Danuta Świątek
No Comments

Na Uniwersytecie Columbia zmiany – profesor Anna Frajlich przechodzi na emeryturę

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Prezent na pożegnanie

Prezent na pożegnanie

 

Pod koniec czerwca tego roku profesor Anna Frajlich, która przez 34 lata uczyła języka polskiego i literatury polskiej na wydziale Języków Słowiańskich na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, przechodzi na emeryturę.

Na jej pożegnanie, zorganizowane przez uczelnię,  przybyło ponad 100 gości, a wśród nich Konsul Generalna w Nowym Jorku Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek.

Miłą niespodziankę przygotowała prof. Frajlich, bo czytała swoje wiersze po polsku, a jej były student, tłumacz, Ross Ufberg, po angielsku. Wiersze pochodziły z różnych okresów życia  pani profesor. Ze wzruszeniem goście przysłuchiwali się emocjom zawartym m. in. w wierszach  „Sen o Lwowie”, „Widok z mostu” i „W Lublinie”.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że nareszcie będę miała czas zająć się setkami spraw, które zawsze musiałam odkładać, albo robić nocami w pośpiechu” – mówi prof. Frajlich.

Jej umysł będzie nadal pracować, „ale w bardziej zrelaksowanej atmosferze”, jak wyznaje sama profesor. W październiku czeka ją wyjazd na międzynarodową konferencję na temat jej dorobku, organizowaną przez uniwersytet w Rzeszowie razem z Uniwersytetem Jagiellońskim.

„Przechodzę na emeryturę, ale nie żegnam się z Columbią” – dodaje profesor, która nie wyklucza dalszej współpracy z uniwersytetem w miarę potrzeb tej placówki i swoich możliwości czasowych.

Profesor Frajlich życzymy dużo zdrowia i czasu na prowadzenie ciekawych projektów.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

 

DSC_0281

Podczas czytania w dwóch językach

 

Prof. Anna Frajlich, konsul Generlalna Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek

Prof. Anna Frajlich, konsul Generlalna Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek

 

Mąż Anny Frajlich

Mąż Anny Frajlich

 

Syn i wnuki

Syn i wnuki

 

DSC_0249

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *