DPS
No Comments

Nasze Małe ABC – Klub Polskiego Malucha w West Palm Beach na Florydzie

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

photo 2 (4)-2

W Szkole Polskiej im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach na Florydzie działa od września 2014 roku  Klub Malucha, który mam przyjemność prowadzić i który chciałabym Państwu bliżej przedstawić. Może w innych polonijnych środowiskach znajdą sie osoby, które zostaną zainspirowane tym tematem i będą chciały założyć podobny w swojej okolicy.

Jestem z wykształcenia pedagogiem medialnym z dydaktycznym doświadczeniem w pracy z uczniami klas starszych i studentami. W domu jestem mamą – moja pięcioletnia córka uczęszcza na sobotnie zajęcia do tej samej szkoły, a dodatkowo jest moją małą konsultantką ds. rekreacji i edukacji.

Perspektywa spędzania czasu z grupą, która stawia swój pierwszy krok w skomplikowanym i zawiłym świecie ustrukturalizowanej zabawy i nauki była dla mnie niezwykłym wyzwaniem, obowiązkiem, ale i przyjemnością.

photo 1 (5)

 

Po „zaprzyjaźnieniu się” z grupą i zapoznaniu sie z potrzebami dzieci i ich rodziców, zaprojektowałam autorskie zajęcia, które są dla dzieci zarówno absorbujące, jak i relaksujące, oparte na zabawie, radości dziecięcego eksplorowania świata. Mieszkając na Florydzie, stolicy słońca, pogoda i entuzjazm są oczekiwane i wręcz wymagane na zajęciach.

Dwulatki i ich rodzice lub dziadkowie są wymagającymi „przeciwnikami” – jest to budujące i motywujące osobę, która przygotowuje i prowadzi zajęcia. Przyznam się, że początkowo miałam wątpliwości, ale życzliwość i pomoc rodziców oraz zainteresowanie maluchów okazały się, tym, czego potrzebowałam do działania.

 

photo 1-9

 

Jak przebiegają nasze zajęcia? Na początku musimy się obudzić i trochę poprzeciągać w trakcie zajęć ruchowych przy muzyce, później pląsamy i śpiewamy. Zgodnie z tematem dnia rozpoczynamy część plastyczną, gdzie malujemy, rysujemy, kleimy itp. Próbujemy też szukać skarbów, puszczać banki mydlane i je łapać. Około godziny 11. dzieci jedzą „małe, co nieco”, a ja w tym czasie zamieniam nasz dywan i klasę w mały teatr dla dzieci. Po przerwie dzieci powtarzają słowa „klucze” z pacynkami, które zapraszają je na przedstawienie – bajkę. Wszystko odbywa się oczywiscie w języku polskim. Zajęcia kończą się wspólną zabawą klockami Duplo lub innymi zabawkami, a dla rodziców możliwością rozmowy.

 

photo 2 (3)

 

photo 1-9

 

Z perspektywy kilku miesięcy prowadzenia Klubu muszę przyznać, że głównym wyznacznikiem, którym należy się kierować przy tworzeniu programu takiego Klubu jest to, że całość musi stanowić dla dziecka ekscytującą zabawę z podtekstem edukacyjnym i każda szkoła decydująca się na działanie Klubu Malucha, powinna brać ten czynnik pod uwagę. Rodzice są integralną częścią cotygodniowych spotkań, toteż bardzo ważna jest otwarta komunikacja między nimi a prowadzącym zajęcia.

Czy warto prowadzić Klub Malucha przy szkołach? To wszystko zależy od okoliczności. Zdecydowanie wymaga to dodatkowej pracy oraz zaangażowania rodziców i nauczyciela. Jest to jednocześnie okres przygotowujący dzieci do odkrywania świata dalszego niż ich najbliższy. Jest to również czas rodzica – zazwyczaj mamy, która ma moment by zwolnić i po prostu cieszyć się chwilą.

 

Joanna DiPietro ze swoimi wychowankami

Joanna DiPietro ze swoimi wychowankami

Co nam daje prowadzenie Klubu Malucha, oprócz oferowania ciekawych zajęć dla dzieci? Myślę, że nadrzędnym celem i największą wartością w tworzeniu i prowadzeniu tego typu spotkań w polonijnych środowiskach jest kształtowanie przyjaznych relacji polonijnych – między nami Polakami, pokazywanie swoim przykładem tych dobrych relacji następnym pokoleniom młodych Polaków,  poznawanie naszej kultury, tradycji i języka oraz umacnianie naszej narodowej tożsamości.

To są rzeczy, które są niezbędne dla naszych dzieci do wyruszenia w dalszą polonijną podróż, a jej przebieg i jakość, będzie zależała między innymi od takich polskich „sobotnich” spotkań.

 

Joanna DiPietro

Więcej informacji o Klubie Malucha na stronie www.szkolapolskakopernik.info

Napisz do autora: joanna.dipietro@gmail.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *