent Obama. Mieszkańcy Rockland przyzwyczaili się do helikopterów ze specjalnymi gośćmi, które krążą nad rzeką.

 

DSC_0014

 

DSC_0130

 

Przyznaję, że byłam przeciwniczką budowy nowego mostu, podobnie jak bardzo wielu mieszkańców tego hrabstwa. Marzyłam o tunelu pod rzeką.  Ale teraz z przyjemnością obserwuję jak rodzi się nowa konstrukcja. Nowy most zaplanowano na 100 lat życia. A zatem może dopiero moje w przyszłości urodzone wnuki będą miały podobną okazję, by przypłynąć żaglówką i popatrzeć jak rodzi się trzeci z kolei Tappan Zee. Chłoniemy ten wyjątkowy moment z pokorą i radością.

 

DSC_0033

 

DSC_0053

 

Ahoj, niech płynie każdy, kto może, by zobaczyć jak powstaje Tappan Zee, którego całkowite oddanie do użytku jest planowane na wiosnę 2018 r.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *